İnovaTİM; geliştirdiğimiz uzaktan kontrollü su altı aracı ile hedef Antarktika

İnovaTİM'liler Türkiye'nin hemen her ilinde her bölgesinde çalışmalarını gerçekleştirmeye devam ediyor. 2018 stratejimizin en önemli ayaklarından biri olan proje takımları geliştirdikleri ürünlerle ve projelerle hem yüksek teknoloji üretiyor hem de bilime katkı sağlıyor.

Türkiye'nin her bölgesine bu kültürü yaymak için çalışıyoruz.

Somut bir örnek vermek gerekirse; arı gibi çalışan İnovaTİM'lilerin başında gelen bir takımdan bahsedelim ;

İTÜ ROV Takımı

İTÜ'de bulunan İnovaTİM'lilerin su altı robotları geliştirmek ve çeşitli alanlarda Ar-Ge çalışmaları gerçekleştirmek için oluşturduğu bu takımın mayası çok sağlam.

Takımın mentorları küresel başarılarıyla tanınıyor. İnovaTİM'liler ise bu başarıları devam ettirerek takımın hanesine yeni ulusal ve uluslararası başarılar eklemeyi ihmal etmiyor.

Nedir Bu Başarılar?

2017 MATE ROV Competition Amerika finallerinde temsiliyet.

2017 MATE ROV Competition Türkiye ayağında birincilik.

İnovaTİM'lilerin mentorları ise aynı takımla önceki yıllarda Space-X Heyperloop Pod Competition finallerine katıldılar ve NASA'nın organize ettiği model uydu yarışması olan CANSAT Competition'da dünya birinciliği elde ettiler.

İdealist Arılar;

ROV Takımı'nın hedefi yalnızca uluslararası yarışmalara hazırlanmak değil.

En büyük idealleri; geliştirdikleri ürünlerin bilime katkı sağlaması ve bu tür yüksek teknolojilerin her bölgede bulunan İnovaTİM'liler tarafından projelendirilmesi, üzerinde çalışılması.

Bu kapsamda, Türk bilim insanlarının aralık ayında Antarktika'da gerçekleştirmeyi planladığı bilimsel araştırma seferine ürettikleri uzaktan kontrollü su altı robotunu göndermeyi ve  buzulların altında gerçekleştirilecek araştırma çalışmalarına destek olmayı amaçlıyor.

2018 Yılı Stratejimizden Bir Not;

ODTÜ, İTÜ, Uludağ Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi gibi birçok üniversitede İnovaTİM'liler bu tür proje takımlarının bel kemiğini oluşturdu.

Hep birlikte çalışarak katma değer ve yüksek teknoloji üretme kültürünü Türkiye'nin her bölgesindeki genç kuşağa yayacak ve daha iyi bir gelecek için yorulmadan çalışacağız.

ROV NEDİR?

Uzaktan kontrollü su altı aracı (Remotely Operated Underwater Vehicle) anlamına gelir. Su altı araştırmaları, insanların ulaşmasının mümkün olmadığı ve gerçekleştirmesi zor görevler için, arama ve kurtarma gibi deniz görevlerinde kullanılır. Açık deniz platformlarının ve su altı boru hatlarının kurulumu, bakımı ve onarımı, su altı habitatının taranması vb. bir çok su altı görevini yüksek çözünürlüklü kameralar ve robot kol ile su üstündeki bir operatör kumandasında gerçekleştirilebilir.

CANLI DESTEK