TİM'in ne işi var bu alanlarda?
TİM, ülkemiz ihracatçılarının sesi olarak, hem firmalara hem de gelecek nesillere inovasyon tutkusunun yerleştirilmesinden ve ‘tasarım meşalesini ülkemizde yakmak'tan kendisini sorumlu tutuyor.
Eskiyi ‘Yıkmadan' olmaz…
Bu ay içinde İTÜ için Tasarım Kulübü'nün düzenlediği dizi konferanslardan sonuncusuna biz de katıldık. Konuşmacı, Saffron Brand Consultants'ın kurucu ortağı ve CEO'su Jacob Benbunan. Bilindiği üzere Benbunan ve ekibi TİM'in önderliğinde Türkiye'nin yeni amblem ve logosunun yaratım sürecini yönetmişlerdi. Çalışma iki yıldan fazla bir süre almış ve toplantılara Türkiye'nin en geniş entelektüel kesimi ve başarılı işadamları katılmıştı.
Turizmde gidişat
Turizm sektörü için 2015 yılının pek parlak geçtiği söylenemez. Nitekim TÜİK verilerine göre, bu dönemde turizm gelirlerinde yüzde 8.3 oranında bir düşüş kaydedildi.
İhracat için daha çok destek zamanı
Bankaların ihracat ve döviz kazandırıcı hizmetler için verdikleri kredilerin risk ağırlığının yılbaşına kadar düşürülmelidir. Böylece bankalar döviz cinsi kredi kullanımına teşvik edilmelidir. Gümrük işlerinde kırımızı hat vb uygulamaların bir süreliğine askıya alınmalı veya azaltılmalı, böylece hızlı üretim ve teslimatın önü açılmalıdır.
Dünya mal ticaretinde küçülme nasıl duracak?
2016 yılında dünya mal ticaretinin miktar olarak yüzde 2,8 genişlemesi, buna karşın ticarete konu olan mal fiyatlarındaki gerileme ile birlikte değer olarak yüzde 3-4 arasında küçülmesi ve 16,0-16,1 trilyon dolara inmesi bekleniyor.
Güçlü Türkiye İmajı
TİM, hazırlıklarına start verdiği bir kampanyayla, “Türkiye'nin Güçlü İmajı” çerçevesindeki seferberliğe ciddi bir hizmet sunmayı amaçlıyor. Darbe girişimi sonrası ülkemizdeki siyasi kenetlenmenin gücüne ve reformlarla ivme kazanacak ulusal ekonominin potansiyeline duyulan inançla yola çıkan bu çalışma, yerli yabancı paydaşların katkılarıyla, Türkiye'nin hak ettiği imajı dünyaya benimsetmeyi hedefliyor.
FITCH ayıp mı etti? Etmediyse kim ayıp etti?
Hiç bir art niyet aramadan, bir kredi derecelendirmesi yapmak için görevlendirildiğiniz bir ülkede yukarıda bahsettiğim sorunlar ile karşılaşsanız, siz ne yapardınız? Eğer insaflıysanız, "bu kadar badire atlattılar ama sağlamlar" der, notu kırmazsınız. Yükseltmek zaten mümkün değil.
2017 yılı için ilk tahminler
2016 yılını bitirmeye yaklaşırken 2017 yılına ilişkin ilk tahminler ve hedefler oluşmaya başladı. Dünya ve Türkiye 2016 yılını ekonomik açıdan oldukça sıkıntılı geçirirken 2017 yılına ilişkin ilk tahminler de oldukça temkinli gözükmektedir.
Topunuz birden gelin!..
Önümüzdeki günlerde bu yeni darbe girişiminin ne kadar başarılı olacağı belli olacak… Kim Türkiye'nin geleceğine güveniyor; ilk furyadan arta kalmış kimler tası tarağı toplayıp kuyruğu bacaklarının arasına sıkıştırıp tüymenin yollarını arayacak, bu durum daha da netlik kazanacak.
G20'de ticaret vurgusu
Hangzhou Zirvesi'nde adından bolca bahsettiren bir diğer kritik mesele ise, “uluslararası ticaret ve yatırımlar”... Nitekim güçlü olması arzulanan büyümenin, sağlam ve sürdürülebilir ticaret ve yatırım gelişimine ihtiyaç duyduğu malum. Oysa bugün gelinen noktada; küresel ticaret de, yatırımlar da yavaş seyrini kıramıyor.
Topunuz birden gelin!..
Bu laf Sayın Cumhurbaşkanı'na ait… Daha sonra başkaları da kullandı…
CANLI DESTEK