Güney Kore Ticaret Heyetimizde 200'ün Üzerinde İş Görüşmesi Yapıldı

29 Kasım 2022

Ticaret Bakanlığı'mızın koordinasyonunda Meclisimiz tarafından 28 Kasım – 1 Aralık 2022 tarihleri arasında Güney Kore'nin başkenti Seul'a TİM Ticaret Heyeti düzenlendi. TİM Başkan Vekilimiz Ahmet Güleç'in başkanlığındaki heyette yer alan 11 farklı sektörden firma temsilcilerimiz, Koreli firmalar ile 200'ün üzerinde ikili iş görüşmesi (B2B) gerçekleştirdi.

Sektörel ve genel ticaret heyetleriyle ihracatçılarımızı dünyanın dört bir yanındaki alıcılarla buluşturmaya devam ediyoruz. Türkiye'nin uzak coğrafyadaki ülkelerle mal ve hizmet ticareti hacminin artması için Ticaret Bakanlığımız tarafından hazırlanan “Uzak Ülkeler Stratejisi” doğrultusunda geçtiğimiz aylarda Hindistan'a ve Filipinler'e ticaret heyetleri düzenleyen Meclisimizin yeni durağı Güney Kore oldu. TİM Başkan Vekilimiz Ahmet Güleç başkanlığında başkent Seul'da gerçekleştirdiğimiz ticaret heyetimizde bürokratlarımızın ve ihracatçı birlik başkanlarımızın yanı sıra hazır giyim, kimya, makine, demir, elektrik ve mobilya gibi çeşitli sektörlerden 33 firma temsilcisi yer aldı.

“Güney Kore (SEUL) Ticaret Heyeti” programımızın açılışına Başkan vekilimiz Ahmet Güleç, T.C. Seul Büyükelçimiz Murat Tamer, Kore İthalatçılar Derneği (KOIMA) Başkan Vekili Park Yoon-Soo ile Türk ve Koreli firma temsileri katıldı.

“Kore, sadece stratejik bir ortak değil, aynı zamanda kan kardeşimiz”

Programın açılış töreninde konuşan Güleç, Kore'nin Türkiye için stratejik ortak olmasının ötesinde ayrıca kan kardeşi olduğunu ifade etti. İki ülke arasında 74 yıldır sıcak ilişkilerin bulunduğunu belirten Güleç, “1949'da yazılan tarih tüm ilişkilerimizi ve duygularımızı derinden etkiledi. Kore, Asya ülkeleri arasında kritik bir aktördür. Ortak bir geçmişe sahip olan Güney Kore ve Türkiye, iş birliği ile daha güçlü bir gelecek inşa etmelidir. Bu iş birliğini güçlendirmek için misafiriniz olarak buradayız” dedi.

İki ülke arasındaki ticaret hacmi 8,6 milyar dolara ulaştı

İki ülke arasındaki ticaret hacmi ile ilgili rakamları paylaşan Güleç, 2021 itibariyle Güney Kore'nin, Türkiye'nin 47. büyük ihracat pazarı ve 9. büyük tedarikçisi olduğunu, Türkiye'nin ise Güney Kore'nin 45. büyük tedarikçisi ve 17. büyük pazarı olduğunu aktardı. Türkiye-Kore arasındaki ticaret hacminin önemli bir potansiyel içerdiğini ve 2021 yılında önemli ilerlemeler gözlemlediklerini vurgulayan Güleç, şöyle devam etti:

“Geçen yıl ticaret hacmimiz 2020 yılına göre yüzde 26 büyüme ile 8,6 milyar dolara ulaştı. Bu hacmin 988 milyon dolarını Türkiye'nin Kore'ye yaptığı ihracat oluşturuyor. Şimdiye kadarki en yüksek ikinci hacimdi ve bu, ikili ticaretimiz için önemli aşama ve yeni bir sayfa oldu. Bu rakamlar, küresel tedarik zinciri krizinden sonra istikrarı gösteriyor. 2021 yılında Kore'ye ihracatımız içerisinde ilk 3 sektör; Kimya, Otomotiv ve Madencilik. 2022'nin ilk on ayında Kore'ye ihracatımız yüzde 13 artarak 842 milyon dolara ulaştı. Bu gelişmeler ikili ilişkilerimizin geleceğine dair umutlarımızı artırdı.”

200'ün üzerinde ikili iş görüşmesi

Açılış konuşmalarının ardından ikili iş görüşmelerine geçildi. Heyetimizde yer alan firma temsilcilerimiz, 80'i aşkın Koreli firma temsilcisi ile 200'ün üzerinde ikili iş görüşmesi (B2B) gerçekleştirdi. Program, ihracatçılarımızın pazar araştırması için Kore'nin önemli firmalarına ve kurumlarına yaptıkları ziyaretlerden sonra sona erdi.

CANLI DESTEK