"İlk çeyrek büyümesi olumlu, ihracat odaklı büyümeye ağırlık verilmeli"

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, yaptığı yazılı açıklama ile 2013 yılının ilk çeyrek büyüme rakamlarını değerlendirdi. Açıklamasında büyüme rakamlarının beklentileri doğrultusunda gerçekleştiğini dile getiren Büyükekşi, "Dünya genelinde büyüme beklentilerinin küçüldüğü bir dönemde % 3'lük büyüme olumlu, bununla beraber 2023 hedeflerimiz için daha yüksek büyüme oranlarıyla yola devam etmemiz gerek.” dedi.

TİM Başkanı Büyükekşi açıklamasında şunları belirtti:

"Dünya ekonomilerinde büyüme tahminlerinin aşağı çekildiği bir konjonktürde, Türkiye'nin ilk çeyrekte yakaladığı yüzde 3'lük büyüme rakamını oldukça başarılı ve önemli görüyoruz. IMF, bu yıl için küresel ekonomik büyüme tahminini aşağı yönlü revize ederek yüzde 2,8'den yüzde 2,6'ya çekerken, bir çok ülkenin büyüme tahminini de düşürdü. Diğer taraftan Euro bölgesi son altı çeyrektir küçülüyor. Böyle bir ortamda Türkiye ekonomisi yüzde 3 büyüyerek dünya ekonomilerinden pozitif anlamda ayrıştı.

Türkiye'nin daha hızlı büyümesi için, iç tüketim ve ihracat dengesini yakalayarak çift kanatlı bir büyüme modelini kararlılıkla uygulaması gerekiyor. İç tüketimin büyümeye katkısının 2,1 olduğu bir dönemde ihracatın katkısı sıfıra yakın gerçekleşti. Büyümeye, geçen yıl olduğu gibi, ihracatın daha fazla katkı vermesini istiyoruz, bunun için de hem dış pazarlardaki koşulların iyileşmesini bekliyoruz hem de içeride ihracat odaklı politikalara ağırlık verilmesini talep ediyoruz.”

CANLI DESTEK