Ahmet AKBALIK

Ahmet AKBALIK

Hizmet İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı

1971 yılında İstanbul'da doğdu. İş hayatına genç yaşlarda, aile şirketinde çalışmaya başlayarak adım attı. İş yaşamı ile birlikte sürdürdüğü eğitiminin ardından, 1991 yılında Özak Tekstil ve Konfeksiyon Sanayi ve Ticaret A.Ş.'yi kurdu, kısa sürede sektörün lider firmalarından biri haline gelmesini sağladı.

1995'te İnt-Er Yapı A.Ş. şirketi ile inşaat sektörüne adım atarak, konut, alışveriş merkezi, iş merkezi ve otel gibi yapıların inşasına odaklandı. Bu tecrübe aynı zamanda Özak GYO'nun da temellerini oluşturdu.

Ardından, 1997 yılında, üretimden tasarıma denimin her alanında üstün bir kalite anlayışı ile hizmet veren Kübrateks Tekstil Sanayi ve Dış Ticaret A.Ş.'yi kurdu.

Ahmet Akbalık'ın 2004 yılında kurduğu Aktay Turizm, Özak Global'in turizm alanındaki yatırımı oldu. Aktay Turizm, Antalya Belek'te bulunan özel konseptli Ela Quality Resort Otel ile turizm sektörüne ve Türkiye'nin tanıtımına katkı sağlarken, yeni yatırımlar üzerindeki çalışmalarını sürdürüyor.

Gurubun, gayrimenkul sektöründeki yatırımı Özak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş ise 2008 yılında Ahmet Akbalık tarafından kuruldu. Özak GYO, konut, ofis, depolama, turizm, perakende olmak üzere beş farklı segmentte arazi ve proje geliştirme çalışmaları yürütüyor. 2012'de başarılı bir arzla halka açılan ve halen BİST 100'de işlem gören Özak GYO, 2015'te Forbes Türkiye dergisinin “Türkiye'nin En Büyük 100 Şirketi” listesinde 57. sırada yer aldı. Bugün Türkiye'nin en büyük gayrimenkul şirketlerinden biri olan Özak GYO, güçlü finansal yapısı ile emin adımlarla yoluna devam ediyor.

2009 yılında Özak Enerji A.Ş.'yi kuran Ahmet Akbalık, Türkiye başta olmak üzere küresel pazarda, yenilenebilir enerji kaynakları kullanarak, çevre dostu enerji santrali projeleri üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

2011 yılında kurduğu Akyön Tesis Yönetim Hizmetleri A.Ş. ise plaza, konut, otel, ofis, endüstriyel depolama lojistik merkezleri ve AVM gibi gayrimenkul projelerine ilişkin pazar analizi, geliştirme süreçleri, pazarlama, işletme ve kiralama konularında hizmet veriyor.

2009'da şirketlerini Özak Global Holding A.Ş. çatısı altında toplayan Ahmet Akbalık, söz konusu tüm iştirakler ile birlikte Özak Global Holding'in Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapıyor. Özak Global Holding çatısı altında, 5.000'den fazla kişiye istihdam sağlayan Ahmet Akbalık, Türkiye ekonomisinin lokomotiflerinden biri olan Özak Global'in gelecek stratejileri üzerine yoğunlaşıyor.

Ahmet Akbalık'ın, çok sayıda mesleki ve sektörel oluşum ile iş dünyasına yönelik sivil toplum kuruluşlarında aktif olarak farklı görevleri bulunuyor. Bugüne kadar Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekilliği, Türkiye İhracatçılar Meclisi Hazır Giyim ve Konfeksiyon Sektör Konseyi Başkanlığı, İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkan Vekilliği, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Üyeliği başta olmak üzere farklı sorumluluklar üstlenen Ahmet Akbalık aynı zamanda Hizmet İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Vekili, Türkiye İhracatçılar Meclisi Hizmet Sektör Konseyi Başkanı ve Özak Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapıyor. Ahmet Akbalık ayrıca Makedonya Fahri Başkonsolosu unvanını taşıyor.

CANLI DESTEK