Romanya'da 500'ü Aşkın İkili İş Görüşmesi Gerçekleştirildi

22 Eylül 2022

100 bini aşkın ihracatçının tek çatı kuruluşu olan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), sektörel ve genel ticaret heyetleriyle ticari diplomasi faaliyetlerine Romanya ile devam etti. Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda  Türkiye İhracatçılar Meclisi organizasyonuyla 19-21 Eylül 2022 tarihleri arasında Bükreş'te düzenlenen Romanya Ticaret Heyeti programında 30'dan fazla firmadan temsilciler katıldı. İhracatçılar, 300 Rumen firma temsilcisi ile 500'ü aşkın ikili iş görüşmesi gerçekleştirdi.

61 İhracatçı Birliği, 27 sektör ile 100 bini aşkın ihracatçının tek çatı kuruluşu olan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), sektörel ve genel ticaret heyetleri ile Türk ihracatçılarını dünyanın dört bir yanındaki alıcılarla buluşturmaya devam ediyor. Ağustos ayında Kahire'ye ticaret heyeti gerçekleştiren Türkiye İhracat Meclisi, 2022'nin beşinci ticaret heyetini Romanya'nın başkenti Bükreş'e düzenledi.

İki ülke arasındaki ticaret hacmini artırmak ve yeni ekonomik iş birlikleri geliştirmek  amacıyla Ticaret Bakanlığı'nın koordinasyonunda Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından organize edilen Romanya Ticaret Heyeti programı 45 kişilik katılımla 19-21 Eylül 2022 tarihleri arasında gerçekleştirildi. TİM Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Pektaş başkanlığındaki heyette ihracatçı birlikleri ile kimyevi maddeler, çelik, demir, maden, gıda, otomotiv, tekstil ve hazır giyim sektörlerinden firma temsilcileri yer aldı.

TİM Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Pektaş: Türkiye-Romanya arasındaki ticaret hacmi önemli bir potansiyel içeriyor

Romanya (Bükreş) Ticaret Heyeti programının açılış törenine İbrahim Pektaş'ın yanı sıra Bükreş Büyükelçiliği Müsteşarı Erdal Onat, Bükreş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı IuIiu Stocklosa ile TİAD Başkanı Güven Güngör katıldı.

Programın açılışında konuşan İbrahim Pektaş, Romanya'nın Türkiye için stratejik öneme sahip bir ülke ve Balkan bölgesinin önemli bir aktörü olduğunu belirtti. Ortak bir geçmişe sahip iki ülke arasındaki derin ilişkilerin iş birliği yoluyla geliştirilerek daha güçlü bir gelecek inşa edilmesini istediklerini vurgulayan Pektaş, şunları söyledi:

“Türkiye ile Romanya arasındaki ticaret hacmi önemli bir potansiyel içeriyor. 2021 yılı itibarıyla Romanya, Türkiye'nin en büyük 12. ihracat pazarı ve 19. en büyük tedarikçisi konumunda. Türkiye ise Romanya'nın 7. büyük tedarikçisi ve 6. büyük pazarı. 2021'de ticaret hacmimiz 2020'ye göre yüzde 29 artışla 8,6 milyar dolara ulaştı. Bu şimdiye kadarki en yüksek hacim olarak ikili ticaretimiz açısından önemli bir aşama ve yeni bir dönem oldu.”

2022'nin ilk yarısında Romanya'ya ihracatımız yüzde 57 arttı

2021'de Romanya'ya en çok ihracat gerçekleştiren ilk üç sektörün çelik, kimya ve otomotiv olduğunu bildiren Pektaş, 2022'nin ilk yarısında Romanya'ya ihracatın yüzde 57 arttığını söyledi. Romanya'dan ithalatın ise yüzde 3 artış gösterdiğini belirten Pektaş, bu gelişmelerin ikili ilişkilerin geleceğine dair umutları güçlendirdiğini ifade etti.

Ticareti geliştirmenin yolunun güçlü yönlere odaklanmaktan geçtiğini düşündüklerini aktaran Pektaş şöyle devam etti:

“Romanya'ya gelmeden önce ikili ticaretimizi belirli ürünlere göre analiz ettik. Bu araştırma sonucunda Romanya'nın dünyadan yüksek hacimde ithal ettiği 87 ürün grubunu belirledik. 87 ürün arasında 16 otomotiv, 14 kimya ve 6 hububat sektörü ürünü bulunuyor. Türkiye'nin bu ürünlerde önemli avantajları var. Özellikle 12 ürüne odaklanmamız gerektiğini düşünüyoruz. Romanya bu grupta 10,3 milyar doların üzerinde ithalat yaptı. Türkiye ise aynı grupta 31 milyarın üzerinde ihracat gerçekleştirdi.  Bugün komitemizde bu sektörlerin her birinden temsilciler var. Toplantımızın faydalı iş birliklerine ve güçlü ortaklıklara yol açmasını umuyoruz.”

500'e yakın yuvarlak masa ve B2B iş görüşmesi

Açılış konuşmalarının ardından heyette yer alan Türk ihracatçıları 300'ü aşkın Rumen firma temsilcisi ile 500'e yakın yuvarlak masa ve B2B iş görüşmesi gerçekleştirdi.

Heyet ikili iş görüşmelerinden sonra Bükreş Türk Şehitliği'ni ziyaret etti. Ardından pazar araştırması için Romanya'nın önemli firmalarına ve kurumlarına ziyaretlerde bulunuldu.

CANLI DESTEK