Tarım ve Gıda Ürünleri İthalatında Vergi Oranları Değişti, Ek Mali Yükümlülük Geldi

22 Haziran 2021

Bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanan İthalat Rejimi Kararında Değişiklik Yapılmasına İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı (Karar Sayısı: 4107)  ile bazı tarım ve gıda ürünleri ithalatında gümrük vergisi oranları yeniden düzenlenirken, bazı ülkeler için istisnalar hariç ek mali yükümlülükler de getirildi.

Sarımsak ithalatında gümrük vergisi değişti, ek mali yükümlülük geldi

Taze ve kuru sarımsak ile kurutulmuş sarımsak ithalatında Bosna-Hersek ve Kosova için “0” olarak düzenlenirken, diğer ülkelerden ithalatta gümrük vergisi oranları değişti. Tablonun sonuna eklenen dipnotlar uyarınca, taze ve kuru sarımsak ithalatında Bosna-Hersek ve Kosova hariç diğer ülkeler için gümrük vergisi oranları ile birlikte 764 dolar/ton; kurutulmuş sarımsak ithalatında ise Bosna-Hersek, Kosova ve Singapur dışındaki ülkeler için gümrük vergisinin yanı sıra ton başına 709 dolar ek mali yükümlülük uygulanacak.

 

Badem, ceviz, muz ithalatında vergi oranları

Sert kabuklu meyvelerden badem, kabuklu-kabuksuz ceviz ile taze veya kurutulmuş muz ithalatında Bosna-Hersek için sıfır gümrük uygulamasına devam edilirken, diğer ülkeler için gümrük vergisi oranları değişti, ayrıca ek mali yükümlülükler getirildi.

 

Yeşil ve siyah çay ithalatında gümrük vergisi 

Aynı kararla, yeşil ve siyah çay ithalatında gümrük vergisi, Bosna-Hersek için “sıfır” olarak bırakılırken, diğer ülkelerden yüzde 7 gümrük vergisi düzenlemesi yapıldı. Ayrıca ton başına ek mali yükümlülük uygulaması da getirildi.

 

Yer fıstığı, yağlı tohumlu ürünler ithalatı

Kabuklu-kabuksuz yer fıstığı, tohumluk dışındaki kolza tohumları, çerezlik ayçiçeği tohumları, aspir tohumu ürünlerinin tamamının ithalatında Bosna-Hersek için, bazı ürünlerin ithalatında Gürcistan ve Kosova için “sıfır” gümrük vergisi, diğer ülkelerden ithalat için gümrük vergisi ve ek mali yükümlülük düzenlemesi yapıldı.

 

Ambalajlı yer fıstığı ithalatı

Ambalajlı haldeki yer fıstığı, kavrulmuş yer fıstığı ve diğerlerinin ithalatında gümrük vergisi Gürcistan ve Bosna-Hersek için “sıfır” olarak düzenlenirken, diğer ülkeler için gümrük vergisi ile birlikte ek mali yükümlülük de uygulamaya konuldu.

Ambalajlı yer fıstığı ithalatında ek mali yükümlülük maddesinin yayım tarihinden itibaren, diğer maddelerin 15 gün sonra yürürlüğe gireceği söz konusu Karara https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2021/06/20210622-19.pdf adresinden erişim sağlanmaktadır.

CANLI DESTEK