Haberler

TİM Başkanı Gülle: Tarım Sektörleri Altın Çağını Yaşıyor
06 Eylül 2020
Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, 89'uncusu düzenlenen İzmir Enternasyonal Fuarı'nın açılışında yaptığı konuşmada “Küresel ticaret, pandemi sebebiyle İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra gerçekleşen en büyük daralma ile karşı karşıya kaldı. Ülkemiz ihracatı ise haziran ayında gelen normalleşme adımlarıyla beraber rüzgarı arkasına aldı. Özellikle, stratejik sektörlerimiz arasında olan Tarım sektörleri, pandemi döneminde tarihlerinin altın çağını yaşıyor. Yılın son çeyreğinde de bu olumlu eğilimin devam edeceğine inanıyoruz” dedi.
TİMReport Eylül Sayısı Online Olarak Hizmetinizde
03 Eylül 2020
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile özel söyleşi; İhracat, ekonomi, finans, teknoloji, marka, inovasyon, tasarımla ilgili detaylar; Aylık ihracat verilerinin detaylı analizi; İhracatçılarla gerçekleştirilen röportajlar Girişimcilik hikayeleri
TİM Başkanı Gülle: “Türkiye İhracatta Öncü Olmayı Sürdürecek"
02 Eylül 2020
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), ağustos ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Türkiye'nin ihracatı 2020 yılı ağustos ayında 12 milyar 463 milyon dolar oldu. 8 sektör tarihinin en yüksek ağustos ayı ihracatına ulaşırken, 85 ülkeye ihracat 516 milyon dolar arttı. Aralarında İngiltere, Almanya, Fransa ve Hollanda'nın da yer aldığı tam 14 ülkeye her sektör ihracat gerçekleştirmeyi başardı. TİM Başkanı İsmail Gülle, “ İhracatçılarımız, bu zorlu şartlarda dahi, geçen yılın ağustos ayına oldukça yakın bir seviyede ihracat gerçekleştirdiler. Küresel ticaret penceresinden bakıldığında ise, ülkemizin ihracatının çoğu ülkeye göre olumlu bir seyir izlediği görülüyor. Dalga dalga tüm dünyayı saran pandemi fırtınasından, adım adım güçlenerek çıkıyoruz. Çünkü inanıyoruz ki, Gelecek parlak, Gelecek ihracat! Türkiye güçlü yatırım, üretim ve ihracat altyapısıyla ihracatta ve büyümede öncü olmaya yeni dönemde de devam edecektir” dedi.
Kadın İhracatçılara Yönelik Şili, Peru, Kolombiya, Meksika Sanal Genel Ticaret Heyeti
20 Ağustos 2020
T.C. Ticaret Bakanlığı koordinasyonu ve Meclisimiz organizasyonu ile 21 Eylül - 9 Ekim 2020 tarihleri arasında Kadın İhracatçılarımıza Yönelik ve tüm sektörlerin katılımına açık Şili, Peru, Kolombiya, Meksika Sanal Genel Ticaret Heyeti gerçekleştirilecektir.
İhracatçı Kadınlar Sahaya İniyor
17 Ağustos 2020
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Kadın Konseyi, kadın ihracatçı sayısının artması, daha etkin olması, destek ve finansmana erişim konusunda bilincin artırılması hedefiyle çalışmalarına hız veriyor. TİM Kadın Konseyi, Latin Amerika'da sadece kadınların katılımıyla sanal ticaret heyeti düzenleme kararı alırken, diğer STK'lar ve ilgili kurumlara “Daha güçlü bir ekonomi kadınlarımızın ihracatta daha etkin olmasıyla mümkün. Hep beraber bu konuda güçlerimizi birleştirmeliyiz” mesajı verdi. TİM Başkanı İsmail Gülle “İnanıyoruz ki, ‘İhracatla Yükselen Türkiye'nin mimarı kadınlarımız olacak. Kadınlarımızın özverisi ve çalışkanlığıyla, bu zorlu dönemde dahi engelleri aşarak yeni rekorlara imza atacağız” dedi.
TİM Başkanı Gülle: “Pandemide Kenetlendik, Şimdi Kanatlanma Zamanı”
04 Ağustos 2020
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), temmuz ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Türkiye'nin ihracatı 2020 yılı temmuz ayında 15 milyar 12 milyon dolar ile pandemi sürecinde en yüksek aylık rakama ulaştı. Temmuz ayı ihracatında geçtiğimiz aya göre artış oranı yüzde 11,5 oldu. 1.641 firma ihracat ailesine katılırken, pandemi başlangıcından bu yana 77 ülkeye ihracat en yüksek seviyeye geldi, 16 sektör de en yüksek aylık ihracatını gerçekleştirdi.
TİMReport Ağustos Sayısı Online Olarak Hizmetinizde
03 Ağustos 2020
Tarım ve Orman Bakanı Sn. Dr. Bekir PAKDEMİRLİ ile özel röportaj, Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan BALİ ile söyleşi, ihracatta 2020 yılında damga vuran Marka Şehirler, Pandemi sürecinde ihracatta rekor, TİM'den ABD'ye 100 bin adet maske, TİM'den sanal fuar ve sanal heyetler başlıkları ile TİMReport online olarak hizmetinizde.
İhracatçılardan Fuar Çıkarması: Bir Günde Hem Sanal Hem Fiziki İki Fuar
27 Temmuz 2020
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Ticaret Bakanlığı koordinatörlüğü ve İstanbul Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçı Birlikleri organizasyonuyla Çin'de mobilya sektörünün ilk sanal fuarı “Furnistry 2020 Sanal Fuarı” düzenlenirken, pandemi döneminde gerçekleşen ilk fiziki ve milli katılım fuarı “CIFF 2020 Uluslararası Mobilya Fuarı”nın açılışı online olarak gerçekleştirdi. TİM Başkanı İsmail Gülle, “İhracat ailesi olarak hem sahada hem sanalda, İhracatla Yükselen Türkiye için mücadele ediyoruz. Türk ihracatçısı özellikle mobilya sektöründe katma değer yaratan ürünleriyle Uzak Doğu'yu yakın edecek güce sahip” dedi. İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçı Birliği Başkanı Ahmet Güleç ise “ Haziran ve Temmuz performanslarımız, bu yıl yaklaşık 4 milyar doları yakalayacağımızı gösteriyor. Bugün ortalama 2.8 dolar olan kilogram satış bedelini 7 dolarlara çıkarmayı amaçlıyoruz” şeklinde konuştu.
Pakistan Sanal Genel Ticaret Heyeti Açılış Programı
18 Temmuz 2020
T.C. Ticaret Bakanımız Sn. Ruhsar PEKCAN'ın teşrifleriyle, T.C. İslamabad Büyükelçimiz Sn. İhsan Mustafa YURDAKUL, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanımız Sn. İsmail GÜLLE'nin katılımlarıyla Hakan ÇELİK'in moderatörlüğünde 20 TEMMUZ 2020 PAZARTESİ (BUGÜN) saat 16:00'da gerçekleşecek olan PAKİSTAN SANAL TİCARET HEYETİ'mizin açılış programını www.tim.org.tr linkten canlı izleyebilirsiniz.
İhracatçılar Nijerya'nın Artan Talebini Karşılamaya Hazır
17 Temmuz 2020
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Covid-19'un ihracattaki etkilerini azaltmak hedefiyle oluşturduğu Sanal Ticaret Heyeti programlarına 13-17 Temmuz'da Nijerya ile devam etti. TİM Başkanı İsmail Gülle, “İki ülkenin karşılıklı ticaretindeki gelişme önemli olsa da,Nijerya'nın ülkemizden ithalatının toplam ithalatı içindeki payı hâlâ yüzde 1'in altında. İhracatçıların yeni hedefi, Nijerya'da hızla artan talebi karşılayarak bu oranı yüzde 1'in üzerine çıkarmak olacaktır ” dedi. Nijerya Abuja Büyükelçisi Ahmet Melih Ulueren ise Türk ihracatçıları için Nijerya'da Tarım ve Sağlık sektörlerinde önemli fırsatlar bulunduğunu belirtti.
TİM Başkanı Gülle: “15 Temmuz Uyanışını Rekorlara Çevirdik”
15 Temmuz 2020
15 Temmuz hain darbe girişimine karşı milletin destansı mücadelesinin 4. yıl dönümünde, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) anma töreni düzenledi. Törende, darbe girişimine direnirken canını hiç çekinmeden feda eden kahraman şehitlerin anısına 251 güvercin uçuruldu.
TİM'in Milli Üretim Seferberliği Kapsamında 100 Bin Maske ABD'ye Teslim Edildi
08 Temmuz 2020
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)'in bünyesindeki 61 ihracatçı birliğiyle beraber başlattığı Milli Üretim Seferberliği kapsamında üretilen 100 bin maske, ABD'nin Maryland eyaletine gönderildi.
Almanya Sanal Genel Ticaret Heyeti
06 Temmuz 2020
T.C. Ticaret Bakanlığı koordinasyonu ve Meclisimiz organizasyonu ile 24-28 Ağustos 2020 tarihleri arasında Almanya'ya yönelik bir Sanal Ticaret Heyeti düzenlenecek olup, Almanya'dan iş insanlarının ortak bir dijital platforma davet edileceği nitelikli sanal iş görüşmeleri gerçekleştirilmesi öngörülmektedir.
CANLI DESTEK