2020 yılı, rekorlar ve dönüşümle devam ediyor

Yeni yıla girerken sizlere bir sözümüz vardı: 2020, her anını iyi değerlendireceğimiz ve daha fazla ihracat için çalışmalar yapacağımız bir yıl olacak. Yılın ilk iki ayında, verdiğimiz sözü tutmanın gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz.

2020 yılına Cumhuriyet tarihimizin en yüksek Ocak ayı ihracatını gerçekleştirmenin gurur ve sevinci ile başladık. Hatay'da açıkladığımız Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Ocak ayı geçici dış ticaret verilerine göre; Ocak ayında ihracat, yüzde 6,1 artışla 14 milyar 765 milyon dolar olarak rekor tazeledi. Son 12 aylık ihracat ise 181,6 milyar dolar oldu. İhracatçılarımızın var güçleriyle, ticaret diplomasimizin saha neferleri olarak yüksek bir performansla yürüttükleri çalışmalar küresel ticaretin büyüme ortalamasının hayli üzerinde bir ihracat artış tablosu ile taçlanıyor, göğsümüzü kabartıyor. Ülkemizin ihracat performansı rakiplerimiz ve hedef pazarlarımız ile karşılaştırıldığında başarılı ivmesi ile öne çıkıyor. İhracatçılarımızın dinamizmi, doğru rota tespitleri ve stratejik kararları, hükümetimizin destekleri ile 2020 yılında da küresel arenadaki pozisyonumuzu daha iyi noktalara taşımaya devam edeceğiz.


İHRACATÇI SAYIMIZ, ITHALATÇI FIRMADAN ÇOK DA FAZLA

ABD-Çin arasındaki ticaret savaşlarında 1. faz anlaşmanın imzalanması ile küresel piyasalarda pozitif bir ortam oluşurken, Brexit'te de sürecin iyice belirginleşmesi Avrupa pazarı başta olmak üzere yatırım ve taleplerde bir hareketlilik yarattı. Türkiye ekonomisinin 2019'un 3. çeyreğinden itibaren pozitif büyüme trendine girmesi ve ekonominin çarklarının hızlanması ithalat rakamlarına yansımış görünüyor. İthalat hacmi, Türkiye ekonomisindeki hareketlenmeye bağlı olarak, geçen yılın Ocak ayına göre yüzde 19 artarak 19,2 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Bununla birlikte ihracattaki rekor artışların da etkisiyle, ihracatın ithalatı karşılama oranı da Ocak ayında yüzde 76,8 ile yüksek bir oranda gerçekleşti. 2019 yılında ihracat ailemiz 90 bin 617 firmaya ulaştı. Baktığımızda, ithalat yapan firma sayısı ile neredeyse 10 bin firmalık bir fark yakalamış durumdayız. Ocak ayında da ihracat ailemize bin 499 firmamız daha katıldı. İşte bu tablo; ihracat farkındalığının ve ihracatın tabana yayılma sürecinin de başarı ile uygulandığının gurur verici tablosudur.

DÜNYANIN HER YERINDE IHRACATÇIMIZIN YANINDAYIZ

TİM olarak, önceliğimiz ihracat ordumuzu yeni üyelerle güçlendirmek olduğu kadar, onların küresel ticarette rekabet gücünü de artırmaktır. İhracatçıların hayatını kolaylaştıran adımlar atmaya devam ediyoruz. Üye aidatlarını kaldırmamız bu adımlardan biriydi. Bazı ihracatçı birliklerin de bu yönde karar alması bizi oldukça mutlu etti. İhracatımızın katma değerini ve hacmini artırmak, yeni pazarlara girişi hızlandırmak adına yeni nesil ticaret diplomasisine yönelik çalışmalara hız vermiş durumdayız. 2020 yılı ihracat hedefimiz olan, 190 milyar doları yakalamak ve nihayetinde ana hedefimiz olan 'Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye' hedefine ulaşmak adına ihracatçımıza 7 gün 24 saat hizmet vereceğimiz önemli dönüşümlere imza atıyoruz.
Dijitalleşme bugün, en küçük işletmeden küresel şirketlere kadar herkesin gündeminde. Bizim de yönetim olarak dijitalleşme adına söz verdiğimiz bazı projelerimiz vardı. Bir buçuk yıl gibi kısa bir süre içerisinde bu projeleri bir bir hayata geçirmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Öncelikle TİM web sitemizi yeniden tasarlayarak ve kolay kullanım özellikleri kazandırarak web sitemiz üzerinden ihracatçıların ihtiyaç duyduğu pek çok işlemi online olarak yapabilir hale getirdik.
İhracatçılarımız artık, TİM web sitesi ve mobil uygulaması üzerinden ulaşabilecekleri Fuar Destek Paneli ile Bakanlığımızca ihracatçılarımıza sağlanan fuar destek miktarlarını tek tıkla öğrenebilecekler. Bu sayede ihracatçılarımızın, ilgili hedef pazarlarda pazarlama ve tanıtım çalışmalarını proaktif bir şekilde sürdürebilmelerini amaçlıyoruz. Proje ve Dijital Dönüşüm Ofisi ile çağı yakalamak ve ihracatçıların yanında olmak adına projeler geliştirmeye devam ediyoruz. Ayrıca mobil uygulamadaki canlı destek butonu ihracatçıların sorunlarının çözümü için aktif destek sağlayacak.


İHRACAT RADARI ILE HER TÜRLÜ VERIYE ULAŞILABILECEK

Hem mobil uygulama hem de web sitesi için geliştirilen İhracat Radarı uygulaması ile ihracatçılar ürünleri hakkında detaylı analiz, veri ve grafiğe erişebilecek. Böylece ürünlerinin pazarlanabileceği yeni ülkeler ve rekabet avantajına sahip oldukları ürünler hakkında bilgi alabilecekler.
İhracatçılar AloTİM uygulaması ile soru ve sorunlarına 7/24 cevap bulabilecek. Bununla beraber, Alo TİM uygulaması, ihracatçılardan gelen talepler dikkate alınarak gelişen ve değişen ihtiyaçlar çerçevesinde yaşayan bir organizma olarak güncellenecek. 2020 yılında gerçekleştirdiğimiz TİM Kuzey Kıbrıs ofisi benzeri yeni nesil TİM ofisleri açılmasına, yurt dışı kurum ve STK'larla yeni iş birlikleri gerçekleştirilmesine yönelik projelerimiz mevcut.


TÜRKIYE, ÇIN'E ALTERNATIF EN GÜÇLÜ ÜLKE

Yeni yılda, küresel ticaretin gündeminde koronavirüs salgını var. Çünkü, henüz kontrol altına alınamayan salgın küresel tedarik zincirini olumsuzluk etkiledi. Bu sebeple, dünya, alternatif tedarik merkezleri arayışını hızlandırmış durumda. Türkiye ise güvenilir liman konumunu daha da güçlendirdi.
Çin'de üretim yapan küresel firmalar ürün tedarikinde ciddi sıkıntılar yaşamaya başladı. Çin'den boşalan talebi hızlı bir şekilde karşılayabilecek ülkeler arasında da ilk akla gelen ülke Türkiye oldu. Global şirketler, tedarik noktasında gözünü yeniden Türkiye'ye çevirmeye başladı. İhracatçılarımız, dünyanın değişen şartlarına karşı hızlı ve proaktif bir şekilde yanıt verebilirse, dönüşen ticaret sisteminde ortaya çıkan fırsatları değerlendirebiliriz. Çin'den ham madde ve ara malı tedarik eden ülkelerde üretim olumsuz etkilenmeye başladı.
Yerli ham madde üretiminin ne kadar stratejik öneme sahip olduğunu bir kez daha görüyoruz. Üretim gücümüz ve lojistik avantajımızla talebe hızlı cevap verebilecek kabiliyetteyiz. 2020 yılında Cumhuriyet tarihinin yeni ihracat rekoruna imza atacağımıza inanıyorum.

CANLI DESTEK