Türk İhracatçıları Filipinler'de 200'e Yakın İş Görüşmesi Gerçekleştirdi

Türkiye İhracatçılar Meclisi, Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda Filipinler'in başkenti Manila'ya ticaret heyeti düzenledi. Çeşitli sektörlerden heyette yer alan Türk ihracatçıları, Filipinli firma temsilcileriyle 200'e yakın B2B ve ikili iş görüşmesi gerçekleştirdi.

Filipinler (Manila) Ticaret Heyeti açılış programında konuşan TİM Yönetim Kurulu Üyesi Birol Celep, “Filipinler, Asya-Pasifik bölgesinde bizim için büyük stratejik öneme sahip bir ülke. Son yıllarda iki ülke arasında ilişkiler çok boyutlu bir şekilde gelişiyor. Bu yıl Filipinler'e ihracatımız ilk 9 ayda 190 milyon dolara ulaştı. Geçen yıla göre ihracatımız 2,5 kat arttı. İhracatımıza paralel olarak Filipinler'den ithalatımız da bu yıl 1,5 kat arttı. Bu rakamlar bizlere ikili ilişkilerin gelişmesinin iki ülke arasındaki ticari potansiyeli ortaya çıkardığını gösteriyor” dedi.

61 İhracatçı Birliği, 27 sektör ile 100 bini aşkın ihracatçının tek çatı kuruluşu olan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), sektörel ve genel ticaret heyetleriyle Türk ihracatçılarını dünyanın dört bir yanındaki alıcılarla buluşturmaya devam ediyor. Türkiye İhracatçılar Meclisi, Ticaret Bakanlığı'nın uzak coğrafyadaki ülkelerle mal ve hizmet ticareti hacmini artırmak amacıyla açıkladığı “Uzak Ülkeler Stratejisi” kapsamında 24-29 Ekim tarihleri arasında Filipinler'in başkenti Manila'ya ticaret heyeti gerçekleştirdi. TİM Yönetim Kurulu Üyesi Birol Celep başkanlığındaki heyette makine ve aksesuarları, zeytin ve zeytinyağı, ahşap ve orman ürünleri, hububat, bakliyat, yağlı tohum ve ürünleri, elektrik, otomotiv, çelik ve hizmet sektörlerinden 23 Türk firma temsilcisi yer aldı.

 

“Filipinler (Manila) Ticaret Heyeti” açılış programına TİM Yönetim Kurulu Üyesi Birol Celep'in yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti Manila Büyükelçisi Niyazi Evren Akyol, Filipinler-Türkiye İş Konseyi Başkanı Ernesto N. Chua, Filipinler Perakendeciler Derneği Başkanı Rosemarie Ong, ve 60'a yakın Filipinli firma temsilcisi katıldı.

TİM Yönetim Kurulu Üyesi Birol Celep: “Temaslarımız arttıkça ticari ilişkilerimizin daha ileri seviyelere taşınabileceğini görüyoruz”

Programın açılışında konuşma gerçekleştiren TİM Yönetim Kurulu Üyesi Birol Celep, Filipinler'in Asya-Pasifik bölgesinde Türkiye için büyük stratejik öneme sahip bir ülke olduğunu belirtti. Son yıllarda iki ülke arasındaki ilişkilerin çok boyutlu bir şekilde geliştiğini aktaran Celep, “Kültürel ilişkilerle gönül bağları kuruyor, ekonomik iş birliği ile ticaretimizi zenginleştiriyor, savunma sanayindeki iş birliği ile ülkelerimizin güvenlik ve refahına katkı sunuyoruz. Aynı zamanda, temaslarımız arttıkça ticari ilişkilerimizin daha ileri seviyelere taşınabileceğini görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Filipinler'e ihracat 2,5 kat arttı

İki ülke arasında gerçekleşen ticaret ile ilgili rakamları paylaşan Celep, bu yıl Türkiye'nin Filipinler'e ihracatının geçen yılın aynı dönemine göre 2,5 kat artarak 190 milyon dolara ulaştığını bildirdi. Bu artışta 91 milyon dolara ulaşan savunma sanayinin Filipinler'e olan ihracatta önemli bir rol oynadığını vurgulayan Celep, şöyle devam etti:

“Savunma sanayi ihracatımızı 16 milyon dolarla hububat ve kimya sektörleri takip etti. Bunların yanında tütün sektöründe yüzde 160, tekstil sektöründe yüzde 150, mücevher sektöründe yüzde 73, demir ve demir dışı metaller sektöründe yüzde 67 ve elektrik-elektronik sektöründe yüzde 43 artış kaydedildi. İhracatımıza paralel olarak Filipinler'den ithalatımız da bu yıl 1,5 kat arttı. Bu rakamlar bizlere ikili ilişkilerin gelişmesinin iki ülke arasındaki ticari potansiyeli ortaya çıkardığını gösteriyor. Hükümetler arası ilişkilerin artmasının yanı sıra kamu diplomasisi temaslarına da önem veriyoruz. Bu nedenle bugünkü toplantımız bizim için iş toplantılarından çok daha değerli bir anlam ifade ediyor.”

200'e yakın ikili iş görüşmesi gerçekleşti

Açılış konuşmalarının ardından Türk ve Filipinli firma temsilcileri arasında 200'e yakın B2B ve ikili iş görüşmesi gerçekleşti. Program, heyette yer alan Türk ihracatçılarının pazar araştırması için Filipinli firma ve kurumlara yaptığı ziyaretlerle sona erdi.

CANLI DESTEK