209 Milyar Dolarlık İhracatımızın 106 Milyar Dolarını Akdeniz İçin Birlik Üyesi Ülkelere Yaptık

TİM Başkanı Mustafa Gültepe, Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı'nın himayesinde Akdeniz için Birlik (AiB), Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GIZ), Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) iş birliğiyle İstanbul'da düzenlenen “4. Akdeniz İçin Birlik ve Yatırım Forumu”nun açılışına katıldı.

Forumun açılışında konuşan TİM Başkanı Mustafa Gültepe, “Akdeniz için Birlik, Türkiye'nin dış ticarette en büyük partneri. 10 aylık verilere göre 209 milyar dolarlık ihracatımızın 106 milyar dolarını, yani yüzde 51'ni Akdeniz için Birlik üyesi ülkelere yaptık. Karşılıklı 'kazan-kazan' ilkesi çerçevesinde iş birliğimizi çok daha iyi noktalara taşıyabiliriz” diye konuştu.

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı himayesinde Akdeniz için Birlik (Aib), Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GIZ), Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) iş birliğiyle düzenlenen “4.Akdeniz için Birlik ve Yatırım Forumu” 4 Kasım 2022 tarihinde İstanbul'da gerçekleşti. Forum, Avrupa-Akdeniz Bölgesinin farklı sektörlerinden birçok üst düzey konuşmacıları, ortakları ve paydaşları, değişen küresel koşullarda mevcut bölgesel ekonomik dinamikleri tartışmak için bir araya getirdi. Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Akdeniz için Birlik Genel Sekreteri Nasser Kamel, OECD Direktör Yardımcısı ve Çin Ofisi Yöneticisi Karim Dahou, Cezayir Ticaret ve İhracat Tanıtım Bakanı Kamel Rezig'in konuşma yaptığı forumun açılışına TİM Başkanı Mustafa Gültepe de katıldı.

“Yeşil Mutabakata uyum konusunu büyük bir ciddiyetle ele alıyoruz”

Forumun açılışında konuşan TİM Başkanı Mustafa Gültepe, dünyanın büyük bir hızla kirlendiğini, temiz su kaynaklarının tükendiğini ve ormanların yok olduğunu dile getirdi. Mevcut üretim ve tüketim alışkanlıklarını değiştirmelerinin ve karbon ayak izlerinin azaltmalarının gerekliliğine değinen TİM Başkanı Mustafa Gültepe, şöyle devam etti:

“Paris İklim Anlaşması bu hedef doğrultusunda küresel ölçekte atılmış önemli bir adım.  AB Yeşil Mutabakatı çok daha somut hedefler ortaya koydu. 2050'de karbon sıfır Avrupa hedefi hepimizi heyecanlandırıyor. Yeşil Mutabakata uyum konusunu büyük bir ciddiyetle ele alıyoruz.  Türkiye İhracatçılar Meclisi olarak Sürdürülebilirlik Eylem Planımızı hazırladık. Birçok sektörümüz de eylem planlarını tamamladılar. Sürdürülebilir üretim ve yeşil dönüşüm konusunda hükümetimiz de güçlü bir iradesi mevcut.”

“209 milyar dolarlık ihracatımızın 106 milyar dolarını Akdeniz için Birlik üyesi ülkelere yaptık”

“Akdeniz İçin Birlik”in, bölgesel bir iş birliği platformu olduğunu hatırlatan TİM Başkanı Mustafa Gültepe, bölgesel iş birliğinin ve yakın ülkelerden tedarikin stratejik önemini pandemi sürecinde yaşayarak gördüklerini ifade etti. Türkiye'nin bu dönemde tedarikte güvenli ülke olduğunu bir kez daha kanıtladığını ve bu iş birliğini daha da güçlendirmek istediklerini vurgulayan Gültepe, “Potansiyelimiz var. Hem ürün çeşitliliğimiz hem de üretim kapasitemiz her geçen yıl artıyor. Özellikle son 20 yılda yenilenen ulaşım alt yapımızla lojistikte avantaj sağladık” dedi. 

Birlik üyesi ülkelerinin, 2021'deki dış ticaret hacminde 207 milyar doları aşarak Türkiye'nin bu alanda en büyük partneri olduklarını aktaran Gültepe, “Geçen yıl Birlik üyesi ülkelere toplam ihracatımız 115 milyar dolara ulaştı. Aynı ülkelerden yaklaşık 93 milyar dolarlık ithalat gerçekleştirdik. Bu yıl da benzer bir tablo var. 10 aylık verilere göre 209 milyar dolarlık ihracatımızın 106 milyar dolarını, yani yüzde 51'ni Akdeniz için Birlik üyesi ülkelere yaptık. Ticari potansiyelimizin daha yüksek olduğunu biliyorum. Karşılıklı 'kazan-kazan' ilkesi çerçevesinde iş birliğimizi çok daha iyi noktalara taşıyabiliriz” şeklinde konuştu.

 

CANLI DESTEK