Borsa İstanbul'dan, tüm ihracatçılara halka arz daveti

Borsa İstanbul'dan, Tüm İhracatçılara Halka Arz Daveti

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Dr. M. İbrahim Turhan, Türkiye'nin önümüzdeki döneminin aydınlık olduğuna yürekten inandığını belirterek, "İşte Türkiye büyürken, şirketlerimizin bu büyümeden layık olduğu payı alabilmeleri ve küresel ölçekte rekabete ayak uydurabilmeleri için bütün ihracatçılarımızı sermaye piyasalarıyla tanışmaya davet ediyorum” dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyükekşi de, Türkiye'de reel sektörün ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir KOBİ Borsası bulunmadığını, buna en büyük engelin kurumsallaşma sorunu olduğunun altını çizerek, "Farklı örneklerde, KOBİ'lere yönelik ana borsa içinde ayrı bir yapılanmaya gidiliyor ya da ayrı bir tüzel kişiliğe sahip borsa oluşturuluyor. Kendi modelimizi kurabiliriz. Buna büyük ihtiyaç duyuyoruz” diye konuştu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Borsa İstanbul işbirliğiyle düzenlenen, "Halka Arz Vizyonu ve Borsa İstanbul'un Sunduğu Fırsatlar” paneli, 10 Eylül 2013 tarihinde, Türkiye İhracatçılar Meclisi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyükekşi ile Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Dr. M. İbrahim Turhan'ın katılımıyla TİM Genel Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Panelin açılışında konuşan Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Dr. M. İbrahim Turhan, Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 100. yıldönümünü ülkemiz açısından en güzel biçimde karşılamak için kişi başına milli geliri 25 bin dolara, milli geliri 2 trilyon dolara, ihracatı da 500 milyar dolara çıkarma hedefinin bulunduğunu hatırlattı.

"Bu hedef, mevcut Türkiye'ye 1,5 Türkiye daha eklemeyi ifade ediyor. Bu da daha fazla üretimle olur. Katma değeri yüksek, kaliteli, rekabetçi üretimimizi artırmak zorundayız” diyen İbrahim Turhan, bunun da ancak yatırımla mümkün olabileceğini vurguladı.

Bu yatırımı gerçekleştirmek için şirketlerin kendi iç verimliliğini oluşturduğu kaynakların yeterli olmadığını kabul etmek gerektiğini belirten İbrahim Turhan, Türkiye'yi o iddialı hedeflere ulaştıracak olan 500 milyar dolar ihracat hedefine yaklaştıracak, üretim ve yatırım sıçramasını sağlayacak kaynaklara, bankacılıkla birlikte sermaye piyasalarını da eklemek zorunluluğuna işaret etti.

"İhracatçılarımızı Sermaye Piyasalarıyla Tanışmaya Davet Ediyorum”

Şirketlerin kurumsal kimliklerinin kazanmasının en önemli yolunun onları halka açmak olduğunu belirten İbrahim M. Turhan, şunları söyledi:

"Şirketlerimizi hem dünyaya açık, küresel rekabet liginde iddialı, birinci sıraya oynayan, güvenli, sağlam finansal yapılara sahip, başarılı, rekabetçi işletmeler haline getirebilmek, hem de şeffaf hesap verme yeterliliğine sahip, kurumsal yönetim ilkelerini hayata geçirmiş, kalıcı bir şekilde kurumsallaşmayı güvence altına almış varlıklar haline getirebilmenin yolu sermaye piyasalarına açılmasından geçiyor.

Türkiye'nin önümüzdeki döneminin aydınlık olduğuna yürekten inanıyorum. Bir trend vardır. Bir trend etrafındaki dalgalanmalar vardır. Dalgalanma her zaman olabilir. Küresel veya başka faktörlerden kaynaklanan inişler ve çıkışlar her zaman yaşanabilir. Ama Türkiye'nin gelecek görünümünü etkileyen trendin yukarı doğru olduğuna hiç kuşkum yok. İşte bu trend içerisinde Türkiye büyürken, şirketlerimizin de bu büyümeden layık olduğu payı alabilmeleri ve küresel ölçekte rekabete ayak uydurabilmeleri için bütün ihracatçılarımızı sermaye piyasalarıyla tanışmaya davet ediyorum.”

"Borsaya Daha Fazla Şirket Kote Olmalı”

TİM Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyükekşi de, TİM olarak, 2023 İhracat Stratejisindeki 22 ana stratejik hedeften bir tanesinin de, "Finansal enstrümanların ve ticaret destek araçlarının etkin ve verimli kullanımını temin etmek” olduğunu hatırlattı.

Borsa'ya kote şirket sayısının henüz yeterli sayıda olmadığına dikkat çeken Mehmet Büyükekşi, "Borsa İstanbul'a kota şirket sayısı 500 bile değil. Bugün bakıyoruz New York borsasında 1800, NASDAQ'da 3200 şirket var.Hindistan'da işlem gören şirket sayısı 5 binle ifade ediliyor. İlk 1000 İhracatçı Firma arasında Borsa İstanbul'a kote olan firma sayımız sadece 62. Daha fazla ihracatçımızı borsada görmek istiyoruz” diye konuştu.

KOBİ Borsası Modeli

Mehmet Büyükekşi, aktif olarak ihracat yapan 57 bin firmanın büyük bir potansiyel taşıdığını söyledi. KOBİ'lerin en büyük sorunlarından birisinin, yüzde 42 oranla finansman ihtiyacı olduğuna dikkat çeken Mehmet Büyükekşi, borsadan yaratılacak kaynağın buna çözüm olabileceğini ifade etti.

"Uluslararası piyasalarda birçok KOBİ borsası olmasına rağmen, Türkiye'de reel sektörün ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir KOBİ Borsası bulunmuyor” diye konuşan Büyükekşi, en büyük engelin kurumsallaşma sorunu olduğunun altını çizdi.

Büyükekşi, Türkiye'nin kendine has bir model geliştirebileceğini ifade ederek, "Farklı örneklerde, KOBİ'lere yönelik ana borsa içinde ayrı bir yapılanmaya gidiliyor, ya da ayrı bir tüzel kişiliğe sahip borsa oluşturuluyor. Kendi modelimizi kurabiliriz. Buna büyük ihtiyaç duyuyoruz” diye konuştu.

Halka Arzın Şirketlere Sunduğu Fırsatlar Anlatıldı

Açılış konuşmalarının ardından Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Dr. Mustafa Kemal Yılmaz'ın oturum başkanlığı yaptığı "Halka Arz Vizyonu ve Borsa İstanbul'un Sunduğu Fırsatlar” Paneli gerçekleştirildi.

Panele, TİM Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve ÖZAK GYO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık, Borsa İstanbul Kotasyon, Endeks ve Veri Grup Müdürü Sertaç F. Karaağaoğlu, Borsa İstanbul Gelişen İşletmeler Piyasası Müdürü Korhan Eryılmaz ve Deniz Yatırım A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Nurullah Erdoğan konuşmacı olarak katıldı.

CANLI DESTEK