Kısa Çalışma Ödeneğinde Günler Kısaldı Telafi Çalışması Süresi 4 Aya Çıkarıldı

26 Mart 2020

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, koronavirüs tedbirleri kapsamında kısa çalışma ödeneği ve telafi çalışma süresi hakkında alınan kararları açıkladı. Bakan Selçuk, Kısa Çalışma Ödeneği şartlarının kolaylaştırılarak, 600 günün 450'e, 120 günün de 60 güne indirildiğini, telafi çalışma süresinin ise 2 aydan 4 aya çıkarıldığını söyledi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen “Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”a ilişkin düzenlemeyle, Kısa Çalışma Ödeneği şartlarının değiştirildiğini açıkladı. Kararı sosyal medya hesabından paylaşan Bakan Selçuk, "Koronavirüs tedbirleri kapsamında TBMM Genel Kurulunda kabul edilen düzenleme çerçevesinde, Kısa Çalışma Ödeneği şartlarını kolaylaştırarak, 600 günü 450'e, 120 günü de 60 güne indirdik. Çalışanımızı, işverenimizi ve istihdamı koruyacağız” dedi.

Bakan Selçuk, ayrıca telafi çalışma süresinde de değişikliğe gidildiğini belirterek "Ekonomik İstikrar Kalkanı çerçevesinde çalışma hayatına yönelik tedbirlerimizi alıyoruz. Telafi çalışma süresini 2 aydan 4 aya çıkardık. İstihdamı korumak ana gayemiz" ifadelerini kullandı.
CANLI DESTEK