TİM Başkanı Gültepe: 2023'te Her Ay Ticaret Heyetlerimiz Olacak

29 Eylül 2022

67. AYMOD Ayakkabı Moda Fuarı'nın açılışında konuşan TİM Başkanı Mustafa Gültepe, “TİM olarak ihracatçılarımıza her türlü desteği vereceğiz. Fuarlar ve ticaret heyetleri ile ihracatçılarımızı potansiyel alıcılarla buluşturacağız. 2023'te her ay ticaret heyetlerimiz olacak.” dedi.

Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) tarafından, Ticaret Bakanlığı, İstanbul Ticaret Odası ve İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği'nin (İDMİB) desteğiyle bu yıl 67'incisi gerçekleşen ve alanındaki Avrupa'nın en büyük organizasyonu olan AYMOD Ayakkabı Moda Fuarı kapılarını açtı. İstanbul Fuar Merkezi'nde gerçekleşen organizasyonun açılışına ise Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe ile İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan ve TASD Başkanı Berke İçten katıldı. 1 Ekim'e kadar devam edecek ve 30'u yabancı yaklaşık 600 firmanın katıldığı fuara, 50'ye yakın ülkeden 7 bini yabancı toplam 25 bin ziyaretçi bekleniyor. 

Fuarın açılışında konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, alanında Avrupa'nın en büyüğü olan AYMOD fuarının bugünlere gelmesi için çaba gösteren herkesi tebrik etti.

“Avrupa uzun yıllardır tanıdığı Türk ayakkabısını yeniden keşfetti”

Türkiye'nin geleneksel sektörlerinden biri olan ayakkabıda Avrupa'nın en yüksek üretim kapasitesine sahip olduklarını ve sektörün son yıllarda önemli bir ivme yakaladığını kaydeden TİM Başkanı Mustafa Gültepe, ayakkabıda ihracatın geçen yıl ilk kez 1 milyar doları aştığını belirtti. Bu yılın ilk 8 ayında ise 800 milyon dolara yaklaşıldığını bildiren Gültepe, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Daha önemlisi artık cari fazla veriyor. 2021'i 400 milyon dolar cari fazla ile kapattı. Biz cari fazla veren sektörlerimizin sayısını artırmak istiyoruz. Bunun yolu belli. Daha fazla üretmek, teknolojinin imkânlarını kullanmak, ürettiğimize değer katmak, sürdürülebilir çevre dostu ürünlerin payını artırmak, markalaşmak ve daha fazla ihracat yapmak zorundayız. Henüz istenen noktada olmasa da ayakkabı firmalarımız bu alanlarda büyük mesafe kat ettiler. Sektörün tasarım gücü, trend belirleme kapasitesi her geçen yıl artıyor. Yurt dışında ülkemizi başarı ile temsil eden markalar var. Pandemi döneminde sevindirici bir gelişme daha oldu. Avrupa aslında uzun yıllardır tanıdığı Türk ayakkabısını yeniden keşfetti.”

“2023'te her ay ticaret heyetlerimiz olacak”

Bu yıl en çok ayakkabı ihracatı yapılan ülkeler arasında Almanya'nın ilk sırada olduğunu ve AB ülkelerine ihracattaki artışın ümit verdiğini ifade eden Gültepe, Avrupalı alıcıların AYMOD'a ilgisinin fazla olduğuna dikkat çekti. Resesyon beklentisine rağmen Avrupalıların İstanbul'a gelmelerinin çok önemli olduğunu ve bu ilginin gelecekte iş birliklerine ve ticarete döneceğine inandığını vurgulayan Gültepe, konuşmasını şu şekilde tamamladı:

“Avrupa'ya odaklanırken diğer pazarları da unutmayacağız.TİM olarak biz de ihracatçılarımıza her türlü desteği vereceğiz. Fuarlar ve ticaret heyetleri ile ihracatçılarımızı potansiyel alıcılarla buluşturacağız. 2023'te her ay ticaret heyetlerimiz olacak. Bir ay yakın bir ay uzak ülkelere ticaret heyetleri düzenleyeceğiz.  Önümüzdeki yıl küresel pazarlarda daralma bekleniyor. İhracatçımızın bu süreci hasarsız atlatmasını istiyoruz. Birliklerimizle, sektör temsilcilerimizle daha çok istişare ederek, ortak akılla süreci yöneteceğiz.  Kapımız herkese açık. Daha çok yatırım, daha çok üretim, daha çok ihracat için önerisi olan, proje geliştiren herkesi dinlemeye ve desteklemeye hazırız.  Çünkü ülkemizi selamete çıkarmak için yatırımdan, üretimden ve ihracattan başka bir yol görünmüyor.

CANLI DESTEK