Kripto Paranın Arkasında Kim Var?

Bir yatırım enstrümanının arkasında illa bir otoritenin olmasına gerek yok. Yatırımcılar bir enstrümana itibar ediyorsa; hacim, yatırımcı sayısı, tarihçesi, rakipleri gibi detayları inceleyerek karar vermek gerekiyor.

Kimse yok. Zaten gerekli de değil. Merkez bankaları bastıkları paraların arkasında durabiliyor mu? Fed ve biraz da ECB haricinde durabilen pek yok. Peki sıkıntı ne o zaman? Şimdi açıklayayım.

Merkez bankalarının piyasaya bol likidite verdiği ve faizlerin de neredeyse tarihi dip yaptığı süreçte, tahvillerin negatif faiz verecek kadar talep görmesinden sonra, yatırımcıların "güvenli liman" aramaktan çok reel kazanç elde edecekleri enstrümanlar aradığı görüldü.

Fed ve ECB "Destek vermeye devam edeceğiz" dedikçe, altından bitcoin'e, hisse senedi piyasalarından emtiaya kadar her yerde işlem hacmi arttı ve talep geldi. Nihayetinde fiyatlar yükseldi. Hacim ve fiyat açısından rekor kıran altın ve gümüşün hemen ardından hisse senetleri, nihayetinde bitcoin ve diğer kripto paralar da kervana katıldı.

İLLA BIR OTORİTE OLSUN DİYENLER, MESELEYE YANLIŞ YERDEN BAKIYOR

Türkiye'de benzer şekilde hisse senedi fiyatlarında sert yükselişler meydana geldi. BIST rekor üzerine rekor kırdı. Bu arada altın son dalgalanmadan dolayı yatırımcıları üzerken, bitcoin'e ciddi bir yatırım başladı. İşlem hacmi bir ara milyar dolar mertebesine yükseldi. Yatırımcılar faiz oranlarını düşük buldukları için riskli varlıkları tercih etmeye başladılar. Bu açıdan dünyadaki trende uydular desem yanlış olmaz.

"Bitcoin'in arkasında ne var ki bu kadar ilgi görüyor" diye soran olunca, tam olarak ne demek istenildiğini anlıyorum. "Ya bir anda çökerse" demek istiyorlar. Ben de cevap veriyorum: "Dolar/TL 5,5 seviyesindeyken satıp TL olarak faize yatırmış olanlardan daha kötü durumda değiller." Eğer panik yapıp dolara dönen var ise, sermayenin neredeyse yarısını kaybetmiş oldular diyebilirim. Bu durum sadece TL için geçerli değil aslında.

Altın, Euro/Dolar paritesi ve "arkasında devlet ya da kurum var" diyerek güvendiğimiz birçok enstrümanın yatırımcılara çok ciddi para kaybettirdiği, hatta kaldıraçlı işlem yapanların sermayelerinin tamamını kaybettiği durumlara da şahit olduk.

Dolayısıyla bir yatırım enstrümanının arkasında illa bir otoritenin olmasına gerek yok. Eğer yatırımcılar bir enstrümana itibar ediyorsa, hacim-yatırımcı sayısıtarihçesi- rakipleri gibi detayları inceleyerek karar vermek gerekiyor. Tesla'nın piyasa değeri bugün "benim" diyen birçok otomotiv devinin toplam piyasa değerini geçmişse tartışacak pek fazla bir şey kalmıyor. Sadece hedef alış ve hedef satış fiyatını belirleyip, kârı cebe koymak gerekiyor desem yanlış olmaz.

Yakın gelecekte, kripto paraların Takas-saklama, swap, swift, diğer para transferleri, teminat gibi işlemlere konu olabileceğini tahmin ettiğimi ifade etmek istiyorum.
CANLI DESTEK