Geleceğin inovasyon liderlerini yetiştirmek üzere imzalar atıldı

Türkiye İhracatçılar Meclisi, Ekonomi Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Hayal Ortakları Derneği (YGA) ile geleceğin inovasyon liderlerini yetiştirmek üzere önemli bir işbirliğine imza attı. Dört kurum arasında dün Ankara'da imzalanan protokol uyarınca 50 dezavantajlı ilköğretim okuluna inovasyon sınıfları açılarak 1200 inovasyon lideri yetiştirilecek.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Ekonomi Bakanlığı'nda Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve Young Guru Akademi Başkanı Sinan Yaman'ın katılımıyla düzenlenen törende imzaladıkları protokol ile ilgili bir basın açıklaması yaptı. Büyükekşi açıklamasında şunları belirtti:

"Başta 500 milyar dolar ihracat olmak üzere 2023 yılı için koyduğumuz dev hedeflere ulaşmak amacıyla kullanacağımız ana kaldıracın inovasyon olduğunu düşünüyoruz. İşte bu yüzden TİM olarak, inavasyon ve Ar-Ge'yi 2023'e giden yolumuzu aydınlatacak ve bu yolda bize rehberlik edecek en önemli kavramlar olarak görüyoruz. Bu iki kavramın 7'den 77'ye Türkiye toplumu tarafından benimsenmesi konusunda da bizzat TİM olarak elimizi taşın altına koyuyoruz.

57 bin ihracatçının temsilcisi Türkiye İhracatçılar Meclisi olarak, geleceğin inovatif liderlerini yetişmesine katkı sağlamak amacıyla Ekonomi Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Hayal Ortakları Derneği ile birlikte inovasyon atölyeleri kurma kararı aldık. İnovasyon atölyelerinde dünyayı değiştireceğine inanacak kadar idealist, hayallerinin önündeki engelleri görecek kadar gerçekçi, engelleri kaldırmayı deneyecek kadar cesur, geleceğin inovatif liderlerini yetiştirmeyi amaçlıyoruz.

Her yıl ilköğretim 7. sınıflarından başlayarak geleceğin 1.200 inovatif liderini yetiştireceğiz. Kuracağımız online platform aracılığı ile bu gençlerimizi takip edeceğiz. İnovasyon Atölyeleri sayesinde 2023 yılına gelindiğinde 12.000 inovatif lidere yetişmiş olmayı hedefliyoruz.

Bu çerçevede, 50 dezavantajlı ilköğretim okulunda İnovasyon Atölyesi kurmayı hedefliyoruz. Şu an Adana, Ankara, Balıkesir, Batman, Çanakkale, Denizli, Edirne, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kilis, Kocaeli, Malatya, Sakarya, Tekirdağ, Yalova ve Zonguldak'ta 30 inovasyon atölyesini faaliyete geçirdik. Kalan 20 atölyemizi Eylül ayında, Afyon, Erzurum, Eskişehir, Kahramanmaraş, Karabük, Kayseri, Kırklareli, Konya, Kütahya, Ordu, Samsun, Tokat, Uşak ve Van'da faaliyete geçireceğiz. Ayrıca İnovasyon Seansları, İnovasyon Kampı, Yıldız Koçluğu, İnovatif Lider Gelişim Programı ve İnovasyon Kampı etkinlikleri de düzenleyeceğiz.”

CANLI DESTEK