Türkiye-Pakistan İş Forumu

05 Ağustos 2022

T.C. Ticaret Bakanımız Sayın Mehmed Muş'un resmi ziyareti vesilesiyle, 12 Ağustos 2022 tarihinde İslamabad'da Pakistan Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu (FPCCI) iş birliğiyle her iki ülke bakanlarının onurlandırmalarıyla Türkiye-Pakistan İş Forumu gerçekleştirilecektir.

Dünyanın 40. büyük ekonomisi ve 66. büyük ihracatçısı olan Pakistan ile ikili ticaret hacmi hedefimiz 5 milyar dolar olup güncel ticaret rakamları henüz potansiyelin altındadır. 2011 yılında iki ülke arasındaki en yüksek seviye olan 1 milyar dolara ulaşmıştır. 2020 yılında ise Pakistan'a ihracatımız bir önceki yıla oranla %12,7 artışla 620 milyon dolar olmuş, ithalatımız ise %12 azalarak 268 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Gıda ve işlenmiş gıda ürünleri konusunda Pakistan pazarının önemli potansiyeli bulunmakta olup, elektrik ve elektronik ile makine sanayi gibi sektörlerde de firmalarımız için fırsatlar olduğu değerlendirilmektedir.

Bahse konu İş Forumu programı bilahare paylaşılacak olup katılmayı arzu edenlerin https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/1435/18843 linkinde bulunan ön kayıt formunu 5 Ağustos 2022, Cuma gününe kadar doldurmaları ve katılım bedelini (DEİK Üyeleri için 685 USD; DEİK Üyesi olmayan firma temsilcileri için 855 USD) tamamlamaları gerekmektedir. Detaylı bilgi için DEİK/Türkiye-Asya Pasifik İş Konseyleri Direktörlüğü ile (Selma Bardakcı,

DEİK/Türkiye-Asya Pasifik İş Konseyleri Koordinatörü/e-posta: [email protected] ) iletişime geçilebilir.

Pakistan'a ziyaret gerçekleştirecek olan Türk vatandaşları vizeye tabi olup, vize alma işlemlerinin katılımcılar tarafından yürütülmesi gerekmektedir. Online vize başvurusu için https://visa.nadra.gov.pk/ linkinde detaylı bilgi yer almaktadır. Başvurunuzu gerçekleştirmeniz

akabinde işlemlerin hızlandırılması için DEİK/Türkiye-Asya Pasifik İş Konseyleri Direktörlüğüne bilgi verilmesi önemle rica olunur.

Detaylı Bilgi İçin:

Selma Bardakcı, DEİK/Türkiye-Asya Pasifik İş Konseyleri Koordinatörü

E-posta: [email protected]

Tel.: 0212 339 50 37

CANLI DESTEK