Ahmet SAGUN

Ahmet SAGUN

İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı

 

Ahmet Sagun babası Kemal Sagun' dan devraldığı Kemal Balıkçılığı bugün bünyesinde 5 şirketin yanı sıra Türkiye'de; 7 ayrı bölgede 10 ayrı tesiste; yurtdışında ise 3 ayrı ülkede üretim tesisine sahip Group Sagun' a taşımış bir isim. Sektöründe tam bir başarı öyküsüne imza atmış Tuncay Sagun'un bu başarısındaki en büyük faktör ise balıkçılığı neredeyse aşkla sevmesi. Ahmet Sagun'un yönetiminde alanında bugün dünyanın sayılı şirketleri arasında gösterilen Group Sagun ise 386 çeşit ürün üretimini gerçekleştirerek alanında bir rekora da imza atmış durumda. Group, bugün 1.500 kişilik insan kaynağı ile üretiminin yüzde 70'ini ihraç ediyor. Faaliyet gösterdiği tüm sektörlerde zengin ürün portföyü ve hizmetleri ile Türkiye'nin en büyük sanayi kuruluşları arasına giren Group Sagun, en çok ihraç yapan ilk 500 firma içerisinde yer alarak kendi sektöründe ise liderliği elinde tutuyor. Group halen başta Avrupa ve Japonya olmak üzere 23 ülkeye doğrudan ihracat gerçekleştiriyor.


Kemal Balıkçılığı 20 yılda alanında Türkiye' nin en büyük grubu haline getiren Ahmet Sagun'un en büyük hayali ise Sagun'u dünyaca tanınan bir marka haline getirmek. 

Sagun iş adamı kimliğinin yanı sıra; Canlı Hayvan , Su Ürünleri ve Mamulleri İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği,  OYİD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı, İstanbul Ticaret Odası Meclis Üyeliği ve Türkiye İhracatçıları Meclisi Sektör Kurulu Üyeliği görevlerini yürütüyor.
1963 yılı doğumlu olan Sagun, evli ve iki çocuk babası.

Tuncay SAGUN:

  • Türkiye'nin ilk orkinos çiftliğini kurdu.
  • Türkiye'nin deniz ürünleri konusunda tek ihtisas markası olan Marines' i yarattı.
  • Türkiye'nin ilk canlı kurbağa yetiştirme tesisini kurdu.
  • Yurtdışında Yunanistan, Mısır ve Libya'da üretim tesislerini faaliyete geçirdi.
  • Japonya' nın alanındaki dünya devi Mitsubishi'nin Türkiye'deki partneri oldu.
  • 2004 yılında Antalya' daki çiftliği ISO 9001 Kalite Sertifikasını alarak, bütün Akdeniz bölgesinde ISO Kalite Sertifikasına sahip tek orkinos çiftliğini oluşturdu.
CANLI DESTEK