Burak YAKIN

Mücevher İhracatçıları Birliği (MİB) Başkanı

Burak Yakın, 1973 yılında İstanbul'da dünyaya gelmiştir. Öğrenimine devam ederken 1985 yılında, Türk mücevher sektörünün duayen isimlerinden biri olan Nadir Tütüncü'nün yanında çalışma hayatına adım atmıştır. Bir yandan eğitimine devam ederken, diğer yandan Kapalıçarşı'da usta-çırak geleneğine uygun olarak hem mücevher üretimini hem de ticareti öğrenmiştir.

Mücevhercilik mesleğinin inceliklerine vakıf olmakla geçen yılların ardından Nadir Metal Rafineri'nin yönetim kadrosunda görev almıştır. Firmanın hızla büyümesinde önemli bir rol sahibi olan Burak Yakın, başarılı kariyerine sektörde daha fazla görev ve sorumluluk üstlenerek devam etmiştir.

Nadir Metal Rafineri CEO'luğuna ek olarak, NMR ve Saygın firmalarında CEO'luk görevlerini üstlenmiştir. İş yaşamı boyunca Değerli Maden Taş ve Döviz Piyasası Kurum ve Kuruluşları Derneği (DEMAD) Kurucu Yönetim Kurulu Üyeliği ve Kuyumcukent Gayrimenkul Yatırımları (KUYAŞ) Yönetim Kurulu Üyeliği gibi görevlerde bulunan Yakın, 2018-22 yıllarında İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) Başkan Yardımcılığı yapmıştır.

Burak Yakın, Nisan 2022 itibarıyla Mücevher İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmektedir. Aynı zamanda Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Yönetim Kurulu Üyesidir.

Yaşam boyu öğrenci kalmanın önemine inanan Yakın, Kazakistan Al Farabi Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde eğitimini sürdürmektedir.

Yakın, evli ve 4 çocuk babasıdır.

CANLI DESTEK