Hizmet ihracatçıları ‘Biz de varız' dediler…

Hizmet ihracatçılarının, ülkenin büyümesi ve zenginleşmesinde sadece yumuşak güce dair hizmetlerde değil,mal ihracatında da katma değer sağlayarak hedeflerin tutulmasında söyleyecekleri çok söz var.

 

Aralık ayının 21'inci gününde TİM'in en büyük şölenlerinden biri vardı. İhracat dünyamızın yüz akı, kurulalı henüz 1,5 yıl olmuş Hizmet İhracatçıları Birliği (HİB) ödül töreni düzenlendi. 17 kategoride sektörlerinde en çok ihracat yapan firmaların birinci, ikinci ve üçüncülerine çok şık tasarlanmış heykelcikleri verildi.

Bizim bu köşede yazdıklarımızı kısmen takip etmiş olanların da çok iyi tespit ettikleri gibi, ihracatta en önemli unsurun 'yumuşak güç' olduğunu vurgular dururum… Yani ülke markasının, o ülkeden çıkacak markaların yönetiminin, katma değerli ürünlerin kilo başına düşen ihracat bedellerinin daha yüksek olma meselesini…

İşte bu alanda Hizmet ihracatçılarının, ülkenin büyümesi ve zenginleşmesinde sadece yumuşak güce dair hizmetlerde değil,mal ihracatında da katma değer sağlayarak hedeflerin tutulmasında söyleyecekleri çok söz var.

Bunu başta Birlik Başkanı İlker Aycı'nın konuşma ve sunumlarından ve de Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan hanımla TİM Başkanı İsmail Gülle'nin kilit mesajlarından yakalamak mümkündü.

Başkan Aycı'nın konuşmasının başındaki şu tespit, tüm sektörün duruşunu ifade ediyordu:

''Dünyanın ilk 20 büyük ekonomisinden biri olan Türkiye, hakettiği konuma doğru kararlı bir şekilde yürümektedir. Bu yürüyüşte, ekonomimizin yıkılmaz, sarsılmaz bir noktaya gelebilmesi ve Cumhurbaşkanımızın her zaman vurguladığı gibi, ekonomik bağımsızlığımızı korumamız çok önemlidir. Ekonomik bağımsızlık olmadan millȋ bağımsızlığı korumak mümkün değildir.''

Hizmet sektörü dünyada 1 milyar 850 milyon kişiye istihdam sağlıyormuş. Küresel katma değerin yüzde 65'ini oluşturuyormuş. Ülkemizde ise hizmetler sektörü 18 milyon kişiye istihdam sağlarken millî gelire 426 milyar dolar katkı sağlamakta. TİM içinde örgütlenmeleri 1,5 yıla dayanan HİB, ihracatta 48 milyar dolara ulaşmış. Mal ihracatında dünyada 30'uncu, hizmet ihracatında ise 27. sırada yer alınması da hayli ilginç bir durum.

Dizi film ihracatında ABD'den sonra ikinci sıraya gelmemiz, eskiden bir filmi bin dolar düzeyinde satarken şimdilerde 500 bin dolarlardan söz etmemiz ve bu dizilerde ülkemizin ürünlerini ve tezlerini savunma fırsatını yakalamamız büyük avantaj.

HİB Başkanı İlker Aycı, konuşmasında sektörlere de değindi:

Turizm'de, 2003 yılında 16,3 milyon turist çekerken 10 yılda 45,6 milyona ulaşılmış ve dünya sıralamasında 6. sıraya yerleşmişiz.

Sağlık turizmimiz, son 10 yılda 3 kat büyüyerek 1,1 milyar dolara ulaşmış. Bu rakamla, hâlihazırda dünyada ilk 10'da yer alan ülkemizin ilk 3'ü yakalaması işten bile değil.

Eğitimde; son 10 yılda ülkemizde uluslararası öğrenci sayısının 8 kat artarak 174 bin bandına ulaştığı belirtiliyor.

Limancılık ve yer işletmeciliğinde de durum gayet iyi: Son 10 yılda havalimanı işletmeciliği ihracatında üç kat büyümüşüz. İstanbul 2018-2019 üçüncü çeyrek yıllık değerlendirmesinde, uzun mesafeli uçuş kapasitesini en çok artıran şehirler arasında yüzde 14,9 büyüme ile 7. sıraya yerleşmiş.

Sadece kendini değil, beraberinde bütün hizmet ve sanayi kollarını dönüştürme, onlara verimlilik kazandırma gücüne sahip olan Bilişim Teknolojileri hizmetleri ve yazılımın ihracatı 10 yılda üç katına çıkmış.

Yolcu taşımacılığına bakıldığında,yine son 10 yılda sadece hava yolunda 2,6 kat artış yaşandığı görülüyor. Bu sektörün liderleri Türkiye'yi bir merkez ve transfer merkezi haline getirerek ülkeye'yumuşak' güç kazandıracakları inancındalar.

Bugüne kadar hep mal ihracı 'kahramanlarından' söz ettik… Oysa toplam ihracata ciddi bir katma değer getiren 'hizmet' ihracatçıları, özellikle tüm ihraç ürünlerine katma değer getirme potansiyeline sahip olmalarıyla, Büyük Türkiye Hikâyesi için olmazsa olmaz koşul gibi gözüküyor…

2020 mal ve hizmet ihracatçılarının yılı olsun…

PAYLAŞ