"Fed ne yaparsa yapsın dolar yükselecek gibi..."

Bir yanda İdlib gerginliği diğer tarafta Corona Virüsü derken yurt dışı piyasalardaki önemli gelişmeleri takip etmeye fırsat bulamadığımız günlerden geçiyoruz. Ancak odaklanmamız gereken bazı gelişmeler var. 

Beni takip edenler bilir, her seferinde Fed'in faizi düşürmek yönünde alacağı kararların Trump'ın beklediğinin aksine doların değer kazanmasını engellemeyeceğinin altını çizmiştim. Sanıyorum bu öngörümü geçen yılın ortalarından beri seslendiriyorum. Geçen yıl haziran ayında 1.14 seviyelerinde olan euro/dolar paritesinin 1.10 un altındaki seviyelere gelmiş olduğunu görüyoruz. 

Bu durum yüzde 50'sini AB'ye yapığımız ihracatımızın dolar cinsinden ifadesini düşürecek elbette. Sadece 6-7 ayda euronun dolar karşısında yüzde 5'ten fazla değer kaybı anlamına gelen bu düşüş hareketinin 2018 yılının başında 1.24'ten başladığını belirtmeliyim. Yani 2 yıl önce euro cinsinden satılan malların dolar cinsinden ifadesi yüzde 15 daha yüksekti diyebilirim. 

 

"Merkez Bankası'nın yurt dışındaki gelişmeleri de takip etmesi gerekiyor"

Aslına bakılırsa Çin ekonomisi yavaşlarken ve AB ekonomisi zayıflarken, ayakta kalan tek büyük ekonomi ABD olarak ortaya çıkıyor. Sadece bu açıdan bile baksak doların değer kaybetmesi için bir sebep bulamayız. Ayrıca, risk iştahı artarken herkes elindeki dolarları satıyor, risk iştahı azalırken de dolara geri dönüyor. Dolayısıyla Corona Virüsü gibi bir risk ortaya çıktığı için, yatırımcıların daha az para bağlayarak işlem yapmak istediği bir ortamda, Amerikan dolarının değerinin yükselmesi oldukça doğal bir durum. 

Özetle, şu anki şartlar altında Fed ne karar alırsa alsın doların akıbeti değişmeyecek. Değeri artmaya devam edecek. Aslında bizi doğrudan doğruya etkileyen durum Fed'in bilançosunu genişletmesi. İlginçtir, Türkiye'deki Bankaların Kredi musluklarını açması ve Fed'in bilançosunu büyütmesi birbirleriyle eş zamanlı şekilde gerçekleşiyor. En azından geriye dönük 5 seneye bakıldığında durum bu. 

Sonuç olarak, TCMB'nin faiz kararlarında yukarıda bahsettiğim şartları dikkate alarak, döviz kurlarını raydan çıkarmayacak bir adım atması en doğru davranış olacaktır. 

Dolar dünyada değer kazanmaya devam ederken, dolar/TL'nin düşünülenden çok daha hızlı hareket edebileceğini göz önünde bulundurmalıyız. Paritede güçlü bir doların TL'ye karşı hareketi her zaman daha büyük adımlarla olabiliyor. 

İhracatçı istikrarlı kur istiyor. Sürekli yükselen kur istemiyor. Bunu da hatırlatalım. 

 

 

CANLI DESTEK