Türkiye ile Hong Kong Arasında Ticari İlişkiler Artıyor

14 Temmuz 2021

Türkiye ile Hong Kong arasındaki ticari ilişkilerin giderek geliştiğine dikkat çeken Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, “Hong Kong'a ihracatımız, 2011 yılında 426 milyon dolarken son 10 yılda yüzde 92 artarak, geçtiğimiz yıl 818 milyon dolar olmuştur. Türkiye'nin en çok ihracat yaptığı 47'inci pazar olan Hong Kong'tan, 2020 yılında 254 milyon dolar ithalat yaptık” dedi.

61 ihracatçı birliği, 27 sektör ile 100 bin ihracatçının tek çatı kuruluşu olan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), farklı coğrafyalardan birçok ülkeyle yeni nesil ticaret faaliyetlerine devam ediyor. TİM, Hong Kong'a yönelik katılımcı firmalara yeni iş birlikleri ve satışlar için fırsatlar doğuracak; ihracat rakamlarını artıracak Sanal Ticaret Heyeti programı düzenledi. Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda TİM organizasyonuyla gerçekleşen programın açılışı; Türkiye'nin Hong Kong Başkonsolosu Ahmet Peyami Kalyoncu ve TİM Başkanı İsmail Gülle tarafından yapıldı.

Dünya ihracatında Hong Kong üst sıralarda yer alıyor

Hong Kong'un, modern küresel ticaretin doğduğu coğrafyalardan biri olarak öne çıktığını dile getiren TİM Başkanı İsmail Gülle, “19. yüzyılın ortalarından bu yana ticaret ve finans şehri olarak kalmayı başaran Hong Kong, Doğu-Batı arasında köprü olmayı başarmış bir metropoldür. İnsani gelişmişlik endeksinde ilk beşte yer alan, kişi başına düşen gelirinin en yüksek olduğu bölgelerden biri olan Hong Kong, 7,5 milyon nüfusa sahip olmasına rağmen dış ticaret hacmi sıralamasında  pek çok ülkeye kıyasla üst sıralarda yer almaktadır. 2020 yılında, 573 milyar 61 milyon dolar ithalat ile dünyanın en büyük altıncı ithalatçısı olan Hong Kong, 551 milyar 515 milyon ihracat ile ihracatta da altıncı sırada yer almaktadır.Bu noktada, toplam 1,1 trilyon dolarlık bir dış ticaret hacminin  altını çizmek istiyorum” dedi.

“Hong Kong pazarında Çelik sektörümüz lider”

Türkiye ile Hong Kong arasındaki ticari ilişkilerin giderek geliştiğine dikkat çeken Gülle, “Hong Kong'a ihracatımız, 2011 yılında 426 milyon dolarken son 10 yılda yüzde 92 artarak, 2020 yılında 818 milyon dolar olmuştur. Türkiye'nin en çok ihracat yaptığı 47'inci pazar olan Hong Kong'tan, 2020 yılında 254 milyon dolar ithalat yaptık.Bu rakamlarla, Hong Kong'la ticaretimizde, 2020 yılında 564 milyon dolar dış ticaret fazlası verdik.Ancak, yıllık 1,1 trilyon dolar ticaret yapan bir bölgeyle olan ticaretimizde, fırsatlar çok daha fazla.Sektörel anlamda incelediğimizde, Hong Kong'a, Çelik sektörümüz 273 milyon dolar, Mücevher sektörümüz 193 milyon dolar, Su ürünleri ve Hayvansal Mamuller sektörümüz  86 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi.  Bununla beraber birçok ürün grubunda, Hong Kong'a ihracatımızın daha da artabileceğini öngörüyoruz. Dünya Ticaret Örgütü verilerine göre, gerçekleşen ihracatın potansiyel ihracata oranı  İşlenmiş Hububat ürün grubunda yüzde 2, Motorlu araç ve akşamların ürün grubunda yüzde 9, Kimyasallar ürün grubunda yüzde 6 ve Metal ürünler ürün grubunda yüzde 8 seviyesindedir” ifadelerini kullandı.

Kalyoncu:Tekstil ve yaş meyve sebze ihracatı da artıyor

Türkiye'nin Hong Kong Başkonsolosu Ahmet Peyami Kalyoncu ise her alanda Asya bölgesiyle ilişkileri derinleştirmenin ve geliştirmenin devletin en önemli hedefleri arasında olduğuna vurgu yaptı. Hong Kong'un yeniden sanayileşmeyi planladığını aktaran Kalyoncu, şöyle devam etti:  “Hong Kong bunu, sanayi 4.0 ile yapmayı hedefliyor. Dolayısıyla, önümüzdeki dönemde teknoloji ve inovasyon alanında da belli iş birliklerinin ortaya çıkabileceğini düşünüyoruz. İkili anlamda, burası ayrı bir gümrük bölgesi ve sistem uyguladığı için ikili anlaşmalar yapabiliyor. Gündemimizde önemli üç anlaşma var ve bunlarla ilgili imza süreçlerine yakın bulunuyoruz. Hatta bazılarında teknik düzeyinde taslaklar tamamlandı.Bunlar çifte vergilendirmenin önlenmesi anlaşması, yatırımların karşılıklı teşviki ve korunması anlaşması ve gümrük konusunda iş birliği protokolü. Her üç metinde de teknik düzeyde müzakereler ileri noktada bulunuyor. Özellikle de çevre ağı ve yatırım anlaşması anlamında imzaya yakın olduğunu ifade edebiliriz. Geçtiğimiz dönemden bu yana gördüğümüz burada halen demir çelikle ilgili ürünlerimiz, mücevherat ihracatımızda her zaman başı çekiyor.Bunu yanında tekstil, tekstile bağlı kot kumaşı, yaş meyve sebze ve gıda alanında da ihracatımızın artmakta olduğunu, son bir iki yılda ayrıca buna ilaçla ilgili COVİD ile bağlantılı ürünlerin maske, eldiven vs. gibi girdiğini görüyoruz. Bu ihracatımızın Hong Kong'a yönelik artacağını ama özellikle Çin pazarına daha fazla erişimimizle birlikte Hong Kong kapısında daha fazla kullanılacağını tahmin ediyoruz”

İlgili Fotoğraflar

CANLI DESTEK