Fas ( Kazablanka ) Ticaret Heyeti

16 Ocak 2023

Türkiye İhracatçılar Meclisi, Fas ile olan dış ticaret hacmimizi artırmak ve firmalarımızın yeni iş birlikleri tesis etmeleri, pazar araştırması yapmaları ve yeni iş ve yatırım fırsatlarını değerlendirmeleri amacıyla, Fas'ın Kazablanka şehrine yönelik tüm sektörlerimizin katılımına açık bir fiziki ticaret heyeti düzenliyor!

T.C. Ticaret Bakanlığı koordinasyonu, Meclisimiz organizasyonu ile 27 Şubat – 2 Mart 2023 tarihleri arasında Fas'a yönelik tüm sektörleri kapsayan genel nitelikli bir Genel Ticaret Heyeti gerçekleştirilecek olup, Kazablanka şehrini kapsayacak söz konusu organizasyonda Fas'tan iş insanlarının davet edileceği nitelikli iş görüşmelerinin gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

Bahse konu heyetimize başvuru için son tarih 25 Ocak 2023 Çarşamba günü mesai bitimidir. Bu tarihe kadar https://delegations.tim.org.tr/event/morocco-2023/company/register  internet adresinde yer alan Başvuru Formu'nun eksiksiz olarak doldurulması gerekmekte olup, firma bazlı yapılacak ön çalışmanın ardından heyete katılımı uygun görülen firmalarımız için ekonomi sınıfı uçak bileti, konaklama, toplantı, transfer ve B2B toplantı için tercüman giderlerinden oluşan katılım bedeli 24.000-TL'dir. Eşleştirme firması tarafından ön değerlendirme yapılan ve katılımı uygun görülen firmalarımıza konuya ilişkin bilgilendirme e-posta aracılığıyla yapılacaktır. Ön başvuruları olumlu sonuçlanan firmalarımız için heyete katılımları ödeme dekontlarının Meclisimize ([email protected][email protected] ) ulaşmasıyla kesinleşecektir.

Heyete İlişkin Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 • Katılım bedeli, aşağıda belirtilen paket kapsamında 24.000-TL'dir.
 • Ödemelerin, Başvuru Formu doldurulduktan sonra katılımcının belirtmiş olduğu e-posta adresine gönderilen onay mesajı içeriğindeki katılımcıya özel bağlantı üzerinden kredi kartı ile veya Meclisimizin banka hesabına havale yoluyla gerçekleştirilmesi mümkündür. Meclisimiz banka bilgileri katılımı uygun görülen firmalarımıza e-posta aracılığı ile iletilecektir.
 • Katılım bedeli ödemelerinin, başvurucu firma hesabından yapılması gerekmektedir.
 • Heyete katılım ödeme dekontlarının Meclisimize ([email protected] ve [email protected]) ulaşmasıyla kesinleşecektir.
 • Heyete katılımın kontenjanla sınırlı olması sebebi ile başvuru ve ödemelerin son güne bırakılmaması önem arz etmektedir.
 • Heyete katılım, katılımcı tarafından iptal edildiği takdirde başvuru bedeli iade edilememektedir.
 • Türk ihracatçılarımız ve yabancı alımcı firmalar arasındaki eşleştirme çalışması, Türk katılımcı listesi kesinleştikten sonra B2B firmasınca yürütülecek olup, yabancı potansiyel satın alımcılar etkinliğe davet edilecektir.
 • B2B görüşmeleri esnasında katılımcı firmalarımız eşleştirme yapılan yabancı firmalarla bireysel olarak görüşecektir.
 • Konaklama ve ikili iş görüşmelerinin yapılacağı otel bilgisi netleştiğinde katılımcı firmalarımıza bilgi verilecektir.
 • Ülkeye girişte yapılacak kontrollerde başvuru sahibinin geçmişte Fas'a giriş çıkışta yaşamış olabileceği olumsuz durumlar (deport, geç çıkış vb.) nedeniyle kişinin kendisinden kaynaklı yaşanabilecek sorunlarda Meclisimiz sorumlu olmayacak ve bu gibi durumlara istinaden yapılacak iade talepleri kabul edilmeyecektir.
 • Meclisimizin, Fas (Kazablanka) Ticaret Heyeti'ni Covid-19 salgınının seyrini göz önüne alarak iptal etme hakkı saklıdır.
 • Covid önlemlerine ilişkin olarak, Eylül ayında alınan Kararla pandemi önlemleri kapsamında alınan Fas'a giriş önlemleri tamamen kaldırılmıştır. Bu çerçevede ülkeye girişte sadece https://www.onda.ma/form.php şeklindeki bağlantıdan temin edilebilen yolcu sağlık formunun doldurulması gerekmektedir. Fas devletinin ilgili uygulamada değişiklikler yapması ya da belli günlerde ve/veya belli gruplar, kişiler için ek tedbirler koyması halinde ilgili değişiklikler ve tedbirler doğrultusunda hareket etmek katılımcının sorumluluğundadır.
 • Yurt dışına çıkışta ibraz edilmesi gereken Yurt Dışı Çıkış Harç Pulu'nun temini ve ilgili yerde ibraz edilmesi katılımcının sorumluluğundadır.
 • Türk vatandaşları, ülkeye giriş tarihinden itibaren 6 ay süreyle geçerli pasaport hamili olmaları halinde Fas'a yapacakları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır. Ülkeye girişte ve çıkışta verilen formların doğru ve eksiksiz biçimde doldurulması önem taşımaktadır. Fas'a 100.000 Dirhem (yaklaşık 9.000 Avro) ve üzeri miktarda deklare edilmemiş dövizin sokulması veya ülkeden çıkarılması yasaktır. İstanbul-Kazablanka arasında haftanın her günü karşılıklı havayolu seferleri düzenlenmektedir.

https://www.mfa.gov.tr/fas-seyahat-edecek-turk-vatandaslarinin-dikkatine.tr.mfa

Katılım Ücretine Dâhil Olan Hizmetler:

 • Gidiş-Dönüş Ekonomi Sınıfı Uçak Bileti
 • 5 yıldızlı otelde 4 gece konaklama
 • İkili İş Görüşmeleri (B2B)
 • Toplantı günü öğle ve akşam yemeği
 • Seyahat Sağlık Sigortası
 • Heyet kapsamındaki transferler
 • Toplantı günü B2B görüşmeler için gerek duyulduğunda tercüman hizmeti

Ayrıntılı Bilgi:

Savaş ÖZGÜR

E-posta: [email protected]  Tel:  0212 454 08 59

Mesut ŞENGÜLER

E-posta: [email protected]  Tel: 0212 454 04 08

Etkinlik Taslak Programı:

27 Şubat 2023 Pazartesi

 

08:00

İstanbul Havalimanı'nda Toplanma ve Check-in İşlemleri

11:00 – 13:50

IST – CMN Uçuşu  (Süre: 5 saat 5 dakika)

15:00 – 17:00

Havalimanından Otele Transfer ve Check-in

28 Şubat 2023 Salı

 

09.30 – 10.00

Türkiye-Fas Ticaret Heyeti Kayıtları

10:00 – 10:30

Açılış Konuşmaları

10:30 – 10:45

Kahve Molası

10:30 – 17:00

Türk ve Faslı Şirketler Arasında B2B İş Toplantıları

13:00 – 14:30

Öğle Yemeği

15:30 – 16:00

Kahve Molası

19:00 – 21:00

Heyet Akşam Yemeği

1 Mart 2023 Çarşamba

 

-

Pazar Araştırması, Firma Ziyaretleri

2 Mart 2023 Perşembe

 

11:30 - 12:00

Otelden Check-out & Havalimanına Transfer

15:30 – 22:10

CMN – IST Uçuşu (4 saat 45 dakika)

 

CANLI DESTEK