TİM Başkanı Gültepe: Tekstil Ve Hazır Giyim Sektörlerinde Marka Fuarlar Çok Değerli

21 Eylül 2022

Texhibition İstanbul Kumaş ve Tekstil Aksesuarları Fuarı kapılarını ikinci kez İstanbul Fuar Merkezi'nde açtı. Etkinliğin açılış töreninde konuşan TİM Başkanı Mustafa Gültepe, “Küresel bir oyuncu olduğumuz tekstil ve hazır giyim sektörlerinde marka fuarlar çok değerli. IFCO ile başlayıp Texhibition ile devam eden ve gittikçe büyüyen fuarlarımız hem Türkiye'nin ihracatına büyük katkı sağlayacak hem de tekstil ve hazır giyim sektörlerimizi farklı noktalara getirecekdedi.

 

Türk Tekstil ve Hammaddeleri sektörünün, '2022 yılında 15 milyar dolar değerinde ihracat' hedefine katkı sağlama misyonu ile düzenlediği 'Texhibition İstanbul Kumaş ve Tekstil Aksesuarları Fuarı' kapılarını ikinci kez İstanbul Fuar Merkezi'nde açtı. İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) iş birliğiyle 21-23 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek olan fuarın açılışına İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mustafa Gültepe ile İTO Başkanı Şekib Avdagiç ve İTHİB Başkanı Ahmet Öksüz ile sektör temsilcileri katıldı.

Tekstil ve hazır giyim sektörlerinde marka fuarlar çok değerli

TİM Başkanı Mustafa Gültepe törende yaptığı konuşmada tekstil ve hazır giyim sektörlerinde marka fuarların çok değerli olduğunu söyledi. IFCO ile başlayıp Texhibition ile devam eden ve gittikçe büyüyen bu tip fuarların hem Türkiye'nin ihracatına büyük katkılar sağlayacağını hem de tekstil ve hazır giyim sektörlerini farklı noktalara getireceğini belirten Gültepe, şöyle devam etti:

“Biz İstanbul'u moda merkezi yapmak istiyoruz. Şehrimiz daha şimdiden dünyanın sayılı moda merkezleri arasında yer alıyor. Hem tekstil hem konfeksiyon hem de yan sanayi ile beraber İstanbul'un marka şehir olacağına inanıyorum. Bu konuda emeği geçen bütün birliklerimize derneklerimize, başkanlarımıza, firmalarımıza şahsım ve Türkiye İhracatçılar Meclisi adına teşekkür ediyorum. “

Mustafa Gültepe, 2022'nin 8 aylık döneminde gerek tekstil sektöründe gerekse genel ihracatta başarılı bir performans ortaya koyduklarını vurguladı. 8 ayda 165,7 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini bildiren Gültepe, yıl sonu için 250 milyarı dolarlık hedefi tutturacaklarına inandığını vurguladı. Küresel ticarette yaşanan resesyon ile enerji krizini yakından takip ettiklerini söyleyen TİM Başkanı Mustafa Gültepe, sözlerini şöyle tamamladı:

“Ticaret Bakanlığı ve TİM olarak 'Uzak Ülkeler Stratejisi' kapsamında her ay bir yakın  bir uzak ülke hedefiyle gerçekleştireceğimiz ticaret heyetlerimizle, birliklerimizle düzenleyeceğimiz fuarlarımızla potansiyel kayıplarımızı telafi etmek için çalışmalarımızı tüm hızıyla sürdüreceğiz. TİM olarak bu değerli organizasyonlara ve sektörlerimize her türlü destek vermeyi sürdüreceğiz. İhracatımızın gelişimine hizmet eden Texhibition fuarımızın firmalarımıza ve sektörümüze hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

İlgili Fotoğraflar

CANLI DESTEK