Samsun ile Başladı, 81 İlde Devam Ediyor

Samsun ile başladı, 81 ilde devam ediyor

Bir asır önce mücadeleyle başlayan Cumhuriyetimizin kuruluş hikâyesi, bugün de iktisadi hayatta verilen bir mücadele ile devam ediyor. Bu mücadelenin en büyük neferlerinin de ihracatçılarımız olduğunu gururla söylemek isterim.

Değerli dostlar,

Mücadele ayıdır mayıs, Samsun da mücadelenin öncüsü. Bu ay, kurtuluş mücadelemizin ve Türkiye Cumhuriyeti'nin varoluş hikâyesinin ilk adımlarının atıldığı 19 Mayıs'ın, 102'nci yıl dönümünü kutluyoruz. Mustafa Kemal Atatürk'ün bu özel günü Türk gençliğine armağan etmesi de mayıs ayını daha anlamlı hale getirmiştir.

Atatürk'ün gençleri yetiştirenlere ve gençlere dair yaklaşık bir asır önce sarf ettiği; “Gençliği yetiştiriniz. Onlara bilim ve kültürün olumlu fikirlerini veriniz. Geleceğin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız. Özgür fikirler uygulamaya geçtiği zaman, Türk milleti yükselecektir.” sözlerinin ne kadar doğru olduğunu bugün çok daha iyi anlıyoruz. Sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada yaşanan dönüşümün öncüsünün gençler olduğunu görüyoruz. Gençler önce iktisadi hayatta büyük başarılara imza atarak farklarını gösterdiler, şimdi de sivil toplum örgütlerinde ve siyasette aktif rol almaya başladılar.

Bugün dünyanın en değerli şirketler sıralamasına baktığımızda ilk 10'da yer alan şirketlerin hemen hemen hepsinin tarihi 20-30 yıla dayanıyordur. Son yıllarda öne çıkan başarılı teknolojik şirketlerin kurucuları da çoğunlukla gençlerden oluşuyor. Türkiye İhracatçılar Meclisi olarak biz de Mustafa Kemal'in yolundan giderek, Türkiye'yi gençlerin yükselteceğine hep inandık ve her zaman gençlerimizin yanlarında olduk. İnovaTİM ve TİM TEB Girişim Evi projelerimiz de bu misyonumuzun sonucudur.

TÜRKİYE'NİN EN GENÇ İNOVASYON AİLESİ: İNOVATİM

İnovasyonu gençlere aşılayarak inovatif bir nesil yetiştirmek hedefiyle hayata geçirilen İnovaTİM projemiz, bugün yaklaşık 3 bini üniversite 10 bini lise öğrencisi olmak üzere 13 bin öğrenciden oluşan Türkiye'nin en genç inovasyon ailesi oldu. TİM'in genç inovasyon temsilcileri, 72 ilden 150 üniversitede ve 32 ilden 207 lisede inovasyonu gençlere aşılıyor.

TİM TEB GİRİŞİM EVİ İLE GİRİŞİMCİLERİ GÜÇLENDİRİYORUZ

TİM ve TEB iş birliğiyle kurulan Girişim Evlerimiz de bulunduğu illerde, yenilikçi, yüksek katma değerli ve ihracat potansiyeline sahip girişimcileri ve girişimci işletmelerimizi güçlendiriyor. İstanbul, İzmir, Denizli, Gaziantep, Edirne, Bursa, Konya, Mersin, Trabzon ve Erzurum olmak üzere 10 farklı ilde bulunuyoruz.

Böylelikle ülkemizin girişimcilik, teknoloji ve ihracat alanlarında gelişme mücadelesine katkı veriyoruz. 2015 yılından bugüne kadar bin 200'ü aşkın teknoloji odaklı girişimciye ofis, mentorluk, network, tanıtım, eğitim ve devlet desteklerinden yararlanma gibi çeşitli destekler verdik. Ayrıca girişimcilere tarafımızca düzenlenen ticaret heyetleri ile muhtelif etkinliklere katılma imkânı ve proje ortağı TEB tarafından ayrıcalıklı finansman imkanının tanınmasını sağlıyoruz.

GENÇLER İÇİN İŞ BİRLİKLERİ YAPIYORUZ

Bir önceki ay da bahsettiğim gibi mart ayında yine gençlerimizin gelişimi için iki önemli iş birliğine imza atmıştık. Bu iş birliğinden birini Milli Eğitim Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı ile yaptık. Dış Ticaret alanında kariyer yapmak isteyen pırıl pırıl birçok gencimiz var. Gençlerimizin yalnızca teorik eğitim değil, iş başında hizmet içi eğitim alması adına çalışmalar gerçekleştireceğiz. İhracatçı birliklerimizle ayrıca öğretim programı ve eğitim materyalleri hazırlanması noktasında da çalışmalara imza atacağız. İhracat ailesi olarak öğrencilerimizin atölyelerini, laboratuvarlarını donatacak, ihtiyaç duydukları tüm materyal desteğini sağlayacağız. Protokol kapsamında Mersin, İzmir, Gaziantep ve İstanbul'daki altı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde, pilot uygulamaya hızla başlayacağız. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ile imzaladığımız “Milli Uzay Programı” hedeflerimize yönelik iş birliği protokolümüz de inovatif gençlerimize güç verecek.

TİM Women Export Talks serisini, üniversite-sanayi iş birliklerine dahil ettik. İhracatta başarılı olan kadın girişimcilerimizin hikâyelerinin gençlerimize ilham vereceğine ve girişimciliğe teşvik edeceğine inanıyoruz.

İHRACATIMIZ ANADOLU İLE YÜKSELİYOR

Hassas olduğumuz bir konu da kalkınmayı ülke genelinde sağlayabilmek. Bu nedenle bölgelerimizde hem gençlerimizi hem de girişimcilerimizi desteklemeye devam ediyoruz. Göreve geldiğimizden beri, yurdumuzun her bir köşesinde ihracat ailemize yeni üyeler, yeni ihracatçılar kazandırmak için büyük bir hızla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İhracatı teşvik etmek ve firmalarımızı ihracata başlatmak adına, dünyada uygulanan pek çok modeli detaylı bir şekilde inceledik. Çalışmalarımızın sonucunda, kendi alanında ilkleri barındıran “TİM KOBİ İhracat Seferberliği” ortaya çıktı. İlk eğitim programımız üzerinden yaklaşık iki yıl geçti ve bu iki yılda ihracat ailesine 35 bin 677 firma katıldı. İhracatçı sayımız, 100 binlerle anılıyor. Bu eğitimler sayesinde, her ay ortalama bin 500 firma ihracata başlıyor.

Bunların sonucunda İstanbul dışındaki şehirlerimizin ihracattaki payı da her geçen ay artıyor. İhracatta rekor serimiz mart ayında da devam etti ve yedi ayda altı rekor tazeledik. Mart ayı ihracatımız yaklaşık 19 milyar oldu. 11 ilimiz; Antalya, Denizli, İstanbul, Kahramanmaraş, Karabük, Kırşehir, Konya, Manisa, Niğde, Samsun ve Tekirdağ, mart ayında tarihlerinin en yüksek aylık ihracatını gerçekleştirdi. En dikkat çekici artışlar; yüzde 434 artışla 115,7 milyon dolara ulaşan Yalova; yüzde 206 artışla 81,7 milyon dolar ihracat yapan Şırnak ve yüzde 180 artışla 18,6 milyon dolarlık ihracata imza atan Diyarbakır oldu. 74 ilimiz de mart ayında ihracatını artırdı.

Mücadelemiz, bir asır önce Samsun'da başladı fakat artık tüm şehirlerde bir kalkınma mücadelesi ile devam ediyor. Bu mücadelenin en büyük neferleri de ihracatçılarımızdır. Küresel ticarette görülen ham madde fiyat artışları, navlun zamları ve konteyner sıkıntısına rağmen ihracatçımız büyük başarılara imza atmaya devam ediyor.

Şu ana kadar elde ettiğimiz veriler, nisan ayında da ihracat ailemizin rekora devam edeceğini gösteriyor. 2021 yıl için ihracat hedefimizi 184 milyar olarak belirlemiştik. Son sekiz ayda sergilenen ihracat performansı, 200 milyar dolarlık ihracatın çok da uzak olmadığını gösteriyor. Hedefimiz, geleceğimiz için en büyük güvencemiz de gençliğimizdir.

CANLI DESTEK