Türkiye'nin topyekûn kalkınmasına hizmet ediyoruz

Her zaman söylüyoruz; ihracat görevimizdir, ihracat borcumuzdur, ihracat geleceğimizdir, ihracat istikrarımızdır, ihracat gücümüzdür. Çünkü ihracat, dünya arenasındaki gururumuzdur.

İhracatımız bu ay, belirlenen rakamın neredeyse iki katı kadar arttı. İhracat artışından kaynaklanan yüksek bir refah seviyesi hedefliyoruz. Çünkü ihracatla yükselen Türkiye, ihracatla yükselen 84 milyonu işaret eder.

Cumhurbaşkanımızın bizlere açtığı yolda ihracatımız artıyor, demek ki doğru yolda ilerliyoruz. Hatırlanacağı üzere son zamanlarda İstanbul'da düzenlenen ve yurt dışından gelen yabancı müşterilerin de bulunduğu uluslararası fuarlarımıza belediye ekiplerinin ilan ve reklam vergisi için baskın yapmaları hoş bir görüntü yaratmamıştı. Bu konudaki taleplerimizi, hükümete ve T.C. Ticaret Bakanlığı'na iletmiştik. Artık Türkiye'de gerçekleştirilen fuarlarda iç alanlardaki ilan ve reklamlar, ilan ve reklam vergisinden muaf tutulacak.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile İhracatçı Birliklerinin Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması'na dair 12 maddelik kanun teklifinde, taleplerimizin yer bulması bizleri sevindirdi. Yeni kanun teklifindeki taleplerimiz de yakında hayata geçecek.

Bunların yanı sıra TİM TEB Girişim Evi bünyesinde şimdiye kadar 212'si kadın girişimci olmak üzere bin 600'ün üzerinde girişimcimize destek verdik. Destek verdiğimiz kadın girişimcilerimiz bin 700'ü aşkın kişiye istihdam sağladı.

TİM TEB Girişim Evi bünyesinde ABD Büyükelçiliği ile Türkiye'de bir ilke imza atarak başlattığımız Tekno Kadın Girişimciler Akademisi programı, kurduğumuz girişim ekosisteminin verimliliğine ivme kattı. İki ülke arasındaki ortak projelerin bu ivmelenmeye ve ABD ile 100 milyar dolar ticaret hacmi hedefine hizmet edeceğine yürekten inanıyoruz. Girişimcimize şimdiye kadar verdiğimiz destekleri artırarak daha fazla teknoloji girişimcimizi desteklemeyi sürdüreceğiz.

Çalışmalarımızın sonucunda Türkiye'yi hem sürdürülebilir kalkınma modeliyle ihracatla yükseltecek hem de çevreye değer veren herkesin bir numaralı tercihi hâline getireceğiz. Türkiye'nin yeşil ekonomik dönüşümünde öncü olacağız.

Aynı zamanda şunu da belirtmek isterim ki İstanbul Yenibosna'da bulunan ve maliyetinin yüzde 98'ini TİM ve iki ihracatçı birliği genel sekreterliğinin karşıladığı TİM Dış Ticaret Kompleksi, T.C. Ticaret Bakanlığı'na tahsisliydi. Cumhurbaşkanımız ve Ticaret Bakanımızın destekleriyle Dış Ticaret Kompleksi'nde kullanılan bölüm, bedelsiz olarak TİM'e devrediliyor. Alınan kararlar ihracat ailemize hayırlı olsun. 250 milyar dolara giden yolda artıdayız. Türkiye'nin topyekûn kalkınmasına hizmet ediyoruz. Mevcut ivmenin yükselişle devam etmesi, son derece önemli. Tüm hedeflerimize büyük bir azim ve inançla yürüyoruz. 

CANLI DESTEK