Haberler

TİM Başkanı Gülle: "Türk Savunma ve Havacılık Sektörü, Bayrağımızı 169 Ülkede Dalgalandırdı"
22 Temmuz 2021
Türk savunma ve havacılık sektörü son yıllarda ürettiği yüksek teknoloji ürünleriyle ve sistemleriyle dünyanın gözdesi oldu. İnsansız hava araçları da dahil milli imkanlarla üretilen ürünlerin ihracatında bu yıl önemli artışlar yaşanırken, yılın ilk yarısında sektör yüzde 45 artışla 1 milyar 341 milyon dolarlık ihracata imza attı. Sektör, ilk 6 ayda Türk bayrağını aralarında ABD, Çin, Fransa ve Rusya'nın da olduğu 169 ülkede dalgalandırma başarısı gösterdi.
TİM İklim Sohbetleri'nin İlk Konuğu AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Oldu
14 Temmuz 2021
TİM Başkanı İsmail Gülle, “Dünyayı Tüketmeden Dünya İçin Üretmek” mottosu ile  hazırladığımız Sürdürülebilirlik Eylem Planı'ndaki 12 hedefi sırayla gerçekleştirerek Türkiye'yi sürdürülebilirlik alanında marka ülke haline getireceğiz. Böylece AB'ye üyelik sürecinde önemli bir aşama kat edeceğiz. Avrupa İklim Ağı'na üyelik için gerekli çalışmalarımızı tamamladık. İnşallah bu başvuru için de olumlu sonuçları bekliyoruz. Eylem planımızdaki ana hedeflerin en önemli çıktısı olarak ‘Sektörel Dijital Ürün Pasaportu  Uygulamaları'nın IoT ve Blockchain teknolojisi ile yaygınlaştırılmasını sağlayacağız” dedi.
TİM Başkanı Gülle: Milletin Hainlere Attığı Tokadın Devamını İhracatçılar Rekorlarla Attı
14 Temmuz 2021
15 Temmuz hain darbe girişimine karşı milletin destansı mücadelesinin 5. yıl dönümünde konuşan TİM Başkanı İsmail Gülle, “O gece nasıl ki millet bir an için bile geri dönmeyi düşünmediyse, aynı günün sabahında ihracatçılar olarak yılmadan, yorulmadan mücadeleyi sürdürdük. Milletin hainlere attığı tokadın devamını ihracatçılar rekorlarla attı. 2016 yılında toplam ihracatımız 149 milyar dolar olarak gerçekleşmişti. Pandemi öncesi 2019 yılını ise yüzde 21 artışla 180 milyar doların üzerinde tamamladık. İhracatımız 2016'dan bu yana pandemiye rağmen yüzde 33 arttı. Bu yıl da inşallah 200 milyar dolar seviyesini aşacağız” dedi.
Türkiye ile Hong Kong Arasında Ticari İlişkiler Artıyor
14 Temmuz 2021
Türkiye ile Hong Kong arasındaki ticari ilişkilerin giderek geliştiğine dikkat çeken Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, “Hong Kong'a ihracatımız, 2011 yılında 426 milyon dolarken son 10 yılda yüzde 92 artarak, geçtiğimiz yıl 818 milyon dolar olmuştur. Türkiye'nin en çok ihracat yaptığı 47'inci pazar olan Hong Kong'tan, 2020 yılında 254 milyon dolar ithalat yaptık” dedi.
TİM Başkanı Gülle'den Sürdürülebilirlik Çağrısı
12 Temmuz 2021
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) öncülüğünde, Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçı Birlikleri tarafından 'Türk Tekstil Sektörü Sürdürülebilirlik Eylem Planı' açıklandı. Türk tekstil sektörü, eylem planıyla kalıcı bir dönüşüm sağlayarak küresel ihracattaki pazar payını daha da artırmayı ve Avrupa Yeşil Mutabakatı normlarına üst düzey uyumu hedefliyor. TİM Başkanı İsmail Gülle, “Tüm sanayicilerimizi, üreticilerimizi, tedarikçilerimizi ve ihracatçılarımızı; doğayı ve çevreyi önceleyen bir üretim anlayışına davet ediyorum. Gelin, fabrikalarımızın eski altyapılarını yenileyelim, yıkama ve boyama suyu altyapısını ayırıp, yıkama suyunu geri kazanalım, yıkama ve boyamada daha az su kullanan teknolojileri yaygınlaştıralım, üretimde mümkün olduğunca fosil yakıtların payını azaltalım” dedi.
TİMReport Temmuz Sayısı Yayında
08 Temmuz 2021
İhracat, ekonomi, finans, teknoloji, marka, inovasyon, tasarımla ilgili detaylar; Aylık ihracat verilerinin detaylı analizi; İhracatçılarla gerçekleştirilen röportajlar; Girişimcilik hikayeleri
İhracatta Dört Dörtlük Rekor
02 Temmuz 2021
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), haziran ayı ve yılın ilk yarısına ait ihracat rakamlarını açıkladı. Türk bayrağını 226 ülke ve bölgede dalgalandıran ihracatçı, haziran ayında, ikinci çeyrekte, yılın ilk yarısında ve son 12 ayda Cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracat rakamlarına imza atarak tarih yazdı. Haziranda Türkiye'nin ihracatı, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre, yüzde 47 artışla, 19 milyar 773 milyon dolara ulaştı. İhracat ailesi, geçtiğimiz yılın aynı dönemlerine göre 2021 yılı ikinci çeyreğinde ise yüzde 70 artışla, 55 milyar 38 milyon dolar; yılın ilk yarısında yüzde 40 artışla, 104 milyar 982 milyon dolar; son 12 ayda 199 milyar 567 milyon dolar ihracat gerçekleştirerek tarihi rekorlar kırdı.
Haziran 2021 Dış Ticaret Rakamları Basın Açıklaması
02 Temmuz 2021
Canlı Yayın!!! T.C. Ticaret Bakanımız Sn. Dr. Mehmet MUŞ'un teşrifleri ve TİM Başkanımız Sn. İsmail GÜLLE'nin katılımıyla
Vietnam Sanal Genel Ticaret Heyeti (6-9 Temmuz 2021)
01 Temmuz 2021
Tarih: 6-9 Temmuz 2021 Yer: ZOOM Organizasyon: TİM
İş Dünyasında Kadınların Gücünü Artıracak İş Birliği
01 Temmuz 2021
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Kadın Konseyi ile Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Kadın Komitesi arasında, ikili ilişkileri geliştirmek amacıyla iş birliği protokolü (MoU) imzalandı. Anlaşma ile taraflar; çalışma alanlarında ve çalışanları arasında ortaklık ilişkilerini geliştirmeyi amaçlıyor.
Konya'dan Dünyaya İhracat Atağı
29 Haziran 2021
Türkiye'nin ekonomi ve ticaret diplomasisinin saha neferleri olan Türk ihracatçısı, Konya'dan 182 ülke ve bölgeye ihracat yapma başarısını gösterdi. Konya'nın özellikle Orta Doğu, Avrupa'ya ve ABD'ye, son yıllarda oldukça başarılı bir ihracat performansı sergilediğine dikkat çeken TİM Başkanı İsmail Gülle “Geçtiğimiz yıl, 2,2 milyar dolarlık ihracat yapan Konyalı firmalarımız, bu yılın ilk beş ayında 2020 yılının aynı dönemine göre yüzde 50 artışla 1,2 milyar dolarlık ihracata imza attı” dedi.
TİM'den Sürdürülebilirlik Eylem Planı: Dünyayı Tüketmeden, Dünya İçin Üretiyoruz!
21 Haziran 2021
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Türkiye'yi geleceğe güvenle taşıyacak projelere devam ediyor. TİM'in son projesi; “Dünyayı tüketmeden, dünya için üretiyoruz” sloganıyla TİM Kadın Konseyi öncülüğünde hazırlanan 12 ana hedefin yer aldığı Sürdürülebilirlik Eylem Planı…
TİM'den Markalı İhracatı Artıracak Adım: TİM Marka Konseyi
15 Haziran 2021
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), pandemide küresel fırsatları değerlendirmek, markalı ihracatı ve ihracattaki katma değeri artırmak amacıyla TİM Marka Konseyi'ni kurdu. Konseyin yol haritasını ve ana hedeflerini paylaşan TİM Başkanı İsmail Gülle “Türkiye Cumhuriyeti, başlı başına güçlü bir markadır. Bizler, bu güçlü markayı hep birlikte daha da yükseltmek ve tüm dünya ile rekabet ederken markalı ihracatımızı artırmak için TİM Marka Konseyi'ni hayata geçiriyoruz. Konsey çatısı altında, markalarımızı uluslararası arenada güçlendireceğiz. Bunun sonucu olarak da ihracat birim değerimizi 2030 yılına kadar inşallah 2 doların üzerine çıkaracağız. Konsey sayesinde dünya ile yarışan marka sayımız artacak” dedi.
Yeşil Pasaportlu İhracatçıya Aşı Önceliği Müjdesi
11 Haziran 2021
Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) girişimleri ile Türk bayrağını dünyanın dört bir yanında dalgalandıran yeşil pasaportlu ihracatçılar da, koronavirüsle (COVID-19) mücadele kapsamında devam eden aşılama programında öncelikli gruba dahil edildi. Aşılama grubuna alınan yeşil pasaport hamili ihracatçılar, aşı randevusu da almaya başladı.
CANLI DESTEK