Hem Üretim, Hem Katma Değer Artmalı

Göreve geldiğimizde, tüm heyecanımız ve gayretimizle ihracatı artırmak için söz verdik ve bu amaç için birçok projeyi hayata geçireceğimizi söyledik. 83 bin ihracatçı firmamızla birlikte, geçtiğimiz yıl tüm zorluklara rağmen Cumhuriyet tarihi ihracat rekorunu kırarak, ülkemiz için üstümüze düşen vazifeyi yerine getirdik. Bu yılın ilk iki ayı da yeni rekorlarla yüzümüzü kara çıkarmadı.

Hayata geçirdiğimiz ilk projelerden biri de geçtiğimiz Ekim ayında kurduğumuz TİM Kadın Konseyi oluşumudur. Hayatımızın, aklımızın, sevgimizin, ailemizin yarısı olan kadınlar, maalesef iş yaşamında çoğu zaman hak ettiği yerde olamıyorlar. Çeşitli nedenlerle önü kesilen iş kadınlarının yaşadığı problemlerin, iş adamlarından fazla olduğunu görüyor, biliyoruz. Kadın Konseyi'ni, kadın girişimci ve ihracatçıların sorunlarını çözmek, kadınların ihracat ailesinde sayılarını artırmak ve geniş çapta farklı alanlarda projeler geliştirebilmek için kurduk. İhracatçı Birliklerimizin yönetim ve denetim kurullarında görev alan iş kadınlarının bir araya gelerek oluşturduğu TİM Kadın Konseyi ile Ankara'da rekor ihracatı birlikte açıkladık.

Kendisi de iş dünyasından gelen Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan eşliğinde yaptığımız açıklamada, Bakanımız da 'Kadın ve Genç Girişimciler İhracat Dairesi'nin kurulduğu müjdesini verdiler. Böylesi çalışmalar, kadınlarımızın hak ettiği yerlere daha hızlı erişmesini sağlayacaktır.

Diğer yandan geçtiğimiz ay içerisinde Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak ve Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan'ın katılımıyla, TİM Delegeler Çalıştayı'nın 2'ncisini gerçekleştirmiştik. 27 ihracatçı sektörümüzün temsilcileri, sektörel taleplerini doğrudan yetkililere iletmişti. Bakanlarımız bu taleplere hızla dönüş yaptı. Otomotiv ve deri sanayilerinde sağlanan ÖTV sıfırlama uygulaması, sektörlerde hızla sonuç vermeye başladı. Her fırsatta ihracatçıyı desteklediğini gösteren Hükümetimize tekrar teşekkür ediyoruz.

Kadınlarımızı iş hayatına daha çok katmak ihracatı tabana yayma çalışmalarımızdan birisi. Bir diğeri ise ihracat kültürünün Anadolu'ya yayılmasıdır. Bu amaçla önceki ay Gaziantep'te Güneydoğu Anadolu İhracatçıları Birliği ile birlikte yaptığımız Meclis toplantısını, geçen ay da Erzurum'da sürdürdük. Türkiye'nin 81 ilinden 17'sinin sorumluluk alanında bulunan Doğu Anadolu İhracatçıları Birliği'nin ev sahipliğinde bölge firmalarının sorunlarını ele aldık, fırsatları analiz etmeye çalıştık. Ülkemizin her yanında olduğu gibi Doğu Anadolu'da da büyük potansiyel var. Beş ülkeye sınır komşusu ve lojistik olarak da çok önemli bir noktada bulunan bölgenin potansiyelini harekete geçirecek birçok yatırım fırsatı mevcut.

Sadece üreterek ihracat yapmanın yetmediğini, katma değeri artırmanın muhakkak şart olduğunu her fırsatta dile getiriyoruz. Bunun öncelikle tasarım kültürünün gelişmesiyle mümkün olduğunun da altını sürekli çiziyoruz. TİM olarak Design Week Turkey etkinliğiyle ülke sathına yaydığımız çalışmalarımızı, ihracatçı birliklerimiz de kendi sektörlerinde tasarım yarışmalarıyla sürdürüyor. Ay içerisinde çok önem verdiğimiz ve katma değer yaratmakta en başarılı alanlardan hazır giyim ve mücevher sektörlerimiz tasarım yarışmalarında final gerçekleştirdiler. Bu tür yarışmalar, sektörlerle tasarımcıların buluşmasına ve genç yeteneklerin sanayiye kazandırılması için en güzel araçlar.

Tasarım kadar, inovasyonun da katma değer için vazgeçilmez olduğunu hep vurguluyoruz. Türkiye'de inovasyon kavramına ilk sahiplenen kurum olan TİM, 2012'den beri düzenlenen organizasyonlarla konunun öneminin anlaşılması ve farkındalık yaratılması için çalışıyor. Bu yıl “Türkiye İnovasyon Haftası” olarak düzenleyeceğimiz etkinlik Mayıs ayının başında gerçekleşecek. Uluslararası düzeyde yetkin isimler İstanbul'da ihracat kamuoyuyla buluşacak.

Verdiğimiz sözü tutmak 'Dış ticaret fazlası veren Türkiye' hedefine ulaşmak için, hem üretimde kadınların katılımı ve Anadolu'ya yayılma, hem de tasarım ve inovasyonla ihracatımızı katma değerli artırmak için projeler üretmeye devam edeceğiz. Bahar aylarının ülkemize, huzur ve ekonomik büyüme getirmesi dilekleriyle…

CANLI DESTEK