Beş kıtadan kadın girişimciler İstanbul'da buluştu


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı'nın himayelerinde, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin desteğiyle düzenlenen Kadın Girişimciler Forumu (IWEF), İstanbul Conrad Otel'de beş kıtadan kadın girişmcileri buluşturdu.


İş yaşamında hızlı bir dönüşüm geçiren kadınların yerini güçlendirmek, iş hayatında başarılı ve girişimci kadınları desteklemenin yollarını aramak amacıyla düzenlenen forum aynı zamanda kadın girişimcilere iş bağlantılarını geliştirmeleri için de ortam yaratacak ve üç gün boyunca açık kalacak ticari sergileri, iki gün boyunca devam edecek paneller, yuvarlak masa toplantıları, ikili ticari görüşmeler ve atölye çalışmaları ile katılımcılarına içeriği zengin, kültürel ve sosyal programlar da sunacak.


'81 ülke 81 şehir' sloganıyla yola çıkan forumun açılış konuşmalarını Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ile Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi yaptı. 


Bakan Fatma Şahin: Eğitim, sağlık ve istihdamda kadına öncelik var


Forumun açılışında konuşma yapan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, "Herkes girişimci olamaz önce büyük bir cesaret gerekiyor risk alabilmek gerekiyor. Durmadan hareket edebilmeyi koşabilme gücünü kendi yüreğinde hissetmesi gerekiyor. Biz bütün Türkiye'deki girişimcilik desteğini çok önemsiyoruz ve yeni dünya düzeninde disiplinin takım ruhunun öne çıktığı kadının genetik mirasını kalkınmanın büyük bir hamlesi yapmak istiyoruz." dedi. 
Türkiye'nin Eğitimde, sağlıkta ve istihdamda kadına öncelik verdiğini kaydedn Bakan Şahin, şunları söyledi:
"Girişimcinin olması için önce alt yapısı olacak iyi bir eğitim almış olacak bilgili donanımlı olacak bunun için de iki temel unsur var eğitim ve sağlık. Bugün temel eğitimde kadınlarımız ve erkeklerimize eşit temel eğitim fırsatı verebiliyoruz. Üniversitede okuyan kızlarımızın oranını yüzde 19' dan yüzde 40'a çıkardık. Üniversiteyi bitirmiş kızlarımız istihdamda yüzde 70 yer alabiliyor. İkincisi sağlık. Kadınlarımızın bütün sağlık imkanlarından istifade etmemiz gerekiyor. Özellikle çocuk sağlığı bebek anne sağlığı kadın sağlığı üzerinde çok temel kriterleri başarmış durumdayız. Üçüncü kalem de ekonomide işgücünde kadın. Onun için önce pozitif ayrımcılıklar yaptık. 2008' de çıkardığımız teşvik paketinde iş veren payını devlet öder maddesini getirdik. Bu paketle 4.5 milyon istihdamın 1.5 milyonu kadın oldu. Kosgeb üzerinden İş - Kur üzerinden kadınlarımızın bu alanda daha bilinçli olmasını kendi genetik yapısı kendi onanımı nereye uygunsa bununla ilgili eğitim destekleri verdik. Bürokrasiyi azaltacak kadının önündeki engelleri kaldırmak için önemli bir çalışma yaptık. İş - Kur' dan istihdam odaklı meslek kurslarını kadın ve erkekler eşit şekilde eğitim almayı başardı" 


Bakan Çağlayan: Bizde Allah vergisi girişimcilik ruhu var


Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, konuşmasının başında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'e teşekkür etti. 
Çağlayan, Fatma Şahin'e 'Fato Bacı' diye hitap etti. Çağlayan'ın, "Bu işin Fato Bacı hatta The Fato Bacım ve bakanlığıyla yapılması önemliydi " sözleri salonu kahkahaya boğdu.  
Bakan Çağlayan, "Bizde ciddi bir girişimcilik ruhu var. Allah bize doğalgaz vermedi ama bize dünyanın en cesur ve kadın erkek girişimcilerini verdi, böylesine önemli bir gücü verdi.  Öyle bir girişimci ki dünyanın en zor bölgelerinde en zor işlerinde başarılı bir şekilde iş yapan bir girişimci ruha sahip olan ülkenin evlatlarıyız. Bugün Libya'ya Afganistan'a gidin bu bölgelerde Türk iş dünyasının kadınıyla erkeğiyle önemli işler yaptığını görürsünüz " dedi. 
Bakan Çağlayan, "Türkiye'de her geçen gün girişimci ve girişimciye olan talep artıyor. Hükümetimiz tarafından girişimcilik konusunda verilen önemli desteklerle bundan sonra da verilecek önemli desteklerle de kadın girişimcilerin sayısı her geçen gün artacak. 
Küresel girişimcilik raporuna göre Türkiye'de girişimcilik oranı 2006' da yüzde 6.1'di. 2012' de ise girişimcilik oranı tam 2 katına çıktı ve yüzde 12.2 oldu. Bu Türkiye'nin son 6 yılda özel sektör ve girişimcilik açısından geldiği mesafenin ne kadar önemli olduğunu gösteren bir rakamdır. Kadın girişimci sayımız artıyor sadece üretimde yatırımda ticarette değil istihdamda da kadının ağırlığı var. Ben size kendi bakanlığımdan örnek verecek olursam 2 bin 300'ün üzerinden persoelim var. Bakanlıklar içinde Türkiye' de en fazla kadının istihdam edildiği 2 bin 300 kişinin yüzde 40'ının kadın olduğu bakanlık benim bakanlığımdır " diye konuştu. 
 
TİM Başkanı Büyükekşi


TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi de konuşmasında kadınların 21. yüzyıla aklı ve alın teri ile can veren damarları olduğunu kadın girişimciliği konusunda özellikle kamu, sivil toplum ve özel sektör kuruluşları tarafından yürütülen program ve projelerin artarak sürdüğünü kaydetti.  Büyükekşi şunları söyledi:
"Sizlerin de bildiği gibi 2012 yılında Türkiye'nin istihdamı 1 milyon arttı. Bunun 500 bini kadın. 2012 yılı kadınlarımızın istihdama en çok katıldığı bir yıl oldu. Kadınların işgücümündeki katılım oranını daha fazla artırmalıyız. 2012 yılında ihracatımız da Cumhuriyet tarihi rekorunu kırdı. 152,6 milyar dolara ulaştı.Kadın istihdamındaki artışla ihracatımızdaki artış arasındaki ilişkiyi çok net bir şekilde görüyoruz. Cumhuriyetin kuruluşu olan 1923 yılında, ekonomik atılımına başlayan kadınlarımıza, Cumhuriyetimizin 100. Kuruluş yıldönümü olan 2023 yılında, liderlik fırsatı tanımamız gerekiyor. 
Bildiğiniz gibi Türkiye birçok batı ülkesinden önce kadın başbakan, içişleri bakanı, eğitim bakanı, anayasa mahkemesi başkanına sahip oldu. Türk kadınları küresel rekabet gücüne ulaştı. Demokrasiden, ekonomik ve toplumsal kalkınmaya kadar her alanda Türk kadınının konumu güçlendi. Böylece ülkemizin uluslararası arenadaki saygınlığı da arttı. Artık bu konuda daha cesur olalım, kadın girişimcilerimizin önünü açalım. Kadınlarımızı ekonominin her alanında daha aktif hale getirelim.
Yüzde 28 civarında seyreden kadınlarımızın işgücüne katılım oranını, 2023 yılında yüzde 40'lara yükseltmeyi hedefleyelim.
Bu arada şunu gururla ifade etmek istiyorum;
Burada bizleri dinleyen ve buraya gelme imkanına sahip olamayıp ekranları başında bizleri izleyen çok sayıdaki kadın girişimcimiz,
El emeği, göz nuru ile hem aile ekonomisine, hem ülke ekonomisine katkı yapan Anadolu'daki kadın girişimcilerimiz, Hepiniz bizlere, ülkemize umut aşılıyorsunuz. 57 bin ihracatçımız sizlere güveniyor.  Sizlerin daha fazla üreterek, daha fazla ihracat yaparak ülkemize büyük katkıda bulunacağınıza inanıyoruz. Artık şunu biliyoruz ki, ihracatımıza kadın elinin daha fazla değmesi gerekiyor.
2023 yılına 10 yılımız kaldı. Önümüzdeki bu 10 yılda yüzlerce kadın ihracatçımızın başarı hikayeleri yazacağına inanıyoruz. İşte bu yüzden Uluslararası Kadın Girişimciliği Forumunu can-ı gönülden destekliyoruz.
TİM olarak kadın girişimciliğini, ülkemizin ekonomik kalkınması ve gelişimi için desteklemeye devam edeceğiz. Çünkü kadın girişimci sayısının artması demek, ihracat potansiyelimizin daha da artması demek.  Ancak Türkiye, hem kadın girişimci sayısında hem de kadın işgücünde oldukça geride kalıyor. Bu noktada Türkiye'nin büyük bir potansiyeli olduğunu düşünüyoruz. Kadınların lehine ayrımcılık yaparak bu durumu değiştirmemiz gerektiğine inanıyoruz. Bu konuda yaşanan olumlu gelişmeler bizi mutlu ediyor.
Artık kadınlar işgücüne daha fazla katılıyor.  İşveren kadın sayısı hızla artıyor.  2012'de kadın girişimci sayısı erkekleri aştı. 
Kadın işveren sayısı 2012 yılında 2011'e göre 6 bin kişi arttı. Demek ki Türkiye'nin hayata geçirecek büyük bir potansiyeli mevcut. 

Bizler hep beraber bu potansiyeli hayata geçirebiliriz. TİM olarak düzenlediğimiz her etkinlikte kadın girişimcilerimize de destek veriyoruz. Çok sayıda tasarım yarışması düzenliyoruz. Marka desteklerinde bulunuyoruz. Moda, ev tekstili, ayakkabı, doğal taş tasarım yarışmalarında da kadınlarımıza yeni fırsatlar sunuyoruz. Biliyoruz ki, kadın girişimcilerimize yapılacak her bir yatırım, destek bizlere misli ile geri dönecektir. Geleceği parlak Türkiye'yi,  Ekonomisi gelişmiş Türkiye'yi,  İhracatı dünya standartlarına ulaşmış Türkiye'yi,  Kadın girişimcisine büyük önem veren Türkiye'yi hep birlikte yükselteceğiz."

 

 

CANLI DESTEK