Yılın 11 Ayını Geride Bırakırken...

Değerli dostlar,

Yılın 11 ayını geride bıraktık. Küresel ticaretteki yavaşlama ve en büyük ihracat pazarlarımızdaki resesyonun etkisini son çeyrekte hissetmeye başladık. Buna rağmen yıllık bazda belirlediğimiz hedefe paralel bir seyir izledik. Kasım sonu itibarıyla 12 aylık ihracatımız, 253,5 milyar dolar oldu. 2022'ye başlarken belirlediğimiz 250 milyar dolarlık hedefe, Aralık ayını da en iyi şekilde tamamlayıp ulaşabileceğimize inanıyorum.

Diğer yandan bir süredir beklediğimiz gibi yurt dışı talep düşüşüne bağlı negatif gelişmelerin sonuçlarını da görmeye başladık.

Türkiye ekonomisi, yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 3,9 büyüdü ve mal ve hizmet ihracatı büyümeye 2,9 puan katkıda bulundu. İlk iki çeyreğe göre büyüme hızında bir düşüş görüyoruz. Bu düşüş ana pazarlarımızdaki ekonomik durgunluktan kaynaklanıyor.

Küresel ekonomideki belirsizlikler nedeniyle önümüzü bir sis bulutu kaplamış durumda. Ancak her krizin, içinde bir fırsatı da barındırdığına inanıyorum. Pandemi de dahi buna defalarca tanıklık ettik. Ekonomi kuruluşlarının tamamı, 2023 yılında küresel ticaretin yavaşlayacağı konusunda hemfikir. Bu yavaşlamayı en fazla hissedecek ülkeler arasında ise Almanya, ABD, İngiltere ve Fransa gibi en büyük ihracat pazarımız olan gelişmiş ülkeler var.

Diğer yandan gelişmekte olan ülkelerin büyümeye devam edeceği öngörüsü yüksek. İhracat ailesi olarak pazarı çeşitlendirmek için çok erken başladığımız ticari heyetlerimizi, gelecek yıl da aralıksız devam ettirmemiz çok büyük önem taşıyor.

Çünkü bu ülkeler bize yıllardır üzerinde düşünüp konuştuğumuz pazar çeşitliliğini sağlayabilmemiz için fırsatlar sunuyor. Mevcut kapasitemizi de bu ülkelere yönlendirme imkânına sahibiz.

İhracatımızı iki yıl içinde 300 milyar dolar seviyesine çıkarma hedefimiz devam ediyor. Bunu başarabilmemiz için pazar çeşitliliği kadar, katma değerli ihracatımızı da artırmamız gerekiyor. Bunu da teknoloji yatırımları ve inovasyon ile başarabiliriz.

İhracat camiamız başta olmak üzere ülke genelinde inovasyon kültürünü yaygınlaştırmak İhracatçılar Meclisimizin misyonlarından biri. Bu açıdan 12-13 Aralık'ta düzenleyeceğimiz Türkiye İnovasyon Haftası'na tüm ihracatçılarımızı davet ediyorum.

 

Birbirinden değerli, alanında uzman isimlerin yer alacağı paneller ve oturumlar, dünyanın gittiği noktaya ışık tutacaktır.

Bu ışıktan faydalanıp önümüzdeki sis bulutunu dağıtabiliriz.

 

CANLI DESTEK