Müşavire Danışın Uygulaması

19 Ocak 2021

Bakanlığımıza bağlı olarak dünyanın dört bir yanında görev yapmakta olan Ticaret Müşavirlerimiz ve Ataşelerimiz, ihracatımızın ve ülke ekonomimizin daha da gelişmesi için tüm iş insanlarımızın yurtdışındaki ilk temas noktası, en temel bilgi kaynağı ve her zaman başvurabilecekleri temsilcileridir.

Dış temsilciliklerimizin ihracatımızın gelişimine yönelik çalışmalarını desteklemek ve daha etkin hale getirmek amacıyla Bakanlığımızca “Dış Temsilcilikler Yönetim Bilgi Sistemi” (DTYBS) hayata geçirilmiştir. Sistem ile dış temsilciliklerimizin ihtiyaç duydukları bilgi ve belgelere tek ekrandan, daha çabuk bir şekilde ulaşmalarına ve temsilcilik faaliyetleri ile ekonomik ve ticari gündeme dair önemli gelişmeleri anlık olarak Bakanlığımıza bildirmelerine imkân sağlanmıştır.

Dış temsilciliklerimize ulaşan firma taleplerinin, başvuru ve cevaplanma süreçlerinin merkezi bir sistemde tutulmasını sağlamak amacıyla oluşturulan “Müşavire Danışın” uygulaması da geliştirilerek DTYBS'nin kapsamına alınmış ve 2 Ocak 2020 tarihinde ihracatçılarımız ile iş dünyamızın hizmetine sunulmuştur.

“Müşavire Danışın” uygulaması iş dünyamızın Ticaret Müşavir ve Ataşelerimiz ile iletişimini

kolaylaştırmayı ve etkinleştirmeyi amaçlamaktadır. Söz konusu uygulama kullanılarak, Ticaret Müşavir ve Ataşelerimizden görev yaptıkları ülkelerle ilgili bilgi talep edilmesi, sorular yöneltilmesi ve Müşavirlerimiz tarafından verilen cevapların ve sağlanan bilgilerin uygulama üzerinden takip edilmesi mümkündür.

“Müşavire Danışın” uygulaması kapsamında ayrıca iş insanlarımızın doğru bilgiye zamanında

erişimini sağlamak amacıyla bir “karar ağacı” da kurgulanmıştır. Ulaşılmak istenen bilginin Ticaret Müşavirlerimiz ve Ataşelerimizle ilgili olmaması durumunda, doğru bilgiye ulaşılabilecek kaynaklara veya temas noktalarına gerekli yönlendirmeler yapılmaktadır.

Bu çerçevede, dış temsilciliklerimize yönelik bilgi talepleri 1 Şubat 2021 tarihinden geçerli olmak üzere yalnızca “Müşavire Danışın” uygulaması üzerinden yapılabilecek olup, firmalarımızın bilgi taleplerini "Müşavire Danışın" uygulamasını kullanarak dış temsilciliklerimize iletmesi önem arz etmektedir. “Müşavire Danışın” uygulamasına Bakanlığımız web sayfasından (www.ticaret.gov.tr) ve (https://musaviredanisin.ticaret.gov.tr) adresinden ulaşılması mümkündür. Söz konusu uygulamanın tanıtım videosu ise (https://dtuegm.ticaret.gov.tr/haberler/musavire-danisin) linkinde yer almaktadır.

CANLI DESTEK