ALİ UĞUR ATEŞ

05.05.1955 tarihinde Gaziantep İslâhiye ilçesinde dünyaya gelen Ali Uğur Ateş ilk, orta ve lise öğrenimini İslahiye'de tamamlamıştır. Yüksek öğrenimini ise Gaziantep Üniversitesi Matematik bölümünde 1976 yılında başarıyla tamamlamıştır. 1975 yılında Maliye ve Gümrük Bakanlığında göreve başlamış olup, 1989 yılında kendi isteğiyle ayrılarak, ticaret hayatına atılmıştır.

1989 yılında Alp-Ateş Gübre Ltd.Şti.'yi aile şirketi olarak kurmuş ve kurumsal bir organizasyona dönüştürmüş, 2003 yılında gübre sektörüne adım atarak dünyanın çeşitli ülkelerinden, tarımda kullanılmak üzere kimyasal gübre ithalatı ve dağıtımına başlamış, bayi sayısını 700'lere ulaştırarak şirketini Türkiye çapında üst sıralara yerleştirmiştir.

2010 yılında ise ikinci şirketi olan Alp-Ateş Kimya A.Ş.'yi kurarak, yine dünyanın çeşitli ülkelerinden, PVC, polietilen ve poliproplen gibi kimyasalları ithal ederek Türkiye'deki birçok sanayi kuruluşunun hammadde ihtiyacını temin etmiştir.

2013 yılında ortaklıktan ayrılarak kimyevi gübre, plastik hammadde ve tarım ürünlerinde faaliyet gösteren Altın Ateş Kimya A.Ş.'yi kurmuştur. 500.000 ton kapasiteli depo ve antrepolardaki yatay depo ve siloları ile depoculuk ve lojistik faaliyetleri gerçekleştirmektedir. Ayrıca yeşil enerji alanında 4 MW'lık Güneş Enerjisi Santrallerini kurarak tesislerinin %100 enerji ihtiyacını yenilenebilir enerjiden elde etmektedir.

Şirket, 2014 yılından itibaren Fortune 500, Capital 100 listesine girmiş ve her yıl başarılarını arttırarak daha da üst sıralara yükselmiştir.

Halen; Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı, TİM Yöneticiliği ve Danışmanlığı ile Türkiye Gübre İthalatçıları Derneği Başkanlığı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Evli ve iki çocuk babasıdır.

 

CANLI DESTEK