Büyükekşi: Moody's, Türk ekonomisindeki ivmeye güvendiğini gösterdi

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in Türkiye'nin notunu artırma kararını "geç ama yerinde bir karar” olarak değerlendirdi. Konuyla ilgili bir basın açıklaması yapan TİM Başkanı Büyükekşi şunları belirtti:

"Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in Türkiye'nin notunu ‘yatırım yapılabilir' seviye olan ‘Baa3'e yükseltmesini geç ama yerinde bir karar olarak değerlendiriyoruz. Başta gelişmiş ülkeler olmak üzere dünyanın büyük bölümünün ekonomik durgunluk ve işsizlikle boğuştuğu bir süreçte Türkiye, büyüme hızından, ihracat artışı ve istihdama dek önemli bir başarı öyküsü yazdı. Bu olumlu tabloya rağmen ne yazık ki kredi derecelendirme kuruluşları Türkiye'ye karşı cimri davranarak zamanında not artırımına gitmediler. Fitch'in 5 Şubat'ta Türkiye'nin TL cinsinden notunu B-‘den B'ye yükseltmesinin ardından, Moody's'in de dün aldığı kararla Türkiye'nin notunu ‘yatırım yapılabilir' seviyeye yükseltmesini geç de olsa çok doğru bir karar olarak nitelendiriyoruz. Fitch, not artırımında gerekçe olarak hükümetin bütçe hedeflerine bağlı kalması ve başta bankacılık olmak üzere yapısal reformlara devam edilmesini göstermişti.

Moody's de, not arttırma kararının nedenini olarak, Türkiye'nin yakaladığı olumlu ekonomik ivmeyi ve yaptığı reformlara devam edeceği tahminini gösterdi. Moody's'in bu yerinde kararı, Türkiye'nin uluslararası finansmana erişimini kolaylaştırırken, borçlanma yükünü de azaltacak. Bu kararla yabancı sermeye girişinin de hızla artmasını ve bu durumun Türkiye'nin uzun vadeli büyümesine olumlu katkı sağlamasını bekliyoruz.”

Açıklamasında Merkez Bankası'nın dünkü politika faiz oranlarını indirme kararını da değerlendiren TİM Başkanı Büyükekşi, şöyle dedi: "Merkez Bankası'nın politika faizlerini yüzde 5'ten yüzde 4.5'e indirme kararını da çok olumlu bulduğumuzu ve desteklediğimizi belirtmek istiyorum. Çünkü finansman konusu ihracatçıların son yıllarda yaşadığı en önemli sorunlarının başında geliyor. Bu durum üç ayda bir yaptığımız ihracatçı eğilim anketlerine de yansıyor. En son açıkladığımız anket sonuçlarına göre, ihracatçıların dış finansman talebi son 36 ayda 13 puan artarak yüzde 29'dan yüzde 42'ye yükseldi. İhracatçıların finansman ihtiyacının zirveye çıktığı bir dönemde

Merkez Bankası'nın politika faizlerini beklentileri dikkate alarak indirme kararını, tam zamanında alınmış bir karar olarak destekliyoruz.

Merkez Bankası'ndan bu kararın ardından, ticari kredi maliyetlerinin aşağıya çekilmesini sağlayacak yeni kararlar bekliyoruz. Finans sektörümüzün de Merkez Bankası'nın faiz indiriminin ardından finans sektörünün de, daha düşük faizlerle ihracatçılarımızı fonlamasını bekliyoruz.

Küresel durgunluk nedeniyle, ihracat yapmanın giderek zorlaştığı bir dönemdeyiz. Böyle zorlu bir konjonktürde Türkiye ekonomisinin büyümesine net katkı veren ihracatın önemsenmesi, desteklenmesi ve uygun kaynaklarla fonlanması gerektiğine inanıyoruz.”

CANLI DESTEK