Haberler

Kazakistan Sanal Genel Ticaret Heyeti (29 Kasım-03 Aralık 2021)
14 Ekim 2021
Tarih: 29 Kasım-03 Aralık 2021 Yer: Online Organizasyon: TİM
19 Ay Sonra İlk Fiziki Ticaret Heyet Kardeş Ülke Azerbaycan'a
13 Ekim 2021
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Covid-19'un ihracattaki etkilerini azaltmak hedefiyle oluşturduğu Sanal Ticaret Heyeti programlarına devam ederken pandemi nedeniyle yapılamayan fiziki ticaret heyetlerine de başladı. TİM, 19 ay sonra ilk fiziki ticaret heyetini de kardeş ülke Azerbaycan'a düzenledi.
Genç İhracatçılarımıza Yönelik Kolombiya&Panama Fiziki Genel Ticaret Heyeti (08-13 Kasım 2021)
13 Ekim 2021
Tarih: 8-13 Kasım 2021 Yer: Kolombiya (Bogota) & Panama (Panama) Organizasyon: TİM
TİMReport Ekim Sayısı Yayında!
04 Ekim 2021
Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından yayınlanan TİMReport dergimizin yeni sayısında; ihracat rakamları, sektörel değerlendirmeler, önemli isimlerle söyleşiler, makaleler, marka, girişimcilik, ekonomi ve ihracat ile ilgili tüm gelişmeler yer almaktadır.
İhracat Ailesinden 300 Milyar Dolar Buluşması
03 Ekim 2021
Türkiye'nin ekonomisine güç veren 100 bini aşkın ihracatçının tek çatı kuruluşu Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) her yıl organize ettiği TİM Delegeler Buluşması, Antalya'da gerçekleştirildi. TİM Başkanı İsmail Gülle'nin ev sahipliğinde düzenlenen buluşmaya, TİM üyesi ihracatçıyı temsilen delegeler ile TİM Yönetim Kurulu Üyelerinin de aralarında bulunduğu 600'ü aşkın ihracatçı katıldı. Buluşmada; alanında önemli isimlerle iki gün boyunca ekonomi, 300 milyar dolarlık ihracat hedefi, teknoloji, küresel ticaret, dünyadaki gelişmeler, sağlık ve yaşam konuşuldu. Türkiye İhracatçılar Meclisi ailesinin birlikteliğine vurgu yapan TİM Başkanı İsmail Gülle “İhracat ailesi, son 13 ayın 11'inde aylık ihracat rekoru kırmayı başardı. Eylül ayında tarihimizde ilk defa aylık bazda 20 milyar dolar ihracatı aştık. Bu tarihî ihracat rakamlarının beşte biri, TİM'in 439 delegesi tarafından gerçekleştirildi. Elimizde bavulumuzla, ayak basmadık tek bir ülke dahi bırakmayarak sürekli koştuk. İşin özü, formanın hakkını vermek. İhracat ailesi, tüm zorluklara rağmen bu kutsal formanın hakkını teslim etti. Başarılarımızın sonucunda, küresel ticarette artık yeni bir ligdeyiz. Birçoğumuzun ihracatla yeni tanıştığı 80'li yıllarda yıllık 3 milyar dolar ihracat yapılırken, bugün bu rakamı 2 günde gerçekleştirebiliyoruz. Türkiye'nin ekonomik yükselmesinin anahtarı ihracattır” dedi.
Yıllık İhracat Hedefi ve Aylık 20 Milyar Dolar Eşiği Geçildi
01 Ekim 2021
Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) açıkladığı eylül ayı rakamlarına göre Türkiye, ihracatta tarihî bir eşiği daha geçti. Ekonomi ve ticaret diplomasisinin saha neferleri olan Türk ihracatçısı, eylül ayında ilk kez bir ayda 20 milyar doları aşarak tarih yazdı.
Malatya'dan 134 Ülkeye İhracat Başarısı
27 Eylül 2021
Türkiye'nin ekonomi ve ticaret diplomasisinin saha neferleri olan Türk ihracatçısı, her ay çıtasını yükseltip yeni rekorlara imza atarken, Malatya da bu yıl 134 ülkeye ihracat yapma başarısı gösterdi. Malatya'nın ihracattaki güçlü performansına dikkat çeken TİM Başkanı İsmail Gülle “2021'in ilk 8 ayında kentimizin ihracatı, geçtiğimiz senenin aynı dönemine göre yüzde 32'lik artışla 235,5 milyon dolar oldu. Şehrimiz, bu yıl 134 ülkeye ihracat yaparken, özellikle Orta Doğu'ya, Avrupa'ya ve ABD'ye, oldukça başarılı bir ihracat performansı sergiledi. Malatya'nın en çok ihracat gerçekleştirdiği ürünlerin başında, kayısının başkentine yakışacağı üzere, 90 milyon dolarla işlenmemiş kuru kayısı geliyor. Kayısı üretimi ve ihracatında küresel bir marka haline gelen kentimiz, dünya kuru kayısı ihtiyacının yüzde 70'ini tek başına karşılıyor. Malatya, 4 bin 84 kilometre olan ortalama ihracat mesafesiyle, en uzağa ihracat yapan 13'üncü ilimiz. Bu önemli mesafe, geçtiğimiz yıla göre yüzde 15 artmış durumda” dedi.
Genç TİM Online Başvurusu Başladı
23 Eylül 2021
Genç ihracatçılarımızın GENÇ TİM'li olmaları için, https://tim.org.tr/genc-tim-basvuru adresinden başvuru formunu doldurarak katılmaya davet etmekteyiz.
TİM, İnovasyon Projeleri İle Teknofest'e Damga Vurdu
23 Eylül 2021
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), 4'üncü kez düzenlenen Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST'te yerini alarak inovasyonu, gençlerle buluşturdu. İstanbul Atatürk Havalimanı'nda TEKNOFEST'teki TİM standında; 3D Printer, Model Uydu, Sensörden Buluta, Giyilebilir Teknoloji, Design Thinking gibi atölyelere katılımcılar yoğun ilgi gösteriyor.
TİM İlk 1000 İhracatçı Araştırması Raporu Yayında!
21 Eylül 2021
Meclisimizce her yıl hazırlanan ve 2020 yılında 93 milyar dolarla ülkemizin toplam ihracatının %55'ini gerçekleştiren ilk 1000 ihracatçımızın yer aldığı “Türkiye'nin İlk 1000 İhracatçısı Prestij Kitabı” yayınlandı.
Türkiye, Küresel İnovasyon Endeksi'nde Tarihin En Yüksek Seviyesinde
20 Eylül 2021
Dünyada ülkelerin inovasyon performansını ölçen ve 132 ülkenin yarıştığı Küresel İnovasyon Endeksi'nde Türkiye, 10 basamak birden yükselerek 41'inci sıraya çıktı ve tarihindeki en iyi sıralamaya ulaştı. Birleşmiş Milletler'in (BM) İsviçre merkezli uzman kuruluşu Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) tarafından açıklanan 2021 raporunda, Türkiye, bu yıl endekste ulaştığı 10 basamaklık sıçrayışla ilk 50 ligine tekrar girerek, bu ülkeler arasında en büyük artış kaydeden ülke oldu. Endekste yer alan 132 ülke içinde ise Türkiye, en büyük sıçrama kaydeden ülkeler arasında 2. sırada yer aldı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan İhracat Ailesi İle Buluştu
18 Eylül 2021
Türkiye'de geçtiğimiz yıl en fazla ihracat yapan ilk 10 firmaya ödülleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından takdim edildi. Kurulda, TİM “Türkiye'nin İlk 1000 İhracatçısı 2020 Prestij Kitabı”nın tanıtımını da gerçekleştirdi ve yapılan araştırmanın sonuçlarını paylaştı. Buna göre; ilk 1000'de yer alan şirketlerin toplam ihracatı 92,6 milyar dolar, toplam ihracattan aldıkları pay ise yüzde 54,6 oldu. İlk 1000'in yüzde 78,9'u yerli firmalardan oluştu. Bu firmalar, ilk 1000 firmanın toplam ihracatının yüzde 59,3'ünü gerçekleştirdi. İlk 1000 firmanın yüzde 57,5'i Marmara Bölgesi'nde yer aldı. 2020 yılında listede en fazla firması yer alan il ise 426 ile İstanbul oldu. Sektör bazında İlk 1000 ihracatçı listesindeki toplam ihracatın yüzde 23,8'ini Otomotiv Endüstrisi, yüzde 10,7'sini Kimyevi Maddeler ve Mamulleri, yüzde 10,5'i Çelik, yüzde 9,4'ünü Hazırgiyim ve Konfeksiyon, yüzde 8,4'ünü de Elektrik-Elektronik sektörleri gerçekleştirdi. İlk 1000 ihracatçı, toplam 1 milyona yakın istihdam sağladı.
İhracat Ailesi Ticaret Bakanı Muş ile Bir Araya Geldi
14 Eylül 2021
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı, Ticaret Bakanı Mehmet Muş'un katılımıyla yapıldı. TİM Başkanı İsmail Gülle, ihracat ailesinin Ticaret Bakanı Muş'a talep ve önerilerini aktarma imkanı bulduğu toplantıda; yaptıkları çalışmaları, gelecekle ilgili hedef ve beklentileri paylaştı.
TİM Sanayide Sürdürülebilirlik Bilim Komitesi Kuruldu
10 Eylül 2021
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), “Dünyayı Tüketmeden, Dünya için Üretiyoruz” mesajıyla duyurduğu “TİM Sürdürülebilirlik Eylem Planı”nın ilk hedefine yönelik TİM Sanayide Sürdürülebilirlik Bilim Komitesi oluşturdu. Komite; İklim Değişikliği, Sürdürülebilirlik ve Avrupa Yeşil Mutabakatı hedefleri doğrultusunda ihracatçılara yol göstermek amacıyla çalışacak.
TİM ve THY'den Yeni İhracat Rekorlarına Uçuracak İş Birliği
07 Eylül 2021
Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM), ihracatçının lojistik maliyetlerini azaltmak için Türk Hava Yolları (THY) ile daha önce yapmış olduğu indirimli kargo taşımacılığına yönelik iş birliği anlaşmasının kapsamı genişletildi. Buna göre; hava kargo indirim kampanyasında destinasyon sayısı 46'ya yükseltildi, ek ton kapasitesi sağlandı, indirim oranı artırıldı ve ürün gamları genişletildi.
CANLI DESTEK