Haberler

Döviz Borcu Bildirimlerinde Bağımsız Denetim Zorunluluğu Kaldırıldı
25 Şubat 2021
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB), döviz pozisyonunu etkileyen işlem-lerin TCMB tarafından izlenmesine ilişkin usul ve esasları düzenleyen yönetmelikte yaptığı değişiklikler, Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yeni düzenlemeyle kredisi 15 milyon dolar ve üstündeki firmaların döviz işlemlerine ilişkin bağımsız denetim yaptırma zorunluluğu kaldırıldı. Firmalar 15 milyon dolar olan ve bunu aşan kredileri de, aylık olarak TCMB'ye bildirecek.
Kadın İhracatçılar Nasıl Başardıklarını Anlattı
23 Şubat 2021
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), başarılı iş kadını ihracatçıların, iş dünyasına yönelik tavsiyelerini ve ihracata nasıl başladıklarını paylaştıkları “Women Export Talks” webi-nar serisinin 4'üncüsünü düzenledi. Kadın girişimcileri ihracata teşvik etmeyi amaçlayan ve “İhracata Nasıl Başladık, Nasıl Başardık?” başlığıyla yapılan webinar, TİM Kadın Konseyi Başkan Yardımcısı Sultan Tepe ve Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Zeynep Bodur Okyay'ın konuşmacı olarak katılımıyla gerçekleştirildi.
Women Export Talks 4: İhracata Nasıl Başladık? Nasıl Başardık?
22 Şubat 2021
📡CANLI YAYIN!!! “#TİM Women Export Talks: İhracata Nasıl Başladık, Nasıl Başardık?” TİM Başkanımız Sn. İsmail GÜLLE TİM Kadın Konseyi Başkan Yardımcısı Sn. Sultan Tepe Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Sn. H. Zeynep Bodur Okyay, Gazeteci/Yazar Sn. #HakanÇelik moderatörlüğünde....
İhracatı Artıran TİM ve THY İş Birliği'nin Kapsamı Genişletildi
19 Şubat 2021
Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM), ihracatçının lojistik maliyetlerini azaltmak için Türk Hava Yolları ile yapmış olduğu indirimli kargo taşımacılığına yönelik iş birliği an-laşmasının kapsamı genişletildi. İhracatı artıran kargo indirim kampanyasına 15 Şubat tarihi itibariyle balık, yaş meyve ve sebze ile yumurta dahil edildi. İhracatçıya indirim, kampanya dahilindeki destinasyonlar için, 1000 kilo üzeri ürünlerde geçerli olacak ve yüzde 7-40 arası değişen oranlarda indirim uygulanacak. Yeni ürünlerin kampanyaya dahil edilmesi ihracatı artıracak.
TİM'den Amasya İçin Kobi İhracat Seferberliği
19 Şubat 2021
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin (KOBİ) ihra-cata özendirilmesi amacıyla düzenlediği “KOBİ İhracat Seferberliği Eğitim Programı”nın sonuncusunu Amasya'ya online gerçekleştirdi. Yoğun ilgi gören programın kapanışına Amasya Valisi Mustafa Masatlı ve TİM Başkanı İsmail Gülle katıldı.
Halı Sektöründen Avustralya'ya Sanal Çıkarma
16 Şubat 2021
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, 2020 yılında halı sektörünün gerçekleştirdiği, 2 milyar 600 milyon doların üzerindeki ihracatın, tüm zamanların en yüksek yıllık halı ihracatı olduğunu ve ocak ayında ise sektör ihracatının, yüzde 6,4'lük bir artışla 236 milyon dolara ulaştığına vurgu yaptı. Gülle, “Sektörde yüzde 30'a yakın bir pay ile dünyanın en büyük ihracatçısı olsak da, hedeflerimizi daha yüksek tutmak zorundayız. Verdiği dış ticaret fazlasıyla hedeflerimize çok büyük katkı sağlayan halı sektörümüzün, önümüzdeki birkaç yıl içinde, 5 milyar dolarlık ihracat hedefine de hızla ulaşacağına, yürekten inanıyorum” dedi.
TİM Başkanı GÜLLE: Şubat Ayı İhracatı da Olumlu Gidiyor
16 Şubat 2021
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, Türkiye'nin ilk sanal mücevher etkinliğinin açılışında yaptığı konuşmada ocak ayı mücevher sektörü ihracatının, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre, yüzde 13,4 artışla 331 milyon dolara ulaşmasıyla sektörün ihracattan yüzde 2,5 pay aldığını söyledi. Şubat ayı genel ihracatına da konuşmasında değinen Gülle, “2020 yılında tarihimizde ilk defa küresel ticaretten yüzde 1'in üzerinde pay aldık. Bu artış trendi, 2021'de de devam ediyor. Bu yıla yüzde 2,5'lik artışla 15 milyar 48 milyon dolar ih-racatla başlayarak Cumhuriyet tarihinin en yüksek ocak ayı ihracat rakamına ulaştık. Bu ayda da ihracatımız gayet iyi gidiyor” dedi.
Türk Ürünleri Sanal Ticaret Heyetleri İle Dünyaya Ulaşıyor
15 Şubat 2021
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, Covid-19'un ihracattaki etkilerini azaltmak hedefiyle oluşturdukları Sanal Ticaret Heyeti programları sayısının ve heyetlere katılımın son dönemde hız kazandığını belirterek, “Geçtiğimiz yıl ‘Birliklerimiz'le beraber 43 ülkede 45 Sanal Ticaret Heyeti gerçekleştirdik. Bu heyetlerimizde toplam 874 firmamız, 2 bin 196 alıcı firmayla 7 binin üzerinde B2B görüşme gerçekleştirdi; milyonlarca dolarlık anlaşmalar yapıldı. Bu yıl da sektörel ve genel ticaret heyetlerimizi tüm hızımızla sürdürüyoruz. Uzakları yakın eden sanal ticaret heyetlerimizin başarıya ulaştığını, ihracat rakamlarımız ortaya koyuyor. Türk ürünleri ve firmalarımız bu heyetlerimiz ile dünyanın dört bir yanına ulaşıyor. Her bir sektörümüzde ihraç mallarımıza talep artarken, Türkiye markası da güç kazanıyor. ‘Yeni Nesil Ticaret Diplomasisi' faaliyetlerimize aralıksız şekilde devam edeceğiz” dedi.
TİM Başkanı Gülle: Fiyat İstikrarının Özü Üretim ve İhracattır
09 Şubat 2021
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, fiyat istikrarıyla ilgili yaptığı değerlendirmede bir ülkenin makro ekonomik dengeleri açısından vazgeçilmez iki kavramın fiyat istikrarı ve finansal istikrar olduğuna vurgu yaptı. Fiyat istikrarı ve finansal istikrar için olmazsa olmaz konumunda olan daha fazla üretim, daha fazla ihracat ve daha fazla yatırım için canla başla çalıştıklarına dikkat çeken Gülle, “Mal ve hizmet ihracatında kırmaya devam edeceğimiz rekorlarla, sürdürülebilir cari denge ve finansal istikrar için de, mal ve hizmet ihracatına finansal desteklerin yine yönetilebilir düzeyde olması, ticaret diplomasisinin 100 bini aşan neferi açısından elzemdir. Gerçekleştirdiğimiz her birim yatırımın, her birim üretimin arz-talep dengesi adına, her birim ihracat döviz gelirinin ise cari denge adına fiyat istikrarına ve finansal istikrara büyük katkı sağladığının bilincindeyiz” dedi.
Tekstil İhracatında 10 Milyar Dolara Doğru
09 Şubat 2021
Türkiye İhracatçılar Meclisi(TİM) Başkanı İsmail Gülle, bu yıl, Avrupa'da beklenen güçlü toparlanmanın da yaratacağı talep artışıyla, pazar çeşitliliğini de artırarak, tekstil ve hammaddeleri sektörünün 10 milyar dolar hedefine ulaşacağını belirterek, “Özellikle tekstil sanayinde küresel tedarik zincirlerinin yeni odak noktası olmaya en büyük aday Türkiye'dir. Sektörümüzün ana pazarı Avrupa ülkeleri olsa da Afrika ve Asya ülkelerindeki artışlar sektörümüzün pazar çeşitliliğini geliştirmekte olduğunu gösteriyor. Türk ürünlerinin birçok alanda kalite anlamında daha önde olduğu aşikârdır. Türkiye, pandemi şartları altındaki üretim ve ihracat performansıyla, güvenli tedarikçi kimliğini güçlendirmiştir” dedi.
İhracatçılar İçin ‘Kur Riski' Paneli
04 Şubat 2021
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) iş birliği ile “İhracat Yapan Şirketler İçin Kur Riski Yönetimi” konulu webinar düzenlendi. Çevrim içi panelle kur riski taşıyan ihracatçı şirketlerin bilgilendirilmesi ve farkındalık oluşturulması amaçlanıyor.
CANLI DESTEK