2019 yılı: Riskler ve İhracatta Yeni Stratejileri
Bu yıla, dünya ekonomik beklentileri konusunda birçok belirsizlik ve risklerle girdik. IMF tarafından yayınlanan “Dünya Ekonomik Görünümü Güncellenmiş Raporu” da bu risklerin gerçekliğini bir kez daha teyit etti.
2023'e odaklanmış bir TİM
İHRACATIMIZI TÜRKİYE'NİN BÜYÜME VE KALKINMA HAMLESİNİN, İSTİHDAM SEFERBERLİĞİNİN VAZGEÇİLMEZ BİR PARÇASI YAPACAK BİR ANLAYIŞLA, ‘SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK' İLKELERİNE DAYALI, İDDİALI BİR GELECEĞE YÖNELMİŞ OLARAK YENİDEN YAPILANDIRIYORUZ. BİR YIL SONRA, GÜÇLÜ BİR LİDERİN İŞARET ETTİĞİ VİZYONLA, TİM GENEL SEKRETERLİK EKİBİNİN TÜM ÜYELERİ OLARAK, DAHA DA İDDİALI PROJELERE İMZA ATARAK KARŞINIZDA OLMAK DİLEĞİYLE.
Yeni hedef: 100 bin ihracatçı, 200 milyar dolar ihracat
TİM olarak, verdiğimiz sözleri hayata geçirmek adına var gücümüzle çalışacağız. İhracat, Türkiye'nin refahı için tek çıkış kapısıdır. Yeni yıl bizler için, ihracatımızda sürdürülebilirliği ve yenilikçiliği tüm sektörlere yaydığımız bir yıl olacak.
Hedefe adım adım
Biz bir iddiayla yola çıktık: Dış ticaret fazlası veren Türkiye!
Türkiye İçin İhracat, İhracat İçin İnovasyon Şart
HAZİNE VE MALİYE BAKANIMIZ SAYIN BERAT ALBAYRAK VE TİCARET BAKANIMIZ SAYIN RUHSAR PEKCAN'IN KATILIMIYLA, TİM DELEGELER ÇALIŞTAYI'NIN 2'NCİSİNİ GERÇEKLEŞTİRDİK. 27 İHRACATÇI SEKTÖRÜMÜZÜN TEMSİLCİLERİ, TALEPLERİ DOĞRUDAN YETKİLİLERE İLETEBİLDİ. BAKANLIKLARDAN DA HIZLA REAKSİYON ALDIK.
Hem Üretim, Hem Katma Değer Artmalı
Tasarım kadar, inovasyonun da katma değer için vazgeçilmez olduğunu hep vurguluyoruz. Türkiye'de inovasyon kavramına ilk sahiplenen kurum olan TİM, 2012'den beri düzenlenen organizasyonlarla konunun öneminin anlaşılması ve farkındalık yaratılması için çalışıyor. Bu yıl “Türkiye İnovasyon Haftası” olarak düzenleyeceğimiz etkinlik Mayıs ayının başında gerçekleşecek. Uluslararası düzeyde yetkin isimler İstanbul'da ihracat kamuoyuyla buluşacak.
Şimdi Reformların Tam Vaktidir
Artık önümüzde 4,5 yıllık seçimsiz bir dönem var. Bu süreci hızlı bir ekonomik reform dönemi olarak okuyoruz. TİM olarak ilan ettiğimiz “Sürdürülebilirlik ve Yenilik Yılı” kapsamında bu reform sürecinde ülkemizin refahı, büyümesi ve istihdamı adına rekorlarımızı aynı azimle devam ettireceğiz.
Yeni projeleri tek tek hayata geçiriyoruz
Önümüzdeki 4,5 yılı, Türkiye'nin Avrasya'daki oyun kurucu gücünü perçinleyen, küresel büyüme ve ticaretteki payımızı yüzde 1,5'e çıkaracak şekilde, verimli kullanmalıyız. İş, bilim ve sanat dünyasının, siyasi istikrardan güç alan bu şansı doğru kullanarak, inovasyon ve 5G sürecine dâhil olması gerekiyor.
Misyonumuz 7/24 ihracat, Vizyonumuz İhracat 4.0
Küresel ticaretteki birçok zorluğa ve Cumhuriyet tarihimizde karşılaştığımız en büyük finansal saldırıya rağmen, rekorlar ile kapattığımız 2018 yılının başarısını 2019 yılının ilk beş ayında da sürdürmede başarılı olduk. İhracatçımızın yakaladığı bu başarıyı kalıcı kılmak adına, 2019'u 'Sürdürülebilirlik ve Yenilik Yılı' ilan ettik.
Yeniliğin tılsımı, girişimcilik ruhunda saklı
YENİ FİKİRLERİ VE PROJELERİ HAYATA GEÇİRECEK PARLAK GİRİŞİMCİLER DÜNYANIN HER YERİNDE ARANIYOR. GİRİŞİMCİLİK KÜLTÜRÜNÜN YAYGINLAŞMASI, GİRİŞİMCİLERİN BİR ARAYA GELEREK KURDUKLARI AĞLAR, SEKTÖRLERİN VE ÜLKELERİN GELİŞİMİNE BÜYÜK KATKI SAĞLIYOR.
Kalkınma Hedefimizden Kimse Bizi Alıkoyamaz
TÜRKİYE'NİN 15 TEMMUZ'DAN ÖNCEKİ ÜLKE OLMADIĞINI HERKES FARKINA VARMALIDIR. DARBEYİ ELLERİYLE PÜSKÜRTEN, ŞAHADETİ ŞEREF SAYARAK ÖLÜMÜN ÜZERİNE GİDEN BU MİLLETİ, YOLUNDAN DÖNDÜRECEK HİÇBİR GÜÇ YOKTUR.
Dalgalara Rağmen Rotamız Değişmeyecek
BU YILIN SONUNDA 182 MİLYAR DOLAR OLAN İHRACAT HEDEFİMİZİ, 2023 YILINDA 230 MİLYAR DOLARA TAŞIMAK KRİTİK ÖNCELİĞİMİZDİR. 2030 İÇİN DE 400 MİLYAR DOLARA AZİMLE KOŞMAYI SÜRDÜRECEĞİZ.
TEKNOFEST'te gençlerin enerjisiyle beslendik geleceğe İnovasyon mesajı verdik
TİM olarak İnovaTİM, İnoSuit, İnovaLİG, TİM-TEB Girişim Evleri projelerinin sergilendiği TİM Çadırı ile TEKNOFEST'te yer aldık. Genç beyinlere yaratmaya hazır olduğumuz fırsatların mesajlarını verdik.
Çıktığımız gönül yolculuğundan gururla döndük
7 bölgede 61 ihracatçı birliği “Ben de bu seferberliğin bir parçasıyım” dedi. İhracatçı birlikleri adlarına yaraşır bir şekilde birlik olmanın gereğini yaptı.
Design Week, Büyük ve Güzel Ülkemize Armağan Olsun
BU TOPRAKLARDAN DAHA FAZLA TASARIMCI ÇIKARTMAK İÇİN VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞIYORUZ. GELECEK YIL TASARIM HAFTASINI, TASARIM EKOSİSTEMİNİN TÜM PAYDAŞLARI İLE BİR ARAYA GETİREREK, İSTANBUL'UN KIYMETLİ BİR KÜRESEL TASARIM MARKASI HALİNE GETİRMEYİ AMAÇLIYORUZ.
Yumuşak güç ve pasaportumuz  hangi kapıları açıyor?
Ne kadar cazibeli, sosyo-ekonomik alanda ne kadar değer katan bir ülke olursak, o kadar yükseleceğiz, ürünlerimiz o ölçüde itibar görecek.
Rekabet şansımız dijitalleşmeyi yakalamaya bağlı
Bazılarımız “Ben teknoloji özürlüyüm” ya da “Dijital dünya hiç bana göre değil” gibi bahanelerle kendilerini uzak tutmaya çalışsalar da, hayatın her alanında dijitalleşmenin giderek yaygınlaştığı bir dönemdeyiz.
Fransa'daki Kriz AB Ülkelerini endişelendiriyor
Fransa'daki 'Sarı Yelekliler Krizi' AB Üyelerini endişelendiriyor: Geçmişte görüldüğü gibi Paris sokaklarında başlayan halk hareketleri, hemen kontrol altına alınmazsa kısa sürede Avrupa'nın diğer ülkelerine sıçrayabilir.
Kaynağı belirsiz paranın peşinde
Gelinen durumda önce Türkiye ve bazı ülkeler büyüme konusunda negatif ayrışmaya başladı, ardından da ABD ile ilgili resesyon beklentileri arttı. Çin ekonomisi yavaşlamaya başladı ve AB'nin lokomotif ülkelerinde beklenmedik olumsuzluklar meydana geldi.
Teknoloji İş Kaybına Neden Olmaz!
GÜNÜMÜZDE ÇALIŞAN KADROLARI, FÜTÜRİSTLERİN VE ENDİŞELİ MODERNLERİN ELLERİNE BIRAKMAMAK, TEKNOLOJİ YATIRIMIYLA BİRLİKTE İNSAN KIYMETLERİNİN GELİŞİMİNE DE YATIRIM YAPMAYA ÇABA HARCAMAK YERİNDE OLACAKTIR.
CANLI DESTEK