Prof.Dr. Ahmet BOLAT

Hizmet İhracatçıları Birliği Başkanı


1959 Konya doğumlu olan Prof. Dr. Ahmet Bolat 1981 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. 1984 yılında Stanford Üniversitesi'nde Yöneylem Araştırması alanında yüksek lisansını, 1988 yılında University of Michigan'da Endüstri ve Operasyonlar Mühendisliği alanında doktorasını tamamlamıştır.
Prof. Dr. Ahmet Bolat iş hayatına 1981 yılında Yıldız Kalıp adlı firmada Tasarım ve Üretim Mühendisi olarak başlamıştır. 1985 ve 1988 yılları arasında University of Michigan'da araştırma görevlisi, öğretim görevlisi ve yardımcı doçent görevlerinde bulunmuştur. 1988'den 2005'e kadar olan dönemde Riyad King Saud University'de yardımcı doçent, doçent ve profesör pozisyonlarında görev almıştır.
2005 yılında Türk Hava Yolları'nda Yatırım Yönetimi Başkanı olarak göreve başlayan Prof. Dr. Ahmet Bolat, 2012 yılından 2022 yılına kadar Genel Müdür (Yatırım ve Teknoloji) Yardımcılığı görevinde bulunmuştur. Türk Hava Yolları'ndaki görev süresi boyunca Ortaklığın stratejik büyüme planını başarıyla yönetmiş ve Ortaklık filosuna yaklaşık 550 uçağın temini sürecinde görev alan ekibe önderlik etmiştir. Uluslararası İlişkiler ve İttifaklar'dan da sorumlu olan Prof. Dr. Ahmet Bolat, Devlet İlişkileri konularını ve havayolu ortakları ile ticari anlaşmaları yönetmiş, iyileşen ikili ilişkiler ile ortaklık ve uçuş ağı gelişimini sağlamıştır. Prof. Dr. Ahmet Bolat ayrıca Türk Hava Yolları'nın İttifak seçim projesinin fizibilite çalışmalarına liderlik etmiştir.
Prof. Dr. Ahmet Bolat 2022 yılında Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı olarak atanmıştır.

CANLI DESTEK