FED Etkisi

Şubat ayı, küresel piyasalarda özellikle ABD tarafında yaşanan hareketlerle ilginç görüntülere sahne oldu.  Düzeltme olarak tanımlanabilen bu yaşananlardan önce de FED, hatırlanacağı üzere Ocak sonundaki toplantısında faizleri sabit tutma kararı almıştı. Yellen'ın son toplantısı olarak kayıtlara geçen söz konusu FOMC'nin (Federal Açık Piyasa Komitesi) tutanakları yayımlandığında ise, bahsi geçen düzeltmenin ardından gözler Şubat'ta yeniden ilgili detaylara çevrildi. Buna göre; komite üyelerinin bu dönemdeki istişarelerini ayrıntılarıyla ortaya koyan tutanaklar, ABD ekonomisindeki olumlu gidişatın sürdüğünü bolca ifade ederken, bu kapsamda işgücü piyasasındaki güçlü görünüme ışık tutuyor. Nitekim izlediği aşağı yönlü trend sonucunda yüzde 4,1'ü gören işsizlik oranı, ülkedeki son 20 yılın neredeyse en düşük seviyesi olarak tanımlanıyor. Bu durum, komitenin bazı üyelerince de işaret edilen tam istihdama yakın bir ekonomik tabloyu ima ederken, haliyle ücretlerdeki gelişmeler de dikkatle izleniyor. Toplantının yapıldığı Ocak sonu itibariyle bakıldığında üyelerin ücret artışları konusunda çeşitli fikirleri olduğu görülüyor ancak sonuç olarak genele yayılmış bir güçlenmeden söz edilemediği de anlaşılıyor. Öte yandan mevcut durum, tutanaklarda enflasyon açısından da geniş çapta değerlendiriliyor. Ücret artışları bağlamında da ele alınan enflasyon gelişimi ve beklentileri, hedef düzey olan yüzde 2'nin görülebilmesi için yine “orta vade” olarak tanımlanan bir süreyi gerekli kılıyor. Bu doğrultuda kademeli olarak artması beklenen enflasyon, bazı üyelerin dile getirdiği üzere doların değerine bağlı olarak da şekillenecek. Elbette enflasyondaki seyir, iktisadi aktivitenin canlılık derecesiyle yakından ilgili olacak.

Bu noktada ise ortaya, Aralık beklentilerinden bir miktar farklı bir resmin çıktığını söylemek mümkün. Zira piyasa oyuncuları açısından da tutanakların en dikkat çekici kısımlarından birini oluşturan ilgili ifadeler, son gelen makro veriler ve halen destekleyici olan finansal koşullar ile Trump'ın devreye soktuğu yeni vergi düzenlemeleri nedeniyle 2018 yılında düşünülenden daha iyi bir ekonomik büyüme gelebileceğine işaret ediyor. Ekonomide belirecek daha güçlü bir görünüm ise, çoğu FOMC üyesine göre, daha ileri bir kademeli sıkılaştırma ihtimalini yükseltiyor. Bu doğrultuda, Aralık ayında ortaya koydukları projeksiyonlarda bu yıl içinde üç faiz artışını adresleyen üyelerin Ocak toplantısında vermiş oldukları mesajlarla bu yöndeki beklentiyi sağlamlaştırdığı ve hatta dört artış ihtimaline dair bir merak uyandırdığı söylenebilir. Hal böyleyken Powell başkanlığında toplanacak Mart toplantısında, bu beklentiler çerçevesinde bir faiz artışına kesin gözüyle bakılıyor.

Bu bahar ve sonrasında şekillenecek ilgili göstergeler ile FED kararları, gelişmekte olan ekonomiler tarafından da yakinen takip edilmeyi gerektiriyor.

CANLI DESTEK