10. Sanal Ticaret Heyetinin Adresi Filipinler Oldu

26 Ekim 2020

TİM 5 kıtada 10 Sanal Ticaret Heyeti bin 600 ikili iş görüşmesi gerçekleştirdi

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), koronavirüs pandemisinin ihracattaki etkilerini azaltmak amacıyla mayıs ayında başladığı 'Sanal Ticaret Heyeti' programlarının 10'uncusunu Filipinler'e gerçekleştirdi. TİM Başkanı İsmail Gülle, “Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz sanal heyetlere 205 ihracatçı firmamız katılım sağladı. 617 alıcı firma katılırken; bin 600'e yakın ikili iş görüşmesi gerçekleştirildi. Bu görüşmelerde firmalarımız milyonlarca dolarlık sözleşmelere imza attı” dedi.

61 ihracatçı birliği, 27 sektörü ile 95 bin ihracatçının Türkiye'de ihracatın tek çatı kuruluşu olan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), koronavirüs pandemisi sürecinde ihracatı canlandırmaya yönelik başlattığı Sanal Ticaret Heyeti Programlarına devam ediyor. TİM, Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda düzenlediği bu programların sonuncusu 26-30 Ekim tarihleri arasında Filipinler'e gerçekleştiriyor.

Ticaret Bakan Yardımcısı Gonca Yılmaz Batur ve Manila Büyükelçisi Artemiz Sümer'in katıldığı programın açılışında konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, “Filipinler sanal ticaret heyetimizle birlikte, 205 ihracatçı firmamız sanal heyetlerimize katılım sağladı. Tamamlanan heyetlerimize, 617 alıcı firma katılırken; bin 600'e yakın ikili iş görüşmesi gerçekleştirildi. Firmalarımızın milyonlarca dolarlık sözleşmelere imza atması heyetleri gerçekleştirmedeki amacımızın hasıl olduğunu ortaya koyuyor” dedi.  Sanal platformlarda gerçekleştirdikleri etkinliklerin yalnızca ticaret heyetleriyle sınırlı kalmadığını ifade eden Gülle, “İlk sanal fuar, ilk sanal ödül töreni ve ilk sanal yarışmayı da düzenledik. Gerçekleştirdiğimiz tüm sanal organizasyonlar, Ticaret Bakanlığımızın ihracatçılara sonsuz destekleri ile bugünlere geldi. 5 farklı kıtada 11 ülkede tamamlanan sanal ticaret heyetlerimiz, firmalarımızla farklı ülke ve bölgelerle önümüzdeki dönemde de hız kesmeden devam edecek”dedi.

Ticaret hacmi 262 milyon Dolar

İki ülke arasındaki ticaret potansiyelinden bahseden Gülle şunları söyledi: “İki ülke arasındaki ticaret hacmi 2019'da 262 milyon Dolar seviyesinde gerçekleşti. 2019 yılında, ülkemiz Filipinler'e 124 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirirken; Filipinler'den 138 milyon dolarlık ithalat gerçekleştirdi. Ülkemiz Filipinler'den özellikle Elektrikli Makine ve Cihaz ithalatı gerçekleştiriyor. İnanıyoruz ki, Filipinler'e olan ihracatımız bu önemli heyetimize katılacak firmaların kuracağı işbirlikleri ile önümüzdeki yıllarda katlanarak artmaya devam edecek” dedi. Gülle şöyle devam etti: “Yılın ilk dokuz ayında Filipinler'e ihracatımız, salgının ortaya çıkardığı riskler ve küresel ticaretteki tarihi daralmanın etkisiyle 103 milyon dolar olarak gerçekleşti. Yılın ilk dokuz aylık döneminde, Filipinler'e en çok ihracat gerçekleştirdiğimiz sektörler, 11,6 milyon dolarla Kimyevi Maddeler, 10,4 milyon dolarla Hububat ve 7,4 milyon dolarla Makine oldu. Yine Ocak-Eylül döneminde birçok sektörümüzün Filipinler'e ihracatını, önceki yılın aynı dönemine göre artırdığını görüyoruz. Bu dönemde Filipinler'e önceki yılın ilk dokuz aylık dönemine göre; Tütün sektörü yüzde 90'lık, Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller sektörü yüzde 82'lik, Otomotiv sektörü yüzde 68'lik, ihracat artışına imza attı. Heyetimizin hem bu sektörlerde hem de ihracatımızın nispeten düşük olduğu sektörlerde ihracat rakamlarının artmasına ve böylelikle hak ettiği seviyelere erişmesine katkı sağlayacak.”

İlgili Fotoğraflar

CANLI DESTEK