TCMB Reeskont Kredi Limitini 30 Milyar Dolara Çıkardı

17 Eylül 2021

TCMB Reeskont Kredi Limitini 30 Milyar Dolara Çıkardı; Kredi Kullanımı ve Ödeme Şartlarında Değişikliğe Gitti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası İhracat ve Döviz Kazandırıcı Hizmetler Reeskont Kredilerine İlişkin Basın Duyurusu yayınladı.

1 Ekim 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; toplam reeskont kredisi limiti 30 milyar ABD dolarına yükseltildi. Bu limitin 20 milyar ABD dolarlık bölümü Türk Eximbank, 10 milyar ABD dolarlık bölümü diğer bankalar aracılığı ile kullandırılacak kredilere tahsis edildi. Söz konusu toplam limitin 5 milyar ABD doları karşılığının Türk lirası reeskont kredisi olarak da kullanılabilmesi imkanı getirildi.

  • Krediler son üç yıldaki ya da son yıldaki ihracat tutarı ithalat tutarından en az %10 fazla olan net ihracatçı firmalara kullandırılacaktır.
  • Krediler yalnızca belirlenen Türk lirası cinsi harcama alanlarında kullanılabilecektir.
  • Kredilerin geri ödemeleri sadece ihracat bedelleriyle yapılacaktır.
  • Kredilerin 240 gün olarak uygulanan azami vadesi 180 gün olarak güncellenmiştir. Yeni pazarlara yapılan ihracat, yüksek teknolojili ürün ihracatı ve döviz kazandırıcı hizmetlerin finansmanı amacıyla kullanılan kredilerin azami vadesi 360 gün olarak uygulanmaya devam edecektir.
  • Aracı bankaların kredilere uygulayabileceği azami komisyon oranı 100 baz puan olarak belirlenmiştir.
  • Firmaların Merkez Bankasına ilave ihracat bedeli satış taahhüdünde bulunması halinde kullanılan krediye uygulanacak faiz oranından indirim yapılacaktır.

 

 

CANLI DESTEK