Geleceğimiz geçmişimizdir

Anadolu Ajansı 2016'da Türkiye ekonomisinin hangi kritik noktalardan geçtiğini özetlemiş. Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimi, terör olayları, bölgesel ve küresel gelişmelerin 2016'ya damgasını vurduğu belirtilen araştırmada, bazı güçlerce köşeye sıkıştırılmak istenen Türkiye'nin bu yıl tüm olumsuzluklara rağmen çok sayıda dev projeyi de hayata geçirdiğinin altı çizilmiş.

Önemli sıçrama noktaları olarak şu gelişmeler saptanmış:

Baþbakan Binali Yıldırım

Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nu (EKK) doğrudan kendisine bağladı;

• FETÖ'nün darbe girişimi, terör ve küresel gelişmelerin olumsuz etkileri hükümeti yeni tedbirlere zorladı…

• Doların rekorlar yılı oldu; Fed'in faiz artırması beklentisi ve küresel gelişmelerin etkisiyle yükselişe geçen dolar kuru, ABD Başkanlığına Donald Trump'ın seçilmesiyle rekorlar kırdı. TCMB doların ateşini düşürmek için çeşitli kararlar alırken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Türk lirasına destek çağrısı yaptı.

• Maliye Bakanlığınca 77,6 milyar lira, Sosyal Güvenlik Kurumu'nca 34,3 milyar lira olmak üzere, 111,9 milyar liralık borç yapılandırıldı.

• Avrupa ve Anadolu yakaları beþinci kez birleþti. Dünyanın en genişi olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü hizmete girdi. Deniz altından karayoluyla iki yakayı birleştiren Avrasya Tüneli, Marmaray'ın ardından hizmete açıldı. Osman Gazi Köprüsü de bu yıl içinde devreye girdi.

• İletişimde 4,5G dönemi başladı. Türkiye'de 74,5 milyonu bulan mobil abone sayısı bu yıl yeni bir teknolojiyle tanıştı.

• GÖKTÜRK-1 uydusu uzaya fırlatıldı.

• Olağanüstü hal (OHAL) kapsamında, kapatılan kurum ve kuruluşların bankalar ve diğer finans kuruluşlarındaki tüm hesaplarının bloke edilmesine karar verildi. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) kapatıldı.

Büyüme serisi kesintiye uğradı. Yılın ikinci çeyreğinde yüzde 4,5 büyüyen Türkiye ekonomisi, üçüncü çeyrekte yüzde 1,8 daraldı. Böylece ülke ekonomisinde 27 çeyrektir süren büyüme serisi kesintiye uğramış oldu.

• Ekonomi dünyasının önemli kayıpları. Türkiye'nin ve dünyanın en önemli şirketlerinden Koç Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç ile eski Maliye Bakanı Kemal Unakıtan yaşamını yitirdi.

Bu özetteki tüm olumsuz göstergelere rağmen; Güney sınırımızın ötesi yangın yerine dönmüşken; adlarını akılda tutmanın hiç de kolay olmadığı terör örgütleri ülkenin 'yönetilemez' bir hale geldiğini göstermek adına azgın kurtlar gibi saldırırken; Ana Muhalefet de sanki bu unsurlarla işbirliği içindeymiş gibi, “Türkiye'nin yönetilemez hale geldiğini” bağırmak için her fırsatı kullanırken; Türk ihracatçıların hiç de küçümsenmeyecek başarılarının kaydedildiği bir yılı geride bırakmaları her türlü takdirin üzerindedir.

2016'da TİM, Türkiye'nin ekonomik gelişimine ve ihracatına doğrudan katma değer getirecek ciddî ve yüksek katılımlı organizasyonlar düzenleyerek, Marka, Ar-Ge, Tasarım, İnovasyon gibi Türkiye'nin 'Yumuþak Güç Endeksi'ndeki yerini olumlu yönde etkileyecek alanlara verdiği aktif desteği sürdürdü.

2017 ile ilgili iki bakış açısı var. Biri olumlu; diğeri olumsuz… Siyaset konusunda söz konusu olan karpuz efekti, burada da kendisini gösteriyor. Bizim önerimiz “Benim geleceğim geçmişimdir!” diyen W. Churchill'in duruşunu anlamaya çalışmak ve önümüzdeki yıllarla ilgili fikir yürütmek için geçmişi doğru okumaya çalışmaktır…

 

CANLI DESTEK