"Panik yapacak bir durum yok, Türkiye bu sorunları aşacak deneyime sahip"

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, döviz kurlarında meydana gelen yükselişler ve güncel gelişmelerle ilgili bir açıklama yaptı. Büyükekşi açıklamasında şunları ifade etti:

"Son günlerde döviz piyasasında, reel sektör gelişmelerinden bağımsız yükselişler meydana gelmektedir. Türkiye dış ticareti ile ilgili dengelerde bir bozulma veya ani kötüleşme yaşanmamıştır. İhracatçılarımız son yapılan eğilim anketinde, piyasada daha yüksek bir gerçekleşme olacağını öngörmelerine rağmen, rekabetçi seviye olarak USD'de 1.95 ve Euro'da 2,57 seviyesini belirtmişlerdir. İhracatçılar için kurda önemli olan istikrar ve rekabetçi seviyedir. Ani yükselişler ve düşüşler en başta ihracatçılara zarar vermektedir.

Türkiye'nin temel ekonomik göstergelerinde panik yaratacak bir durum yoktur. Tüm ekonomik aktörlerin döviz ile oynamadan ve panik yapmadan itidalli davranması gerekir. Piyasalar sakinleştiğinde döviz büyük bir ihtimalle eski seviyelerine gelecektir.

Cumhuriyetimizin 90 yıllık birikimi, demokrasimizin ulaşmış olduğu seviye siyasi ve hukuki sorunları aşacak olgunluktadır."

CANLI DESTEK