Mısır Yeni Kargo Bilgi Sistemi Bilgilendirme Semineri

07 Ekim 2021

 Malumları olduğu üzere Meclisimizce 06.04.2021 tarihinde duyurulduğu üzere, Kahire Ticaret Müşavirliğinden alınan bir yazıda; 

Mısır Hükümeti'nin Tek Pencere Sistemi uygulamasına yönelik çalışmalarına ve Maliye Bakanlığının Gelişmiş Kargo Bilgileri Sistem Mekanizmasına ilişkin 2021 yılı, 38 sayılı kararnamesi uyarınca, yeni portal hizmete açılmıştır. (http://www.nafeza.gov.eg)

Sistem, referans numarası (ACID) oluşturulması ve tüm belgelere kayıt edilmesi için kargo ihracat ülkesinden sevk edilmeden en az 48 saat önce kargo bilgi ve belgelerini talep etmektedir.

Mısır Maliye Bakanlığı tarafından 23/06/2021 tarih ve 2021/328 sayılı Kararı ile zorunlu uygulama başlama tarihi 1 Ekim 2021 tarihi olarak belirlenmiş ve bu tarihe kadar test aşamasında kullanılabileceği bildirilmiştir.

Mısır Maliye Bakanının basına yansıyan açıklamasında, Mısır'daki ithalatçıların ve gümrük acentelerinin bundan sonra bir erteleme daha olmayacağı ve 1 Ekim 2021 tarihinden itibaren gümrük limanlarından, sadece sisteme dahil olarak gelmiş olan kargoların kabul edileceği belirtilmiştir.

Mısır İstanbul Konsolosluğu Ticaret Müşavirliğinin organizasyonu ile 13 Ekim Çarşamba günü Saat 11.30'da seminer düzenlenmektedir ve Mısır Maliye Bakanlığı yetkililerince, Mısır Hükümeti Tek Pencere Sistemi ve “Yeni Kargo Bilgi Sistemi” ne ilişkin İngilizce dilinde bilgi verilecektir.

Semineri http://tim.org.tr adresinden canlı olarak takip edebilirsiniz. 

CANLI DESTEK