Güç Birliği, Söz Birliği

Bir hedef ortaya koyduk: 'Dış ticaret fazlası veren Türkiye'. Tüm yol haritamızı bu hedefe göre yapıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Ticaret Bakanlığımızın verdiği destekler, ihracatta rolü olan tüm paydaşlarımızın da hayalimize ortak olması ile artık daha güçlüyüz.

Geçen ay ihracatçımızın ipotek sorununa çözüm olacak önemli bir iş birliğine imza attık. Eximbank ortaklığı ile İhracatı Geliştirme Anonim Şirketi (İGE) kurduk. Sadece ihracatçıların erişimine açık olacak bu fon ile ihracatçıların finansmana erişiminde teminat sorununu ortadan kaldırmayı amaçlıyoruz. 61 ihracatçı birliğimizin de gerekli sermaye katkısıyla şirkete ortak olması yönünde kanun çalışmaları tamamlandığında daha güçlü bir fona ulaşacağız. Şirketin 1 Ocak 2022 itibarıyla ihracatçılarımıza hizmet vermesini bekliyoruz.

Beş yıl içinde 300 milyar dolar ihracat ve sonrasında 'Dış ticaret fazlası veren Türkiye' hedeflerimize ulaşma noktasında önemli bir rol üstlenecek Türkiye Lojistik Portalı'nın da geçen ay tanıtımını yaptık. Lojistik sektör temsilcileri ve ihracatçılarımızla gerçekleştirdiğimiz istişareler sonucunda nihai şekline kavuşturduğumuz Portalımız, tam bir kazan-kazan mekanizması ile hayat bulacak. Portal sayesinde ihracatçılar, hem ürün teslimatı planlamasında yeni alternatiflere kavuşacak hem de daha uygun fiyatlardan yararlanacak. Lojistik sektörü ise, atıl kapasitesini kullanma fırsatına sahip olacak; aynı zamanda farklı sektörlerden ihracatçılarla iş yapma imkanına kavuşacak. Portalımız, ihraç malları taşıyan araçların dönüş yükü bulmasına da yardımcı olacak ve böylelikle ihracatçımızın üstündeki navlun baskısı azalacak.

İhracatımızın yıllık tonajı 172 milyon tona ulaştı ve 300 milyar dolar ihracat hedefimize ulaştığımız noktada tonaj hacminin de 250 milyon tona çıkmasını bekliyoruz. Firmalarımızın sipariş defterleri, yoğun bir talep olduğunu gösteriyor. Bunun için hem üretim kapasitemiz ile hem de lojistik altyapımız ile yarınlara şimdiden hazırlanmamız gerekiyor. İhracatçımız küresel piyasalarda güzel bir rüzgar yakaladı, bu rüzgarı doğru yönetebilirsek tüm hedeflerimize ulaşabiliriz.

Türkiye ve sektörlerimiz lehine esen bu rüzgarı, dünyaya ulaştırmak için dünyanın en prestijli medya kuruluşu BBC World ile de iş birliğine imza attık. Türkiye Tanıtım Grubu olarak, BBC World News ile yapılan iş birliğiyle, Tekstil&Mücevher, Gıda&Tarım ve İnovasyon&Teknoloji konularında belgesel niteliğinde 3 yapım hazırlande ve Türkiye'nin ihraç ürünleri, filmler aracılığıyla BBC'nin dört kıtadaki 1 milyara yakın izleyicisine tanıtılacak.

CANLI DESTEK